רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

דלקת אשכים

עמוד הביתבלוג › דלקת אשכים

מהי דלקת אשכים?

דלקת באשכים, אורכיטיס, יכולה להופיע באשך אחד או בשניהם. הדלקת מאופיינת בהתפרצות כאב מהירה ובתסמיני נפיחות, אודם, קישיון ועוד.

דלקת אשכים
דלקת אשכים

הדלקת נגרמת בדרך כלל כתוצאה מזיהום, בין אם במעבר חיידקים דרך הדם מאזורי גוף אחרים ובין אם מהתפשטות דלקת יותרת האשך. לעיתים דלקת באשכים מתרחשת בשילוב עם דלקת הערמונית ו/או דלקת יותרת האשך. הדלקת ניתנת לטיפול ולריפוי מהיר יחסית. ככל שהיא תאובחן מוקדם, כך ניתן יהיה למנוע סבל מהתסמינים והתפתחות של סיבוכים שונים.

 

הגורמים לדלקת באשכים

דלקת אשכים עלולה להיגרם כתוצאה מחיידקים, לרוב מסוג סטרפטוקוקוס, או מווירוסים.  גם חיידקי זיבה, כלמידיה ועגבת המחוללים מחלות מין, עלולים לגרום לדלקת באשכים. בהתאם לכך, קיים סיכון מוגבר לדלקת אשכים בקרב גברים פעילים מינית, המאופיינים בריבוי פרטנרים ו/או בקיום יחסי מין לא מוגנים.

דלקת באשכים עלולה להיגרם גם מהידבקות בנגיף החזרת, מחלת הילדים הידועה. כשליש מהבנים הלוקים בחזרת עלולים לפתח דלקת אשכים ואף ללקות בניוון אשכים המאופיין בהתכווצות האשכים. זוהי אחת הסיבות שבעטיין חשוב להתחסן נגד חזרת.

גבר עם סיכון מוגבר לדלקת אשכים שאינה על רקע הידבקות מחיידקי מחלות מין, יכול להיות כזה שלא חוסן בחזרת, שסובל מדלקות בדרכי השתן, שעבר את גיל 45 או שמשתמש בקטטר בתכיפות.

 

תסמינים של דלקת באשכים

דלקת אשכים מאופיינת בתסמינים הבאים:

  • התפרצות כאבים באשך/ים, שעלולים להתפשט גם למפשעה
  • נפיחות ו/או אדמומיות (עד סגלגלות) באשכים
  • תחושת קישיון באשכים
  • הופעת דם בנוזל הזרע
  • תחושת חולי, חום גבוה, בחילות ו/או הקאות
  • כאבים/צריבה בעת מתן שתן או לפני ואחרי הפעולה, וכן בעת פעולת מעיים
  • כאבים בעת קיום יחסי מין

 

במידה והכאבים באשכים אינם חולפים תוך מספר ימים, סביר שמדובר בזיהום שמערב את כל האשך.

 

כיצד מאבחנים דלקת אשכים?

עם הופעת תסמינים המאפיינים דלקת באשכים, יש לפנות אל אורולוג או רופא עור ומין לביצוע אבחון מדויק. הרופא יבצע סדרה של בדיקות אבחון לרבות בדיקת אולטרסאונד אשכים, לפיה ניתן לקבוע אם אכן מדובר בדלקת אשכים או שמא מדובר במצבים מסוכנים יותר רפואית המאופיינים בתסמינים דומים. בדיקות נוספות המשמשות לאבחון דלקת אשכים הן בדיקה רקטלית הבוחנת קשר לזיהום בערמונית, ובדיקת שתן לזיהוי חיידקים שעלולים להיות אחראים לזיהום. במקרים בהם עולה חשד שהדלקת נוצרה כתוצאה ממגע מיני, יש מקום לבצע בדיקת מחלות מין כגון איידס, עגבת, זיבה, כלמידיה וכיו”ב.

דרכי טיפול בדלקת האשכים

ברוב המקרים, שילוב של טיפול רפואי הולם עם טיפול ביתי, ישפר משמעותית את תסמיניה של  דלקת האשכים. ברוב המקרים, הטיפול הרפואי הינו באמצעות נטילת אנטיביוטיקה למשך כ-10 ימים, שמרפאת את הזיהום ומונעת את התפשטותו. במידה והדלקת משפיעה על הערמונית, יישקל טיפול אנטיביוטי למשך זמן ארוך יותר. הטיפול הביתי כולל תרופות אנטי דלקתיות המקלות על הכאב, כגון אדוויל או אקמול, לבישת תחתונים הדוקים המרימים את שק האשכים, וקומפרסים של קרח עטוף בבד המונח על האשך. דלקת אשכים כתוצאה מחזרת תיעלם לאחר טיפול בן 3 שבועות.

אורולוגיה רופאים

דילוג לתוכן