בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

טיפול בבעיות במיתרי הקול/צרידות

עמוד הביתמחלקת אף אוזן גרון › טיפול בבעיות במיתרי הקול/צרידות
טיפול בבעיות במיתרי הקול צרידות
טיפול בבעיות במיתרי הקול צרידות

טיפול בבעיות במיתרי הקול – הכל תלוי בגורם 
בעיות במיתרי הקול הן שכיחות למדי. ברוב המקרים הסימפטום המתריע על הבעיה הוא צרידות. קיימים תסמינים נוספים כמו קשיי בליעה, תחושת גוש בגרון, התעייפות בדיבור, איבוד קול ועוד. כאשר אחת מתופעות אלה נמשכת יותר ממספר ימים, יש לפנות לאוטולרינגולוג – רופא אף אוזן גרון. הרופא יקבע את הטיפול בבעיה רק לאחר שיאבחן את המקור שלה. הגורמים יכולים לנוע החל מדלקת גרון ועד לגידולים והפרעות נוירולוגיות. בהתאם לכך, קיימת קשת טיפולים נרחבת המותאמת לכל גורם, החל ממנוחה ועד לניתוח. מומחה אף אוזן גרון יכול לבחור בדרך טיפולית אחת או יותר, בהתאמה למצבו הבריאותי של המטופל ולהעדפותיו.

לכל בעיה טיפול משלה 

להלן נציג בקצרה את הבעיות הידועות במיתרי הקול ואת דרכי הטיפול בהן:

זיהום ויראלי – זהו הגורם השכיח לצרידות. המחלה מתבטאת באיבוד קול זמני, חלקי או מלא, ולעיתים מלווה בתסמיני שפעת. לרוב היא חולפת לאחר מנוחה בלבד ו/או עם טיפול תרופתי סימפטומטי.

דלקת כרונית – נובעת מגירוי מיתרי הקול כתוצאה מעישון, שימוש מאומץ ומוגזם בקול, או ריפלוקס – עליית חומצה מהקיבה. תסמיניה האופייניים: גירוי, כחכוח, ליחה, שינויים בקול. ההתייחסות הטיפולית נקבעת עפ”י הגורם: מנוחה למיתרי הקול ושינוי בהרגלי הדיבור או הפחתת עישון. במקרים בהם הגורם הינו ריפלוקס, הרופא ימליץ על טיפול תרופתי להפחתת הפרשת החומצה.

בצקת במיתרי הקול – עלולה לנבוע מעישון. במקרים חמורים ניתן לטפל בסטרואידים, אך יש להימנע מטיפול ארוך טווח שכרוך בדרך כלל בתופעות לוואי.

יבלות, פוליפים וציסטות – נגעים שפירים שיכולים לנבוע ממאמץ קולי או שהינם מולדים. במקרים בהם טיפול בתרופות ובמנוחה אינו מסייע, הפתרון יימצא בטיפול מיקרו כירורגי. בניתוח כזה הנגע יוסר במלואו ללא חתך או צלקות ומבלי לפגוע בתפקוד המיתר.

גידולים ממאירים – עלולים לנבוע מעישון יתר וסיבות אחרות. מתבטאים בצרידות, כאבי גרון וקשיים בנשימה ובבליעה. אבחון וגילוי מוקדם מאפשר הסרת נגעים ממאירים במיתרי הקול באמצעות לייזר, ללא הקרנות וניתוחים.

שיתוק מיתרי הקול – מצב בו מיתר אחד או שני המיתרים אינם נעים כתוצאה ממגוון סיבות. התופעה גורמת לפגיעה בקול, בבליעה ואף בנשימה. ניתן לטפל בבעיה ע”י הכנסת שתל למיתר הקול, בהזרקה או בניתוח בהרדמה מקומית.

הפרעות כתוצאה מבעיות נוירולוגיות – הפרעות הנובעות ממחלות של מערכת העצבים (כגון פרקינסון). במקרים מסוימים ניתן לטפל ע”י הזרקת בוטוקס למיתרי הקול.

דלדול ברקמת מיתרי הקול בגיל מתקדם
 – בעיה הגורמת לירידה באיכות הקול וביציבותו. טיפול מומלץ הינו מילוי הרקמה שנפגעה ברקמה אחרת, סינטטית או מגוף המטופל.

במחלקת אף אוזן גרון בתל אביב מדיקל סנטר אנו מטפלים גם בסחרחורות ובעיות שיווי משקל, הפרעת נשימה דרך האף, וכן מספקים ייעוץ אוטולרינגולוג בכיר

מחלקת אף אוזן גרון רופאים

דילוג לתוכן