רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

זיבה – תסמינים

עמוד הביתבלוג › זיבה – תסמינים

זיבה – מחלת מין שכיחה ומדבקת במיוחד

הזיבה היא מחלת מין מאוד שכיחה ביותר שנגרמת כתוצאה מהידבקות בחיידק ה-Neisseria Gonorrhoeae.

זיבה - תסמינים
זיבה – תסמינים

מדי שנה נדבקים במחלה עשרות מיליוני נשים וגברים בעולם וביניהם מאות ישראלים. הזיבה שכיחה בעיקר בקרב בני הגילאים הצעירים כאשר רוב מקרי ההדבקה נובעים  מקיום יחסי מין לא מוגנים. על פי הנתונים הקיימים, שיעור ההידבקות אצל נשים גבוה יותר מאשר אצל גברים. כפי שיפורט בהמשך, זיבה מתבטאת בעיקר בדלקות בצינור השופכה, בצוואר הרחם, בפי הטבעת ובלוע.  ניתן לאבחן את המחלה בעזרת בדיקות דם או בדיקת STD שהינה בדיקת מחלות מין שונות. טיפול בזיבה בשלב מוקדם של המחלה ימנע סיבוכים קשים ופגיעה משמעותית במערכות הגוף השונות, לפיכך בכל חשד למחלה יש לבצע בדיקת זיבה ללא שיהוי.

 

ד"ר נועה ריץ
רופאת עור ומין בכירה
לקבוע תור 03-7712804

אנשים רבים אינם חווים תסמינים לזיבה

תסמינים לזיבה מופיעים ברובם תוך 5-2 ימים לאחר ההידבקות, כאשר תקופת הדגירה של המחלה יכולה להימשך בין יומיים לשבועיים. אצל רוב בני הזוג שמתלוננים על מראה דלקתי של איבר מינם המלווה בהפרשה מוגלתית, האבחון יהיה זיבה. עם זאת רוב הנשים הנדבקות במחלה אינן חשות בתסמינים שמקננים בגופן. אצל גברים יש ביטוי גדול יותר של תסמיני הזיבה, אך גם ביניהם יש כאלה שלא חשים דבר בשלבים הראשונים של המחלה. חוסר אבחון מוקדם של זיבה עלול לגרום לשתי בעיות משמעותיות: האחת היא המשך שרשרת ההידבקויות, והשנייה היא סיבוכים של המחלה שיכלו להימנע אילו החולים היו מקבלים טיפול בזמן.

 

תסמינים לזיבה אצל גברים

אצל גברים הנדבקים במחלת זיבה תסמינים אופייניים הם:

  • דלקת קשה בשופכה ובדרכי השתן המלווה בצריבה וכאב בעת מתן שתן, ובהפרשה מוגלתית או דמית מאיבר המין.
  • דלקת באשכים ובערמונית המתרחשת במקרים בהם חיידק הגונוריאה עולה בצינור השופכה ומדביק את האזורים הללו. כתוצאה מכך החולה יחווה כאב במפשעה ונפיחות באשכים.
  • דלקת באגן המאופיינת בכאבי בטן, כאבים באיבר המין, הקאות וחום.
  • זיהום של פי הטבעת נוצר כאשר ההדבקה מתרחשת בפי הטבעת ביחסי מין אנאליים. לעיתים זיבה בפי הטבעת אינה מלווה בתסמינים כלשהם, ולעיתים היא מלווה בהפרשה מוגלתית או רירית, בתחושת גירוד ובכאב או דימום במתן צואה.
  • דלקת של הלוע נוצרת לרוב בעקבות מין אוראלי עם אדם נגוע בזיבה. לעיתים היא מתרחשת ללא תסמינים ולעיתים ביטוייה הם אודם בגרון, שקדים נפוחים, נפיחות בבלוטות הלימפה בצוואר וקשיים בנשימה ובדיבור.

 

תסמינים לזיבה אצל נשים

אצל נשים הנדבקות במחלת זיבה תסמינים אופייניים הם:

  • דלקת בצוואר הרחם המתאפיינת בתופעות כגון הפרשות מהנרתיק, כאב/צריבה וקושי בזמן השתנה, כאבים ודימום בעת מגע מיני או לאחריו, דימום שאינו במועד הווסת.
  • דלקת באגן המלווה בחום, כאבי בטן, הקאות, דימום שלא בזמן הווסת.
  • כאבים בגב התחתון או בבטן תחתונה הם לעיתים אינדיקציה להתפשטות המחלה לאזורי גוף פנימיים יותר.
  • אודם במפרקים, נגעים בעור, חום וצמרמורות, עלולים להופיע במקרים של דלקת מפרקים. מדובר בתופעה נדירה יחסית, ששכיחה יותר בקרב נשים.
דילוג לתוכן