בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

בדיקת זיבה

בדיקת זיבה בתל אביב מדיקל סנטר

בדיקת זיבה מבוצעת במחלקת עור ומין של תל אביב מדיקל סנטר כחלק מהמערך המלא

בדיקת זיבה
בדיקת זיבה

של בדיקת מחלות מין. אנו מבצעים סוגים שונים של בדיקות זיבה: בדיקות דם, בדיקת STD שהינה בדיקת שתן לגילוי מחלות מין, וכן דגימות מהפרשות מאברי המין ואזורים אחרים הנלקחות לתרבית. סוג הבדיקה הנדרשת נקבע על ידי רופא עור ומין שנפגש עם המטופל. ממצאי הבדיקות לזיבה מועברים תוך זמן קצר לנבדק, ונבחנים במקביל ע”י הרופא. באם האבחנה מעידה על קיום המחלה, הרופא ממליץ על טיפול אנטיביוטי בזיבה, הניתן לרוב בזריקה או בנטילת כדורים.

 

בדיקת זיבה  חיונית לאבחון, טיפול בזיבה ומניעת סיבוכים

הדרך היחידה לוודא או לשלול את קיומה של מחלת הזיבה הנגרמת מחיידק הניסריאה גונוריאה הינה באמצעות בדיקה. ניתן וצריך להיבדק כשבוע לאחר קיום מגע מיני החשוד, בין אם האדם חש בתסמינים כלשהם ובין אם לאו. במקרים בהם קיימים תסמינים, לא ניתן להתעלם מהם שכן הם כוללים תופעות כמו צריבה בשתן, הפרשות מוגלתיות מאיבר המין, כאבים, דימומים, נפיחות באשכים ותופעות חריגות נוספות, המדליקות אור אדום. בדומה למחלות מין אחרות, ככל שזיבה תאובחן מוקדם יותר, כך ניתן יהיה לטפל בזיבה מיידית ולמנוע הן הידבקות של אחרים במחלה והן סיבוכים כגון: דלקת בצוואר הרחם, דלקת בחצוצרות, דלקת בערמונית, דלקת בשופכה, בעיות פוריות, הריון מחוץ לרחם, דלקת בלחמית העין ובמקרים חמורים גם דלקת בשסתומי הלב.

 

תהליך האבחון ובדיקות זיבה

אבחון זיבה מתחיל במפגש עם הרופא המקבל תלונה קלינית מהצלבת מספר פרמטרים כגון תלונות הנבדק על תסמינים, בדיקה גופנית, השתייכות הנבדק לקבוצת סיכון ו/או מידע על מגע מיני שלו עם חולה זיבה. עם זאת, על מנת לאשר או לשלול באופן ברור  את קיומה של המחלה יש לבצע אחת או יותר מהבדיקות הבאות:

  • בדיקות דם – באמצעות לקיחת דגימת דם ניתן לבדוק את נוכחותו של חיידק הניסריאה גונוריאה בדם.

 

  • לקיחת דגימה מההפרשות של אברי המין וביצוע תרבית. אצל גברים הדגימה תילקח מפתח השופכה ואצל נשים מהנרתיק ומצוואר הרחם.

 

  • בדיקת STD – בדיקת שתן פשוטה דרכה ניתן לאתר חיידקים של מחלות מין ספציפיות וביניהן זיבה.

 

  • ביצוע תרביות מאזורים נוספים כמו מהחלחולת במקרה של מגע מיני אנאלי, תרבית מהגרון או תרבית מהעיניים במקרה של הפרשה חשודה שיכולה להצביע על הידבקות בזיבה.

 

למי מומלץ לעבור בדיקת זיבה?

חשוב לדעת כי לא כל מי שנדבק בזיבה יחווה תסמינים כלשהם. חלק גדול מהנדבקים אינם חשים דבר. ברור שיש להיבדק במקרה ומופיעים תסמינים אופייניים למחלה, אך מומלץ לעבור בדיקת זיבה גם בהעדר תסמינים – אם קיימתם לאחרונה מגע מיני לא מוגן עם פרטנר חדש או עם כמה פרטנרים, ובעיקר אם קיימתם יחסי מין עם בני זוג שנחשדים או ידועים כחולים בזיבה או בכל מחלת מין אחרת.

דילוג לתוכן