רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

הולטר לב

מהי בדיקת הולטר לב ומהו ייעודה
בדיקת הולטר לב, המכונה גם הולטר אק”ג, מתבצע רישום של פעילות הלב באופן לא פולשני. הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר הולטר לב המוצמד לנבדק למשך יממה או שתיים. המכשיר מורכב מאלקטרודות המוצמדות מצד אחד לחזהו של הנבדק, ומתחברות מצד שני למכשיר הקלטה. הבדיקה נועדה “ללכוד” הפרעות בקצב הלב, שאינן נקלטות בבדיקת אק”ג רגילה, מכיוון שהן נמשכות זמן קצר של מספר שניות/דקות, או שתדירותן נמוכה.

מתי מומלץ לבצע בדיקת הולטר לב?
בדיקת הולטר לב (הולטר אק”ג) מומלצת לביצוע כאשר עולה חשד להפרעה בקצב הלב. הפרעה כזו יכולה להתבטא בהופעת תסמינים כגון: דופק בלתי סדיר או מואץ, התקפי חולשה וסחרחורות ואף איבוד הכרה.

מהלך הבדיקה

השלב הראשון מתבצע במחלקה הקרדיולוגית שלנו, כאשר טכנאי או רופא מחברים את האלקטרודות לחזהו של הנבדק. מכשיר ההקלטה מוצמד באמצעות רצועות למכנסיים או לאזור אחר בגוף עפ”י נוחותו של הנבדק. מרגע זה הנבדק ישוחרר לדרכו ויונחה לבצע פעילות שגרתית יומיומית ולתעד אותה. כמו כן, הנבדק יתעד תסמינים פיזיולוגיים חריגים במידה ויופיעו, ויציין באיזו פעילות עסק באותה עת. בסיום הבדיקה הנבדק ישוב למרפאה, המכשיר ינותק ממנו, כאשר התרשים המוקלט יועבר עם יומן הפעילות והתסמינים לידי קרדיולוג לצורך פענוח תוצאות הבדיקה. הנחיות מדויקות לקראת הבדיקה יינתנו ע”י נציגת תל אביב מדיקל סנטר בעת הזמנת התור לבדיקה.

תוצאות הבדיקה וייעוץ קרדיולוג
בסיום פענוח תוצאות הבדיקה, הנבדק יזומן לייעוץ קרדיולוגי. הממצאים יכולים לנוע בין תוצאה תקינה של אפס הפרעות בקצב הלב, או הפרעות שוליות שאין להן משמעות רפואית, לבין תוצאות לא תקינות המתבטאות בהפרעות משמעותיות של פעולת הלב, כגון הספקת דם לא תקינה ללב או הפרעות בהולכה חשמלית ובקצב הלב. במידה והתוצאות אינן תקינות – תיקבע תכנית להמשך בירור וטיפול. במידה והתוצאות תקינות – הקרדיולוג יחליט על הצעד הבא בהתאם לרמת התסמינים שהובילו לביצוע הבדיקה.