בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

בדיקת ויטמינים ומינרלים – סטטוס תזונתי

עמוד הביתבדיקות דם, שתן, בדיקות מעבדה פרטיות › בדיקת ויטמינים ומינרלים – סטטוס תזונתי
בדיקת ויטמינים ומינרלים – סטטוס תזונתי
בדיקת ויטמינים ומינרלים – סטטוס תזונתי

בדיקת ויטמינים ומינרלים בתל אביב מדיקל סנטר

בדיקת ויטמינים ומינרלים הינה בדיקה חשובה ביותר שמתבצעת כחלק ממערך של בדיקות מעבדה ובדיקות דם, העומדות לרשות כלל המטופלים בתל אביב מדיקל סנטר. מדובר בבדיקה מקיפה, שבודקת את מינוני הוויטמינים והמינרלים השונים הקיימים בגוף שלנו, ומסייעת לאבחן ולטפל במצבים רפואיים רבים ומגוונים.
במקרים מסוימים, נהוג להתייחס לבדיקה כאל סטטוס תזונתי, משום שמקור הצריכה העיקרי של מרבית הוויטמינים והמינרלים הנחוצים לנו הוא דרך התזונה שלנו. כאשר אנחנו לא מקפידים על תזונה מאוזנת ונכונה, עלולים להיווצר חוסר או יתר שישתקפו במסגרת בדיקת ויטמינים – ובמצבים אלה יש לבצע את הבדיקה בצורה מקיפה ומלאה.
בתל אביב מדיקל סנטר תוכלו לבצע בדיקת ויטמינים ומינרלים פרטית, כחלק ממערך שלם של בדיקות מעבדה. כאן פועלים גם מיטב הרופאים, שיסייעו באבחון ובטיפול בכל מצב שנגרם או שגורם לחסר הוויטמינים.
ניתן להזמין את הבדיקה, כמו גם פגישת ייעוץ עם אנדוקרינולוג או עם אנדוקרינולוג ילדים, ולקבל החזר מלא או חלקי עבור בעלי ביטוחים פרטיים ובעלי ביטוחים משלימים מתאימים.

באילו מצבים נדרשת בדיקת ויטמינים? עבור אילו מטופלים היא רלוונטית?

בדיקת ויטמינים ומינרלים היא בדיקה שנחוצה עבור בירור מגוון רחב מאוד של מצבים רפואיים ומחלות. כפי שניתן להבין, הבדיקה יכולה לשקף את המצב התזונתי, ועל פי הרגלי התזונה עליהם המטופל מדווח ניתן להתאים תכנית טיפול והשלמה תזונתית בהתאם לתוצאות הבדיקה. מלבד זאת, מצבים של חסר או של יתר המתגלים במסגרת בדיקת ויטמינים יכולים להעיד גם על בעיות במערכות הדם, הכליות, הכבד והעיכול, וכן לשקף מצבים נוירולוגיים, אנדוקריניים ואפילו סרטניים.

ניתן להבין, אם כן, שביצוע של בדיקת ויטמינים ומינרלים נחוצה כחלק מבירור של תלונות רפואיות רבות מאוד, ולעיתים היא מתבצעת באופן שגרתי כחלק מבדיקות דם, יחד עם בדיקת הורמונים, חלקי דם, אלקטרוליטים ובדיקות אחרות. כאשר ישנו חשד למצב ספציפי הקשור לוויטמינים ו/או מינרלים – כמו עייפות שיכולה להיגרם מחסר בוויטמין B12, למשל – ניתן ורצוי להזמין בדיקת ויטמינים ומינרלים מקיפה.

מה בודקים במסגרת בדיקת ויטמינים ומינרלים?

במסגרת בדיקת הוויטמינים והמינרלים נבדקים הנוכחות והמינון של ויטמינים ומינרלים שונים בגוף, וניתן לחלק אותם לפי קבוצות בעלות תפקידים שונים:

  • ויטמינים מקבוצת B – קבוצת הוויטמינים הגדולה והחשובה ביותר, שאחראית על תפקודים רבים בגוף האדם הבריא. הידועים בהם הינם ויטמין B12 (שנמצא בבשר, דגים, חלב וביצים) האחראי על יצירת כדוריות דם אדומות, אשר חסר בו מוביל במרבית המקרים למצב של אנמיה. מלבד זאת גם חומצה פולית ידועה בתור ויטמין B7, ואף היא חשובה ביותר לייצור דם ובמיוחד עבור נשים שמתכננות להיכנס להיריון. מלבד זאת, קבוצת הוויטמינים הנ”ל אחראית על תפקודים כמו חילוף חומרים ופעילות מערכת העיכול, גדילה, בריאות השיער והעור, בריאות העיניים, התפתחות מערכת הנשימה, שינה, מערכת החיסון, הורמוני המין, ואפילו עבור איזון של מצבי מתח נפשי.
  • חומצות אמינו – חומצות מבניות שמהוות אבני יסוד חשובות מאוד בכל תא ובכל יצור חי. חסר קיצוני של חומצות אמינו כמו גלוטמין, סרין ואספרגין, שנגרם בדרך כלל בעקבות מצבים גנטיים קשים, הוא לא מצב שניתן לטפל בו או לחיות איתו. עם זאת, יש גם מצבים של חסר קל עד בינוני בחומצות אמינו כתוצאה מצריכה לקויה, או של ייצור יתר של חומצות מסוימות. מצבים אלה יכולים גם להעיד על מחלות מטבוליות או על מחלות דמיות.
  • מטבוליטים – תוצרי פירוק של חומרים אורגניים במערכת העיכול. חוסר איזון שלהם יכול להעיד על בעיית ספיגה במערכת העיכול או על תזונה לא נכונה.
  • מינרלים – יסודות כימיים הנחוצים עבור גוף האדם הבריא, הן עבור חילוף החומרים התקין שלנו והן עבור ייצור דם וגם תפקודי כליה בריאים. חסר או יתר בחומרים כמו מגנזיום, סידן, אבץ, נחושת וכמובן ברזל – יכולים כולם להעיד על מגוון רחב מאוד של אבחנות ומחלות. המגנזיום והאבץ קשורים במידה הרבה ביותר לתפקודי הכליה שלנו, בעוד הסידן (ואיתו גם ויטמין D) קשור למערכת העצמות ובריאות השלד והשריר.
  • תגובה חיסונית – במסגרת בדיקת ויטמינים ומינרלים נלקחת בדרך כלל גם דגימה של חלבונים השייכים למערכת החיסון, ונבחנת התגובה החיסונית של תאי המטופל מול קבוצת ביקורת של תאי מערכת חיסון בריאים. כך ניתן להעריך גם את בריאות מערכת החיסון של המטופל, המושפעת גם היא ממאזן הוויטמינים והמינרלים בגוף. לאחר תיקון המצב התזונתי וחסר הנוטריינטים, ניתן לבצע את הבדיקה שנית ולבחון האם התגובה החיסונית תוקנה גם כן.

טבלת ויטמינים ומינרלים

B ויטמינים מקבוצת B Complex Vitamins
ויטמין B1 Vitamin B1
ויטמין B2 Vitamin B2
ויטמין B3 Vitamin B3
ויטמין B6 Vitamin B6
ויטמין B12 Vitamin B12
פולאט Folate
פנטוטנאט (ויטמין B5) Pantothenate
ביוטין Biotin
חומצות אמינו Amino Acids
סרין Serine
גלוטמין Glutamine
אספרגין Asparagine
מטבוליטים Metabolites
כולין Choline
איוזיטול Inositol
קרניטין Carnitine
חומצות שומן Fatty Acids
חומצה אולאית Oleic Acid
ויטמינים אחרים Other Vitamins
ויטמין D3 Vitamin D3
ויטמין A (רטינול) Vitamin A (Retinol)
ויטמין K2 Vitamin K2
מינרלים Minerals
סידן Calcium
מנגן Manganese
אבץ Zinc
נחושת Copper
מגנזיום Magnesium
מטבוליזם של פחמימות Carbohydrate Metabolism
אינטראקציה בין גלוקוז לאינסולין Glucose-Insulin Interaction
רגישות לפרוקטוז Fructose sensitivity
כרום Chromium
נוגדי חמצון Antioxidants
גלוטתיון Glutathione
ציסטאין Cysteine
קואנזים Q10 Coenzyme Q10
סלניום Selenium
ויטמין E (אלפא-טוקופרול) Vitamin E (A-tocopherol)
חומצה אלפא ליפואית Alpha Lipoic Acid
ויטמין C Vitamin C
מדד תפקוד נוגדי החמצון Spectrox
סה”כ תפקוד נוגדי חמצון Total Antioxidant Function
מדד שגשוג Proliferation Index
מדד תגובה חיסונית Immunidex

בדיקת ויטמינים ומינרלים פרטית בתל אביב מדיקל סנטר

תל אביב מדיקל סנטר הוא מרכז רפואי מהשורה הראשונה, שמעניק למטופליו מענה שלם ומקיף כחלק מכל בירור רפואי. מטופל המגיע אלינו לביצוע של בדיקת ויטמינים ומינרלים פרטית, יכול להיות סמוך ובטוח כי יקבל את התוצאות במהירות האפשרית מהמעבדה הממוקמת בתוך המרכז עצמו. כמו כן, יקבל גם מענה אנושי של רופא שיסביר בפירוט את תוצאות הבדיקה ואת אופי הטיפול שצריך להתאים על פי תוצאות אלה.

דילוג לתוכן