בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

אק”ג – אלקטרוקרדיוגרם

עמוד הביתמחלקת קרדיולוגיה › אק”ג – אלקטרוקרדיוגרם

בדיקת אק”ג בתל אביב מדיקל סנטר

בתל אביב מדיקל סנטר אנו מבצעים בדיקת אק”ג (אלקטרוקרדיוגרם) הן כחלק מסקר לב

אק"ג - אלקטרוקרדיוגרם
אק”ג – אלקטרוקרדיוגרם

והן במקרים של חשד למחלות ובעיות לב. הבדיקה מבוצעת בצורה מקצועית ותוצאותיה מפוענחות על ידי קרדיולוג מומחה. בהתאם לתוצאות הבדיקה, הנבדק מופנה לטיפול או לבדיקות אבחנתיות נוספות. במסגרת המחלקה הקרדיולוגית שלנו ניתן לבצע בדיקות קרדיולוגיות נוספות, וכן להיעזר בשירותי המעבדה שלנו לצורך בדיקות דם.

 

מהי בדיקת אק”ג?

בדיקת אק”ג או אלקטרוקרדיוגרם הינה בדיקה פשוטה, יעילה ומהירה, שבעזרתה בוחנים את הפעילות החשמלית של הלב ויכולים לזהות ולהעריך באופן ראשוני מחלות ובעיות לב. מדובר באחת הבדיקות החשובות והנפוצות בעולם הרפואה בכלל ובתחום הקרדיולוגי בפרט. בסיום הבדיקה מופק פלט המציג את פעילותו החשמלית של הלב באזורים שונים.


קרדיולוגים במרכז


מתי יש צורך בביצוע בדיקת אק”ג?

אדם מופנה לביצוע בדיקת אק”ג במצבים בהם עולה חשד למחלת לב כלשהי או במסגרת בדיקת סקר לצורך זיהוי בעיות לב שונות. בין המצבים העיקריים בהם נדרשת בדיקת אלקטרוקרדיוגרם נמנים:

  • מקרים בהם אדם חווה תסמינים של התקף לב כמו כאבים בחזה, קוצר נשימה, עילפון וכו’.
  • כאשר יש חשד להפרעות קצב – דופק מהיר, איטי או בלתי סדיר.
  • ספורטאים – חייבים לעבור אק”ג לזיהוי מום לבבי שעלול לסכן את חייהם בעת מאמץ.
  • חיילים – כנ”ל, בעיקר חיילים קרביים החשופים למצבי לחץ פיזי ונפשי.
  • לפני תחילת טיפול תרופתי בתרופות שעלולות להשפיע על פעילות הלב.

 

מהלך הבדיקה

בדיקת אק”ג אינה דורשת הכנה מוקדמת. מדובר בהליך פשוט ולא פולשני, שנמשך מספר דקות ואינו כרוך בסיכונים כלשהם. הבדיקה מתבצעת על ידי חיבור אלקטרודות לחזה, אשר קולטות את הפעילות החשמלית של הלב ומשדרות אותה על גבי פלט. מיקומן של האלקטרודות מאפשר זיהוי של  פעילות הלב באזורים השונים ואבחון מצבים לבביים.

 

התוצאות האבחנתיות של אק”ג

תוצאות האק”ג מאפשרות לזהות ליקוי כלשהו בפעולת הלב ולאפיין את האזור הפגוע. הפלט כולל מספר תרשימים המציגים את פעילות הלב בכל מיני מיקומים. כל זאת ללא צורך בהדמיה או בבדיקה חודרנית.  התוצאות יכולות לאבחן בעיות כגון: הפרעת קצב, התקף לב, בעיות באספקת הדם ללב וכן הפרעות מבניות. בהתאם לתוצאות הבדיקה המפוענחות על ידי קרדיולוג, המטופלים מופנים לרוב לבדיקות אחרות לצורך מיקוד האבחנה כדוגמת: אקו לב במאמץ, הולטר לב (הולטר אק”ג), הולטר לחץ דם, מיפוי לב וכיו”ב.

קרדיולוגיה רופאים

דילוג לתוכן