בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

וירוס הפפילומה האנושי (HPV)

עמוד הביתבלוג › וירוס הפפילומה האנושי (HPV)

מהו וירוס הפפילומה האנושי?  

וירוס הפפילומהHPV  הינו נגיף שכיח בקרב נשים וגברים כאחד, אשר מועבר לרוב באמצעות מגע מיני. כ-80% מהאנשים שמקיימים יחסי מין נדבקים בווירוס בשלב כלשהו בחייהם. חשוב לציין כי שימוש בקונדום אינו

וירוס הפפילומה האנושי (HPV)
וירוס הפפילומה האנושי (HPV)

מונע בהכרח הידבקות בווירוס. ברוב המקרים, הווירוס מורחק מהגוף ביעילות על ידי המערכת החיסונית והזיהום חולף ללא סימנים, אך  אצל אחוז מסוים מהנדבקים  יש סכנה להתפתחותם של נגעים טרום סרטניים או גידולים סרטניים.

ישנם למעלה מ-100 זנים של וירוס הפפילומה האנושי – חלקם בלתי מורגשים, חלקם מתאפיינים בהתפתחות קונדילומות (יבלות) באזורים שונים בגוף, וחלקם אלימים ומעורבים בהתפתחות סוגי סרטן שונים, בעיקר סרטן צוואר הרחם אך גם סרטן הפין, סרטן הפות והנרתיק, סרטן פי הטבעת וסרטן הלוע וחלל הפה.

 

חשיבותן של בדיקות שגרתיות לגילוי מוקדם של הווירוס

ברוב המקרים, הנגעים הראשונים שמופיעים בעקבות ההידבקות בווירוס HPV הינם טרום סרטניים ואינם ממאירים. עם זאת, במידה והם לא מטופלים בזמן ובאופן הולם, הם עלולים להפוך לממאירים. בין גורמי הסיכון אשר עלולים לגרום למעבר של הנגעים ממצב טרום סרטני לממאיר נמנים: קיום יחסי מין עם פרטנרים רבים, מחלות מין, נטילת גלולות לתקופה העולה על 10 שנים, עישון והימנעות ממעקב גניקולוגי סדיר. לפיכך, יש חשיבות רבה לכך שנשים יבצעו אצל רופא נשים מעקב כזה, הכולל בדיקות שגרתיות תקופתיות כמו בדיקת פאפ או בדיקת HPV בהן נלקח משטח מצוואר הרחם, ו/או בדיקת קולפוסקופיה – שקיפות צוואר הרחם.

 

תסמינים של וירוס הפפילומה האנושי

כאמור, רוב האנשים שנדבקים בווירוס הפפילומה יחלימו ממנו אף מבלי לחוש בתסמינים כלשהם.  אצל 1%-4% מהנדבקים עלולות להופיע יבלות (קונדילומות) על אברי המין הנשיים והגבריים, במיתרי הקול ובחלל הפה, שגורמות לעיתים לגרד ואי נוחות. הקונדילומות פוגעות משמעותית באיכות החיים של הנדבקים, וניתן לטפל בהן במשחות ובטכניקות שונות של צריבה, לייזר, חשמל או הקפאה. גם לאחר הטיפול, יתכן שהנגיף לא ייכחד לחלוטין והוא עלול להתפרץ מחדש. הקונדילומות עצמן אינן ממאירות, אך כאמור יש לטפל בהן כדי למנוע התפתחות נגעים סרטניים וטרום סרטניים.

 

חיסונים נגד וירוס הפפילומה

קיימים כיום מספר חיסונים נגד וירוס הפפילומה, שעשויים לסייע במניעתם של נגעים טרום סרטניים שיכולים להתפתח לסרטן צוואר הרחם. חיסון ה-GARDASI, הראשון שאושר בישראל, נועד לבנות ונשים בגילאי 45-9, ולבנים וגברים בגילאי 26-9. החיסון יעיל נגד 4 זנים של הווירוס. לבנות ונערות צעירות מומלץ להתחסן לפני התחלת קיום יחסי מין, כלומר – לפני חשיפה אפשרית לווירוס. החיסון הינו בעל אחוז אפקטיביות גבוה מאוד הן במניעת נגעים טרום סרטניים בצוואר הרחם והן נגד יבלות באיברי המין. חיסון נוסף, ה- CERVARI, יעיל נגד 2 זנים של הווירוס אך לא מספק הגנה מיבלות מין.  כאמור, החיסון יעיל גם בקרב גברים, ומומלץ לגברים הטרוסקסואלים והומוסקסואלים כאחד להתחסן.

רופאי המחלקה

דילוג לתוכן