רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

תבחין סינקטן

תבחין סינקטן
תבחין סינקטן

תבחין סינקטן בתל אביב מדיקל סנטר

תבחין סינקטן (Synacthen Test) זו בדיקה אנדוקרינית חשובה ומורכבת, שמתבצעת בצורה המקצועית ביותר תחת המעטפת של תל אביב מדיקל סנטר. במרכז הרפואי שלנו תוכלו לקבל מענה של אנדוקרינולוג, נפרולוג וכל רופא אחר בעל מומחיות רלוונטית לפענוח ואבחנה בעקבות מבחן סינקטן, עם מערך בדיקות דם מלא שיאפשר לקבל את התמונה הקלינית המדויקת ביותר אודות כל מטופל.
ניתן לקבוע את הבדיקה בתל אביב מדיקל סנטר בהחזר חלקי או מלא לבעלי ביטוחי בריאות פרטיים וביטוחים משלימים מתאימים.

מתי יש לבצע מבחן סינקטן, ואילו מחלות הוא נועד לאבחן?

מבחן סינקטן או באנגלית – סינקטון טסט (Synacthen Test), הוא בדיקה שבוחנת את תפקוד בלוטות יותרת הכליה (אדרנלים). בלוטות אלה, שממוקמות דו צדדית בחלקן העליון של הכליות שלנו, הן האיברים האנדוקריניים (מפרישי הורמונים) החשובים ביותר בגוף האדם. בחלקן החיצוני (קורטקס) מופרש ההורמון הסטרואידי קורטיזול (Cortisol), שמהווה את אחד ההורמונים החשובים ביותר בגוף האדם. הוא אחראי על ויסות לחץ דם, הפעלה של מערכת חיסון, ויסות רמת הסוכר בדם (ביחד עם אינסולין) ותפקידים רבים נוספים. כאשר יש חשד לאי-ספיקה אדרנלית (ירידה ביעילות הפעולה של בלוטות יותרת הכליה), הדבר יכול להוביל למצב אדיסוני – מצב של חסר קורטיזול קריטי בגוף. מצב זה מתבטא בדרך כלל בירידה משמעותית במשקל, תחושת קור, היחלשות חיסונית וחולי בעקבותיה, ובסופו של דבר גם ירידה במצב הכרתי עד כדי סכנת חיים. מצבים אלה יכולים להיגרם כתוצאה ממחלת אדיסון – מחלה של האדרנלים עצמם שנפגעים בצורה ראשונית. בנוסף, ישנם מצבים שמשפיעים על האדרנלים אך המקור שלהם הוא אחר – כמו גידולים שונים שמשפיעים על הפרשת ההורמונים באדרנל.
בכל המצבים האלה, יש לבצע בדיקה הבוחנת בצורה מדויקת את תפקוד האדרנלים, על ידי גירוי הפרשה שלהם ובחינת התוצאות לאורך זמן. זהו למעשה סינקטן טסט – וכעת נבין כיצד הוא מתבצע.

כיצד מתבצע סינקטן טסט? כל מה שאתם צריכים לדעת

סינקטן טסט מתבצע על ידי גירוי של בלוטות האדרנל עם חומר בשם סינקטן, שהוא למעשה ההורמון ACTH סינטטי. ACTH הוא הורמון המופרש מבלוטת יותרת המוח (היפופיזה), והוא אחראי על גירוי בלוטת יותרת הכליה לייצור קורטיזול. במצב רגיל, כאשר בלוטות האדרנל מזהות ACTH בזרם הדם, הן מגיבות ומייצרות קורטיזול. במהלך תבחין סינקטן, נותנים למטופל את החומר הסינטטי, ובודקים את רמת הקורטיזול בדם בפרקי זמן קבועים. הפרשה רגילה של קורטיזול בעקבות סינקטן טסט מעידה שהבעיה היא לא בבלוטות האדרנל עצמן, אלא אולי בשל ירידה בהפרשת ה-ACTH מההיפופיזה. מנגד, תגובה ירודה של קורטיזול במהלך תבחין סינקטן יכולה להעיד על מחלת אדיסון, או במילים אחרות – אי-ספיקה ראשונית של בלוטות יותרת הכליה.
מבחינת הכנה לבדיקה, סינקטן טסט על פי רוב לא דורש אשפוז או הכנה מיוחדת כדוגמת צום. יש צורך להפסיק נטילה של כל תרופה עם רכיב סטירואידי (כולל גלולות למניעת היריון) מספר שבועות לפני ביצוע הבדיקה, מחשש לתוצאות חיוביות כוזבות של הבדיקה. בנוסף, מטופל שחווה בימים לפני ביצוע הבדיקה פציעה או אירוע טראומתי, מומלץ שלא יבצע את הבדיקה מאותה הסיבה. אין לבדיקה התאוששות מיוחדת וניתן לחזור בסיומה הביתה.

תל אביב מדיקל סנטר – מרכז רפואי שמעניק לכם מעטפת מלאה

בתל אביב מדיקל סנטר כחלק ממערך בדיקות מעבדה תוכלו לבצע תבחין סינקטן בסטנדרטים הגבוהים ביותר, לקבל את תוצאותיו מהמעבדה שנמצאת תחת אותה קורת גג, ובסופו של דבר גם לקבל את הפענוח, ההסבר המפורט והתאמת המשך הטיפול והבירור מהבדיקה על ידי אנדוקרינולוג מומחה. הכול – תחת המעטפת השלמה והמלאה המוענקת במרכז הרפואי.

דילוג לתוכן