בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

גורמי סיכון למחלות לב

עמוד הביתבלוג › גורמי סיכון למחלות לב

מחלות לב והתהליך הגורם להן

מחלת לב היא מצב שבו הלב לא מצליח לתפקד כנדרש ואינו מזרים דם למערכות הגוף

גורמי סיכון למחלות לב
גורמי סיכון למחלות לב

בצורה מספקת. מחלות לב מתפתחות בתהליך של טרשת עורקים, שבו נוצרת הצטברות של שכבת שומן (פלאק טרשתי) על העורקים הכליליים. הפלאק גורם להיצרות של כלי הדם ומפריע לזרימתו התקינה ואף יכול להיקרע וליצור קריש דם. קריש דם שיחסום את העורק הכלילי יגרום להתקף לב. לרוב, ניתן להימנע מטרשת עורקים אם מצמצמים את גורמי הסיכון המפורטים בהמשך ושומרים על אורח חיים בריא.

בין מחלות הלב השכיחות נמנות: התקף לב, מחלת לב איסכמית, הפרעות בקצב הלב, אי ספיקת לב, קרדיומיופתיה, מחלות לב מסתמיות, פריקרדיטיס ומיוקרדיטיס. חולי לב צריכים לערוך ביקורות שוטפות אצל קרדיולוג כדי למנוע החמרה שעלולה לסכן את חייהם, ובמידת הצורך לנקוט גם בהליכים אבחוניים וטיפוליים כמו סקר לב, צנתור או התערבות כירורגית.

גורמי סיכון למחלות לב

יתר לחץ דם

לחץ דם גבוה ובלתי מאוזן מעלה משמעותית את הסיכון לפגיעה במערכות גוף שונות. מדובר באחד הגורמים העיקריים למחלות לב, שכן הוא עלול לחולל הצטברות של רובד טרשתי והיווצרות קרישי דם שגורמים להתקף לב. לפיכך, יש להקפיד על לחץ דם ברמות הרצויות (סביב 120/80) ולהיבדק באופן תקופתי. אדם הסובל מלחץ דם גבוה, שנוטל תרופות או מסגל הרגלי חיים בריאים, עשוי לצמצם משמעותית את הסיכון ללקות באי ספיקת לב, אירוע מוחי, הרחבה של אבי העורקים ועוד.

 כולסטרול גבוה, היפרליפידמיה

עלייה ברמת הכולסטרול הרע LDL בדם מהווה גורם סיכון משמעותי לטרשת עורקים החוסמת  את כלי הדם וכתוצאה מכך גורמת להתקפי לב. כאשר נוצרת חסימה בעורק הכלילי האחראי על אספקת הדם ללב, מתרחש התקף לב.

 סוכרת

מחלת הסוכרת מהווה גורם סיכון להתקף לב. המחלה שנקשרת לרוב גם להשמנה, מאופיינת בחוסר איזון של רמות הסוכר, מה שמעלה את הסיכון להתפתחות של אוטמים. לפיכך, יש להיות במעקב שוטף וקבוע אצל אנדוקרינולוג, להיבדק, לשמור על איזון הסוכר ולהימנע מגורמי סיכון נוספים למחלות לב.

 השמנת יתר

אנשים שמנים שעברו את גיל 30 נמצאים בקבוצת סיכון ללקות במחלות לב. מחלות לב שונות נגרמות בעקבות יתר לחץ דם או סוכרת הקשורות לרוב בהשמנה. בנוסף, על פי ממצאי מחקרים, שתייה ממותקת  מרובה עלולה להעלות סיכון למחלות לב.

עישון

עישון ובעיקר עישון כבד מהווה גורם סיכון למחלות שונות ובעיקר למחלות לב וריאה.  חשיפה מוגברת לעישון פסיבי או אקטיבי  מגבירה הצטברות של רובד טרשתי בכלי הדם, מעלה סיכון להיווצרותם של קרישי דם ומגדילה סיכוי להתקף לב.

מצבי סטרס

מצבי לחץ ומתח נפשי שמשפיעים על אורח חיים תקין וגורמים לבעיות שינה, דיכאון, חרדות וכו’,  עלולים להזיק ללב בצורה משמעותית. כתוצאה ממצבים כאלה אפשר לפתח מחלות לב.

 גנטיקה / היסטוריה משפחתית

אנשים שיש להם היסטוריה משפחתית של מחלות לב ומחלות כלי דם, נמצאים בסיכון גבוה יותר ללקות במחלות לב. אי אפשר לשלוט לחלוטין בגורמים גנטיים, אך אפשר וצריך להימנע ככל האפשר מגורמי סיכון אחרים ונשלטים, שיכולים להוות טריגר משמעותי למחלות לב. כמו כן, חשוב לגלות עירנות לתסמינים שונים שמאפיינים מחלות לב, לערוך מעקב אצל רופא המשפחה או קרדיולוג ולבצע בדיקות דם ובדיקות לב כמו אק”ג, ארגומטריה, אקו לב במאמץ ועוד.

קרדיולוגיה רופאים

דילוג לתוכן