בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

חוסר בויטמין B12

עמוד הביתבלוג › חוסר בויטמין B12

חוסר בוויטמין B12

ויטמין B12 הינו שותף חשוב בבניית החלבונים והחומר הגנטי בגוף. הוויטמין נמצא

חוסר בויטמין B12
חוסר בויטמין B12

במזונות מן החי כגון בשר, דגים, מוצרי חלב וביצים. בגופנו ישנם מאגרים של ויטמין B12 המספיקים לשנים רבות. עם זאת מחסור בוויטמין B12 הינו תופעה נפוצה למדי, בעיקר בקרב אוכלוסיות טבעונים וצמחוניים שאינם אוכלים מזונות מן החי, וכן בקרב קשישים המאופיינים ביכולת ספיגה נמוכה של הוויטמין. אחת התופעות המיוחסות למחסור בוויטמין B12 הינה בעיות זיכרון.

 

סיבות למחסור בוויטמין  B12

למחסור בוויטמין B12 יש שתי סיבות עיקריות. האחת היא צריכת מזון דל בוויטמין, ולכן מטבע הדברים הבעיה נפוצה בקרב טבעונים שאינם צורכים שום מזון מהחי, וכן בקרב צמחונים שאינם אוכלים בשר ודגים. במקרה כזה ניתן לפתור את הבעיה על ידי הוספת מזון עשיר בוויטמין B12. הגורם השני למחסור הוא בעיה במערכת העיכול שפוגעת במנגנון הספיגה של ויטמין B12, ובמקרה זה המחסור יתמלא רק כשיימצא פתרון לבעיית העיכול.

 

תסמינים – יופיעו בדרך כלל במחסור חמור בוויטמין

ברוב המקרים כשמדובר במחסור קל בוויטמין B12 הבעיה לא תלווה בתסמינים כלשהם. עם זאת כשמדובר בדרגה חמורה יותר של מחסור, עלולות להיגרם אנמיה ופגיעה בתאי דם שונים. במקרים כאלה יכולים להופיע תסמינים כגון עייפות, חולשה, דופק מהיר, ירידה במשקל, חיוורון, כאבי בטן, נטייה לדימומים מהחניכיים ותחושה של צריבה בלשון. מחסור ממושך וקשה בוויטמין B12 עלול לפגוע במערכת העצבים, ואז עלולים להתלוות אליו תסמינים כמו בעיות זיכרון, קושי בהליכה ותחושת נימול בגפיים.

 

בדיקת B12 לאבחון חוסר בוויטמין

בדיקת  B12 לאבחון מחסור בוויטמין B12 היא בדיקת דם פשוטה, שמתבצעת במסגרת בדיקות מעבדה רגילות. בדיקה זו מספקת ממצאים על רמת הוויטמין בדם. כאשר מתגלה מחסור בוויטמין, מומלץ לבצע בדיקות מעבדה נוספות: ספירת דם שתבחן אם המחסור פגע גם בתאי הדם ו/או גרם לאנמיה, בדיקת רמת החומצה המתיל מלנולית, בדיקת נוכחות נוגדנים ל-Intrinsic factor וכן מבחן שילינג (פחות מקובל כיום) בעזרתו ניתן לקבוע מהו הגורם למחסור בוויטמין B12 .

 

איך מטפלים בבעיה?

קיימות 2 אפשרויות טיפול עיקריות בהתאם לחומרת הבעיה. במקרים של מחסור קל-בינוני בוויטמין B12, די בנטילת כדורי מציצה של הוויטמין. כאשר מדובר במחסור קשה וממושך או בכזה הכרוך בתסמינים קשים, יומלץ לקבל את הוויטמין בזריקות, תחילה בתדירות של אחת לשבוע ובהמשך אחת לחודש. חשוב מאוד שאדם הסובל ממחסור בוויטמין B12 יקפיד לאכול מזון עשיר בוויטמין ויבצע בדיקות דם תקופתיות לבחינת רמת הוויטמין בדם.

דילוג לתוכן