רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

בדיקת נפחי ריאה

עמוד הביתמחלקת מחלות ריאה › בדיקת נפחי ריאה
בידקת נפחי ריאות
בידקת נפחי ריאות

בדיקת נפחי ריאה בתל אביב מדיקל סנטר

בדיקת נפחי ריאות (פלתיסמוגרפיה) היא בדיקה חשובה בתחום רפואת הריאות, אותה ניתן לבצע דרך מחלקת הפולמונולוגיה של תל אביב מדיקל סנטר. בדיקה זו מהווה חלק ממערך בדיקות הריאות של תל אביב מדיקל סנטר, הכולל בין היתר בדיקות אחרות כמו ספירומטריה פשוטה, ספירומטריה עם מרחיבי סימפונות, ספירומטריה לאחר מאמץ, ספירומטריה לאחר מאמץ עם מרחיבי סימפונות (ונטולין) וכן מבחן מאמץ לב-ריאה משולב (CPET).
במרכז קיימות גם בדיקות הדמיה רלוונטיות לאבחנת מחלות נשימתיות כמו בדיקות CT, MRI ואחרות. בעלי ביטוחים משלימים מתאימים וביטוחי בריאות פרטיים, יכולים להזמין את הבדיקות דרך תל אביב מדיקל סנטר ולקבל החזר מלא או חלקי.

מתי צריך לבצע בדיקת נפחי ריאות?

בדיקת נפחי ריאות היא בדיקה מתקדמת יחסית בתחום רפואת הריאות, אליה מופנים על פי רוב לאחר שישנה שאלה אבחנתית גם לאחר ביצוע בדיקות ספירומטריות פשוטות יותר. התלונות איתן יכול להגיע המטופל הן קוצר נשימה, קוצר נשימה במאמץ, שיעול, צפצופים בנשימה כמו כן היא משמשת עבור בירור לאנשים עם מחלת ריאות ידועה. הבדיקה יכולה לסייע מאוד באבחנת מצבים מוקדמים של מחלות כמו אסתמה או COPD, וכן באבחנה של מחלות ריאה נוספות כמו נפחת (אמפיזמה), ברונכיטיס כרונית, ברונכואקטזיס ועוד. במרבית המקרים, בדיקת נפחי ריאה לא תהיה הבדיקה הראשונה אותה נבצע במטופל עם חשד למחלות אלה או עם תלונות נשימתיות כלליות – הבדיקה תסייע באבחנה מדויקת יותר של מצבים מורכבים וקשים יותר לאבחנה.

מה זה בכלל נפחי ריאות?

בתוך הריאות שלנו יש כמה וכמה נפחים שונים – כלומר, כמה וכמה חלקים בהם הריאה עושה שימוש עבור מטרות שונות, ושהמאזן ביניהם צריך להישאר ביחס מסוים במצב בריא. הדבר כולל את נפח הריאות הכללי (TLC), נפח האוויר הנשאף בנשימה עמוקה (FVC), נפח האוויר הנשאף בשנייה (FEV-1), נפח שארי בו הריאה לא עושה שימוש בנשימה (RV), קיבולת חיונית המשלבת את נפחי השאיפה והנשיפה המקסימליים (VC) ועוד. כפי שניתן להבין, היחס בין הנפחים הללו הוא קריטי, וספציפית היחס שבין FEV-1 ל-FVC ויחס ה-RV מתוך כלל נפח הריאה. עלייה של הנפח השארי, כמו גם ירידה ביחס FEV-1/FVC, ושינויים אפשריים נוספים בנפחי הריאות, יכולים להעיד על מחלות ריאה מסוגים שונים. מדובר על מחלות חסימתיות בהן יש דבר מה שמונע שימוש בכלל נפח הריאה הבריא, או מחלות מגבלתיות בהן נפחי הריאה הזמינים מצטמצמים לעומת הנפח השארי.

כיצד מתבצעת הבדיקה, ומה חשוב לדעת עליה?

בדיקת נפחי ריאה, הנקראת גם פלתיסמוגרפיה, מתבצעת באמצעות מכשור מיוחד בתוך תא סגור וסטרילי מבחינת אוויר חיצוני שיכול לפגוע בתוצאות הבדיקה. המטופל מתבקש להיכנס לתוך תא אטום, בו נמצאת פיה מיוחדת דרכה נושמים לאורך כ-30 דקות. הנשימה היא נשימה רגילה, ובמהלך הבדיקה המטופל יתבקש לבצע נשימות ונשיפות עמוקות ככל יכולתו לתוך הפיה. מלבד מדידת החמצן והפחמן הדו-חמצני בנשימה של המטופל, הבדיקה עושה שימוש בגז מסוג מתאן, שלא עובר סינון בריאות, על מנת להעריך את כלל הנפחים בריאות בצורה מדויקת – כולל את אלה בהם הריאה לא עושה שימוש.
הבדיקה לא מסוכנת כלל אך יכולה להיות מעייפת. אין צורך בהכנה מיוחדת או באשפוז לקראתה, ואין אחריה כל צורך בהתאוששות. מומלץ שלא לעשן כ-24 שעות לפני ביצוע הבדיקה, ולא לאכול ארוחה גדולה שעלולה להקשות על נשימה עמוקה בשעתיים שלפני הבדיקה.

תל אביב מדיקל סנטר – מענה שלם בתחום רפואת הריאות

החל בביצוע בדיקות ריאה מסוגים שונים, כולל בדיקה נפחי ריאה, ועד פגישה עם רופא ריאות מומחה לפענוח הבדיקות ולהתאמת טיפול מיטבי – בתל אביב מדיקל סנטר תמצאו מענה שלם ומלא עבור כלל הצרכים הרפואיים שלכם. עם מערך בדיקות מתקדם, רופאים ברמה הגבוהה ביותר וזמינות מהירה לכל מטופל, אצלנו תמצאו את כל שלבי הטיפול והאבחנה תחת קורת גג אחת.

דילוג לתוכן