רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

טיפול בכלמידיה טרכומטיס

עמוד הביתבלוג › טיפול בכלמידיה טרכומטיס

אפשר וחשוב לטפל בכלמידיה טרכומטיס

מחלת המין כלמידיה טרכומטיס היא מחלה קלה מאוד לטיפול. מאידך, היא עלולה להסתבך

טיפול בכלמידיה טרכומטיס
טיפול בכלמידיה טרכומטיס

אם לא יינתן לה טיפול מתאים. למרות שמדובר באחת ממחלות המין השכיחות ביותר בעולם המערבי, ישנם אנשים שאינם סובלים מתסמינים או מתעלמים מהם כתוצאה מבושה או חוסר מודעות. חולים אלה אינם פונים לבדיקת רופא עור ומין, ובהתאם לכך אינם מאובחנים או מטופלים.  חשוב לדעת שכלמידיה שאינה מטופלת, לא תעבור מעצמה לעולם, ואף יכולה לגרום לנזקים רבים לגוף, חלקם קשים ובלתי הפיכים כגון פגיעה באברי הרבייה, הריון מחוץ לרחם,  עקרות ועיוורון.

 

ד"ר נועה ריץ
רופאת עור ומין בכירה
לקבוע תור 03-7712804

טיפול בכלמידיה טרכומטיס מתחיל בזיהוי התסמינים

כאמור, אחוז גבוה של חולי כלמידיה אינם סובלים מתסמינים. מכיוון שרוב האנשים לא מבצעים בדיקות מעבדה ובכללן בדיקות דם סרולוגיות או בדיקת מחלות מין ללא סיבה נראית לעין – לעיתים המחלה אינה מאובחנת.

אלו שכן סובלים מתסמינים עלולים לחוות אחד או יותר מהתופעות הבאות: הפרשות חריגות ובעלות ריח רע מאיברי המין, אי נוחות וכאבים בעת קיום מגע מיני, דימומים וגינליים שלא בזמן הווסת, תכיפות או כאבים במתן שתן, נפיחות באברי המין, כאבי בטן, דלקות באגן, באברי הרבייה ובלחמית העין, קושי בכניסה להריון ועוד.

חולים שיהיו ערים לתסמינים אלה ויפנו לאבחון – יוכלו לקדם את הטיפול ואת ההחלמה מהמחלה.

 

אבחון מוצלח מוביל לטיפול יעיל

על מנת לאבחן כלמידיה בצורה מוצלחת, הרופא אינו מסתמך רק על תסמינים אלא שולח את המטופל לבצע בדיקות דם ספציפיות וכן בדיקות מעבדה כדוגמת: בדיקות שתן, משטח נרתיק, דגימה מההפרשות (כנהוג במסגרת בדיקת מחלות מין), וכן בדיקת PCR שספציפית לאבחון כלמידיה.

 

טיפול בכלמידיה – קל ופשוט

יש לטפל בכלמידיה ללא שיהוי מיד עם אבחון המחלה על ידי רופא עור ומין, או גניקולוג או רופא משפחה. כמו כן, מיד לאחר האבחון החולה צריך ליידע בני זוג ופרטנרים עימם היה במגע מיני כדי למנוע שרשרת של הידבקויות.

הטיפול במחלה קל ופשוט ומבוסס על נטילת תרופות אנטיביוטיות ממשפחת הטטרציקלינים במהלך מספר ימים בהתאם להנחיות הרופא. יש חשיבות רבה להתמדה בנטילת כל הכדורים עד לסיום הטיפול. לעיתים ניתן טיפול חד פעמי. הטיפול יינתן הן לחולים והן לבני הזוג שלהם.

טיפול אנטיביוטי קצר כזה יכול למנוע סיבוכים עתידיים.

 

טיפול מונע בכלמידיה טרכומיטס – חשוב!

בשנים האחרונות יש עלייה במקרי ההידבקות במחלת הכלמידיה. למרות הגברת המודעות להידבקות במחלות מין בהשוואה לעשורים הקודמים, ישנם עוד רבים המקיימים יחסי מין לא מוגנים ואף עושים זאת עם פרטנרים רבים. על מנת להוריד משמעותית את הסיכון להידבקות, יש להשתמש באמצעי מניעה ובפרט בקונדום. זאת למרות שלא ניתן למנוע הידבקות ב-100 אחוזים בשל קיומם של תסמיני כלמידיה  גם באזור המפשעה במקומות שאינם מכוסים על ידי הקונדום.

כמו כן, אדם המקיים יחסי מין לא מוגנים או יחסי מין עם פרטנרים רבים, צריך להיבדק לפחות פעם בשנה כדי לוודא שלא נדבק במחלה.

רופאי המחלקה

דילוג לתוכן