רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

כולסטרול רע (LDL) , כולסטרול טוב (HDL)

עמוד הביתבלוג › כולסטרול רע (LDL) , כולסטרול טוב (HDL)

מהו כולסטרול ומיהם “המובילים” שלו?
למרות השם הרע שיצא לו, כולסטרול בבסיסו הינו חומר שומני בעל חשיבות רבה לגוף. בין תפקידיו השונים

כולסטרול רע (LDL) , כולסטרול טוב (HDL)
כולסטרול רע (LDL) , כולסטרול טוב (HDL)

נכללים: בניית מעטפת תאי הגוף וייצור הורמונים, מלחי מרה, ויטמין D ועוד. כ-70% מהכולסטרול מיוצר בכבד, והשאר מגיע ממקורות מזון עתירי שומן. לכולסטרול יש “מובילים” שנושאים אותו בזרם הדם אל תאי הגוף ומהם. המובילים הללו שנקראים ליפופרוטאינים, מורכבים משומנים וחלבונים ומיוצרים אף הם בכבד. קיימים שני סוגי ליפופרוטאינים, ורובנו מכירים אותם בשמותיהם: כולסטרול רע (LDL), כולסטרול טוב (HDL). למעשה הם שמגדירים את סוג הכולסטרול.

כולסטרול רע (LDL) – מה כל כך רע בו?
הכולסטרול הרע מובל בתוך זרם הדם באמצעות ליפופרוטאין בעל צפיפות נמוכה שנקראLDL Low-density lipoprotein. כולסטרול זה נוטה לשקוע בדפנות כלי הדם וליצור משקעים טרשתיים הנקראים פלאק. הפלאק מהווה גורם לטרשת עורקים – מחלה קשה שגורמת לחסימת כלי הדם. כאשר החסימה היא בעורק הכלילי שמספק דם ללב, היא גורמת לאוטם שריר הלב – התקף לב. כאשר החסימה נוצרת באחד העורקים שמספקים דם למוח, היא גורמת לשבץ – אירוע מוחי. מסיבה זו, חשוב שלא לחרוג מהרמות המומלצות של כולסטרול רע בדם: לא יותר מ-130 מ”ג לדציליטר לאנשים שאינם חשופים לגורמי סיכון, לא יותר מ-100 מ”ג לדציליטר לאנשים חשופים לסיכון (מעשנים או סובלים מהשמנת יתר), ולא יותר מ-70 מ”ג לדציליטר לאנשים שחולים במחלות לב וכלי דם, סוכרת ומחלות כליות.

כולסטרול טוב (HDL) – נוכחות רצויה בכלי הדם
הכולסטרול הטוב מובל בזרם הדם באמצעות ליפופרוטאין המאופיין בצפיפות גבוהה שנקרא HDL high-density lipoprotein. כולסטרול טוב הוא מרכיב רצוי בכלי הדם, שכן הוא מבצע פעילות מבורכת – הוא סופג את שאריות הכולסטרול הרע, מרחיק אותן מדפנות כלי הדם ומוביל אותן בחזרה אל הכבד לשם סילוקן. לפיכך, רמות גבוהות של כולסטרול טוב מפחיתות סיכון למחלות לב ולאירועים מוחיים. רמה מומלצת של כולסטרול טוב אצל גברים הינה לא פחות מ-40 מ”ג לדציליטר, ואצל נשים לא פחות מ-50 מ”ג לדציליטר.

איך מפחיתים כולסטרול רע ומגבירים כולסטרול טוב?
בדיקות דם המצביעות על עלייה בכולסטרול הרע או ירידה בכולסטרול הטוב, מחייבות התייחסות וטיפול בהתאם. ברוב המקרים מדובר בנטייה גנטית (כאמור, רוב הכולסטרול מיוצר בכבד), לפיכך כשיש עלייה משמעותית של כולסטרול רע, קרדיולוג, אנדוקרינולוג או רופא משפחה עשויים להמליץ על טיפול תרופתי בסטאטינים ו/או שימוש בתוספי מזון כמו נוסטרול ואומגה 3.
מכיוון שגם לתזונה יש תפקיד בוויסות רמות הכולסטרול, ניתן להוריד את רמת הכולסטרול הרע על ידי הימנעות ממזונות עשירים בשומן רווי שמקורו בעיקר מהחי, בשומן צמחי שנמצא במאפים ובשומן טרנס שמצוי במרגרינה. במקביל מומלץ לצרוך מזונות עשירים בסיבים תזונתיים, וכן שומן חד בלתי רווי המצוי בשמני זית וקנולה, באגוזים ובשקדים. גם פעילות גופנית קבועה של חצי שעה ביום עשויה לסייע בהפחתת כולסטרול רע והגברת ערכי כולסטרול טוב בדם.

קרדיולוגיה רופאים

דילוג לתוכן