בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

טיפול בעגבת

עמוד הביתבלוג › טיפול בעגבת

טיפול בעגבת – היום זה אפשרי ופשוט

עגבת היא מחלת מין מדבקת וחיידקית בעלת היסטוריה עתיקת יומין. היא מתועדת כבר

טיפול בעגבת
טיפול בעגבת

בכתבי היפוקרטס מהמאה ה-5 לפני הספירה וקיימת עד היום, אם כי בשכיחות הרבה יותר קטנה. עד שנות ה-40 של המאה הקודמת, טרם גילוי הפניצילין, עדיין לא נמצא טיפול בעגבת. כמו כן, היה קושי רב לאבחן את המחלה, שכן התסמינים התמימים לכאורה, המופיעים בשלבים הראשונים של העגבת, דומים מאוד לתסמינים של מחלות אחרות. יש לזכור שבעבר בדיקת מחלות מין לא הייתה מתקדמת כמו בתקופה בה אנו חיים. כיום, כל רופא עור ומין יכול לאמת או לשלול חשד לעגבת על ידי ביצוע בדיקות מעבדה ובכללן בדיקות דם ספציפיות. כיום, בזכות אבחון על ידי בדיקת עגבת המתאפשר כבר בשלבים הראשונים של המחלה, ניתן לטפל בעגבת בקלות באמצעות אנטיביוטיקה מסוג פניצילין.

 

ד"ר נועה ריץ
רופאת עור ומין בכירה
לקבוע תור 03-7712804

 

חשיבות האבחון והטיפול בשלבי המחלה המוקדמים

אפשר לטפל בעגבת ביעילות ובפשטות בעזרת אנטיביוטיקה בתנאי שהיא ניתנת בשלבים הראשונים של המחלה. מחלת העגבת מאופיינת ב-3 שלבים עיקריים. השלב הראשון מתבטא בהופעת פצע או כתם על איבר המין. הפצע יחלוף תוך 6-3 שבועות גם ללא טיפול, אך החיידקים ימשיכו להתרבות ולקדם את המחלה. טיפול בשלב הראשון נחשב ליעיל ביותר, והוא יעלים את המחלה תוך מספר ימים. במידה ולא ניתן טיפול, המחלה תיכנס לשלב השני שבו הפצע כבר נעלם, אך מופיעים תסמינים שונים הכוללים חום, פריחה, נפיחות בבלוטות הלימפה וחולשה כללית. גם אבחון המחלה בשלב זה מאפשר טיפול זריז שיחסל את החיידקים. במידה ולא ניתן טיפול בעגבת בשני השלבים הראשונים, המחלה עוברת לשלב השלישי והקריטי, שבא לידי ביטוי בגידולים תת עוריים ובסיבוכים ונזקים בריאותיים בלתי הפיכים. בשלב זה טיפול בעגבת עלול להיות מאוחר מדי, לכן יש משמעות רבה לאבחון העגבת בשלב מוקדם. לפיכך, אם מזהים פצע או כתם חשוד על איבר המין, יש לפנות אל רופא עור ומין. במידה והרופא יחשוד שאכן מדובר בעגבת, הוא ישלח את המטופל לבצע בדיקות מעבדה ו/או ייקח דגימה מהפצע, כפי שנהוג לעשות במסגרת בדיקת מחלות מין. בהתאם לממצאי הבדיקה יבוצע אבחון מדויק, ויינתן הטיפול המתאים שיעלים את המחלה.

 

אנטיביוטיקה – הטיפול המיטבי לחיסול העגבת

בכל שלביה של העגבת, הטיפול המועדף הינו תרופה אנטיביוטית מסוג פניצילין, שמכחידה את החיידק ואיתו גם את המחלה. לרוב, האנטיביוטיקה ניתנת בזריקות. אם הטיפול ניתן לא יאוחר משנה לאחר ההידבקות במחלה, די לעיתים בזריקה אחת. אם חלפה למעלה משנה – יתכן שיידרש חיזוק במנות נוספות. במידה והמטופל רגיש לפניצילין, הרופא ירשום לו אנטיביוטיקה מסוג אחר.

כשמדובר בנשים בהריון, האנטיביוטיקה היחידה המומלצת היא פניצילין. במידה והאישה רגישה לפניצילין, ניתן לעבור תהליך להחלשת האלרגיה באופן זמני, כך שיתאפשר הטיפול בתרופה. גם תינוקות שנולדו לאם נשאית עגבת, צריכים לקבל טיפול אנטיביוטי עם צאתם לאוויר העולם.

ישנם אנשים שעלולים לסבול מתופעות לוואי לאחר קבלת הזריקה, כגון חום, צמרמורות, כאבים או בחילה. ברוב המקרים תופעות אלה תחלופנה כעבור יום אחד.

 

איך מתנהגים לאחר טיפול בעגבת?

במהלך טיפול בעגבת אין לקיים יחסי מין. רק עם סיום הטיפול ולאחר קבלת תוצאות בדיקות דם שיעידו על היעלמות הזיהום החיידקי, ניתן לחזור לשגרה רגילה של פעילות מינית. במהלך השנתיים הראשונות שלאחר הטיפול, מומלץ לבצע מעקב חצי שנתי, הכולל בדיקות דם, על מנת לוודא שהמינון התרופתי אכן הצליח לחסל את המחלה לחלוטין.

רופאי המחלקה

דילוג לתוכן