בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

פצע באיבר המין הנשי

עמוד הביתבלוג › פצע באיבר המין הנשי

פצע באיבר המין הנשי

פצע באיבר המין הנשי – תופעה שכיחה שלעיתים דורשת בדיקה

הופעת פצעים באיבר המין הנשי היא תופעה שכיחה, שעשויה לפקוד נשים רבות לפחות פעם בחיים.  פצעים באיבר המין הנשי יכולים להופיע

פצע באיבר המין הנשי
פצע באיבר המין הנשי

בנרתיק, על שפתי הפות או מסביבן. לרוב הם ילוו בגירוי וכאב קל שחולפים תוך מספר ימים. ברוב המקרים הפצעים נגרמים כתוצאה מחיכוך עם איבר המין הגברי במהלך קיום יחסי מין, ולכן אינם מהווים סיבה לדאגה רבה. עם זאת, כאשר מדובר בפצע שאינו עובר או שהוא מלווה בהפרשות מוגלתיות, יתכן שזהו תסמין של מחלת מין. לפיכך, כדאי לגשת לאבחון אצל רופא עור ומין ובהתאם להמלצתו לבצע בדיקת דם או בדיקה למחלות מיניות (אין צורך לרוץ לבצע בדיקת איידס כשמתגלה פצע כזה, אך בהחלט חשוב לבדוק את העניין ולהישמע להנחיות הרופא והמלצותיו).

 

ד"ר נועה ריץ
רופאת עור ומין בכירה
לקבוע תור 03-7712804

 

הגורמים העיקריים לפצע באיבר המין הנשי

כאמור, הסיבה הנפוצה ביותר להופעת פצע באיבר המין הנשי היא איזו טראומה מכנית שקורית בעת קיום יחסי מין כתוצאה מחיכוך הפין עם הפות. החיכוך והחדירה עלולים לגרום לשריטות ולפצעים קלים. מצבים כאלו שכיחים במקרה של קיום יחסי מין עם גברים שיש להם איבר מין גדול יחסית, וכן בעת שימוש בקונדום שמפחית את רמת הרגישות של הגבר ולהביא לחדירה אגרסיבית יחסית. לפיכך, אם התופעה חוזרת על עצמה, מומלץ להשתמש בקונדומים עדינים יותר או בחומרי סיכה שמקלים על החיכוך בעת המגע המיני.

גורם נוסף לפצעים באיבר המין הנשי הן מחלות מין כמו הרפס, זיבה, עגבת או כלמידיה. במקרה כזה מדובר בבעיה שדורשת בירור רפואי והתאמת טיפול בדחיפות.  לפיכך, אם מופיע באיבר המין הנשי פצע שאינו חולף תוך זמן קצר, ואף מלווה בהפרשות מוגלתיות, הדבר מעלה חשד שהפצע קשור למחלת מין ומחייב בדיקה אצל רופא עור ומין.

 

תסמינים המתלווים לפצעים באיבר המין הנשי

  • כאבים – בדומה לפצעים אחרים, גם פצע באיבר המין כרוך בהופעת כאבים, בעיקר כשמדובר באזור רגיש שמכיל הרבה קצוות של עצבים.
  • גירוי – הפצע עלול לגרום לגירוי ולגרד מקומי. במצבים כאלה יש להימנע מלגרד את האזור כדי שלא לגרום להעמקת הפצע. מומלץ להשתמש בתכשירים המקלים על הגירוי.
  • אודם ונפיחות – גם זהו ביטוי המאפיין כמעט כל פצע, לרבות פצע באיבר המין הנשי. במקרה ומופיעה נפיחות מחשידה, כדאי לבדוק אם הפצע לא נובע מהידבקות במחלת מין.
  • הפרשות מוגלתיות – במקרה שהפצע מלווה בהפרשות מוגלתיות, ישנו סיכוי שמדובר בפצע הקשור למחלת מין. לפיכך, חובה להיבדק מיד ולקבל טיפול מתאים.

רופאי המחלקה

דילוג לתוכן