בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

טיפול בטריכומונס וגינליס

עמוד הביתבלוג › טיפול בטריכומונס וגינליס

חשיבות הטיפול בטריכומונס וגינליס

טריכומונס וגינליס (או טריכומוניאזיס) נמנית בין מחלות המין השכיחות בעולם, וידועה

טיפול בטריכומונס וגינליס
טיפול בטריכומונס וגינליס

כמחלה מדבקת ביותר. מחולל המחלה הוא הטפיל trichomonas vaginalis שעל שמו היא גם נקראת. המחלה המתבטאת בדלקת חריפה בנרתיק האישה ובתסמינים קלים יותר אצל גברים שנדבקים ממנה, אינה מסוכנת לכאורה, ואף ניתן לטפל בה בקלות ובמהירות. עם זאת, במידה ואינה מטופלת כהלכה – עלולות להיות לה השלכות קשות בדמותם של סיבוכים כגון: דלקות באגן, בדרכי השתן ובאברי הרבייה הנשיים, ובקרב נשים בהריון – זיהומים, פגיעה בעובר, הפלות ולידות מוקדמות. לפיכך, חשוב מאוד לגשת אל רופא עור ומין, גניקולוג, אורולוג או רופא משפחה – כל אחד מהם יוכל לבטח לספק את הטיפול הפשוט הנדרש לחיסול המחלה. לרוב, אבחון המחלה אינו מחייב בדיקת מחלות מין, בדיקות מעבדה או בדיקות דם כלשהן. לעיתים תילקח דגימת נוזל מאבר המין של הגבר על מנת לשלול או לאשש חשד להידבקות. בכל מקרה, ללא טיפול, טריכומונס וגינליס לא תיעלם מעצמה.

 

 

ד"ר נועה ריץ
רופאת עור ומין בכירה
לקבוע תור 03-7712804

 

טיפול בטריכומונס וגינליס – פשוט, מהיר ויעיל

כאמור, כדי להיפטר מטריכומונוס וגינליס נדרש טיפול רפואי. מכיוון שהטפיל עלול לעבור מהנרתיק גם לאזורים אחרים, הטיפול אינו יכול להיות מקומי אלא כלל גופני. בהתאם לכך, הטיפול במחלה כולל נטילת אנטיביוטיקה מסוג מטרונידזול. ברוב המקרים, די במנה אחת בכדי להכחיד את הטפיל ולהירפא. לעיתים ניתן טיפול במינון יומי קטן יותר למשך מספר ימים.  התרופה נרשמת על ידי הרופא המטפל, לרבות רופא עור ומין. הטיפול מאופיין באפקטיביות גבוהה מאוד עם נתוני הצלחה ביותר מ-90% מהמקרים. בקרב 3% מהחולים בלבד, טפיל הטריכומונס מגלה עמידות לתרופת המטרונידזול. במהלך הטיפול יש להימנע מצריכת אלכוהול ומקיום יחסי מין. ניתן לחזור לשגרת קיום יחסים מיניים רק שבוע לאחר סיום הטיפול.

 

הטיפול חייב לכלול שותפים לקשר המיני

במידה ואישה שלקתה בטריכומוניאזיס ימקיימת קשר קבוע עם בן זוג לחיים – גם בן הזוג חייב לקבל את הטיפול. אם לא יטופל, הוא עלול להדביק את האישה מחדש במחלה.  הטיפול חייב לכלול כל אדם שהיה במגע מיני עם נשאי המחלה בחודש האחרון מאז גילויה. לפיכך, יש ליידע כל שותף או שותפה למגע מיני מזדמן או קבוע על מנת שיטופלו בהתאם, וימנעו נזק לעצמם כמו גם הדבקת אחרים במחלה.

 

טיפול מונע על ידי יחסי מין מוגנים

יחסי מין מוגנים עשויים למנוע הידבקות במחלה. עם זאת, גם קונדומים אינם מבטיחים אחריות מלאה, ולעיתים הטפיל יכול לעבור גם תוך שימוש בהם. בכל מקרה, בני זוג חדשים צריכים להתעדכן ולעדכן במידה וחלו במחלה. אם יש לגבר או לאישה היסטוריה של טריכומונס וגינליס או כל מחלת מין אחרת, מן הראוי שיבצעו בדיקת מחלות מין, בדיקות מעבדה ובכללן בדיקות דם לפני הכניסה לקשר מיני חדש.

רופאי המחלקה

דילוג לתוכן