בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

קולפוסקופיה

עמוד הביתמחלקת גניקולוגיה › קולפוסקופיה

בדיקת קולפוסקופיה בתל אביב מדיקל סנטר

בדיקת קולפוסקופיה או בשמה העברי – שקיפות צוואר הרחם, מתבצעת בתל אביב מדיקל סנטר כחלק מהבדיקות הגינקולוגיות הנערכות במרכז. הבדיקה נערכת על ידי הגינקולוגית המנוסה, ד”ר לודמילה ירמין. בבדיקה

קולפוסקופיה
קולפוסקופיה

זו הגניקולוגית בוחנת בעזרת קולפוסקופ (מיקרוסקופ מיוחד שמגדיל פי 60) את אזורי הנרתיק, צוואר הרחם והפות של הנבדקת. ברוב המקרים הבדיקה מבוצעת בהרדמה מקומית ואינה מצריכה הכנות מיוחדות. אין לבצע אותה בזמן הדימם הווסתי או במידה וקיימת דלקת כלשהי בנרתיק. הבדיקה קצרה, אורכת עד כרבע שעה, ומתבצעת במרכז הרפואי בתנאים נוחים, באווירה נעימה, תוך שמירה על דיסקרטיות ומתן יחס אישי מצד צוות המרכז והגינקולוגית המטפלת.

לקבוע תור לקולפוסקופיה
לקבוע תור לקולפוסקופיה
037712804

מהי בדיקת קולפוסקופיה ומתי יש בה צורך?

בדיקת קולפוסקופיה נועדה לאבחן מצבים סרטניים או טרום סרטניים ב-3 אזורים: שפות הפות, הנרתיק, צוואר הרחם. לרוב מבצעים אותה בעקבות בדיקת פאפ או בדיקות אחרות שנערכו באזורים אלו והעלו ממצאים חשודים כלשהם. בעזרת בדיקת קולפוסקופיה ניתן לבחון בצורה יסודית מהם אותם ממצאים, מה גודלם ואופיים ועד כמה הם מסוכנים. במקרים רבים הממצאים נשללים במהלך הבדיקה או שנמצאים כבלתי מזיקים. במקרים בהם הבדיקה מגלה ממצאים ממאירים או טרום סרטניים, הנבדקת תטופל בהתאם. ממצאים אלו ניתנים לטיפול אפקטיבי בעיקר אם הם ראשוניים ומאותרים בשלב מוקדם יחסית.

בדיקת הקולפוסקופיה מדויקת מאוד – הן בזכות מכשיר הקולפוסקופ המאפשר הגדלה משמעותית של האזור הנבדק, והן בזכות חומרים בעזרתם גניקולוג יכול לסמן ולהבליט את הממצאים כדי לבחון היטב את צורתם, סוגם וגבולותיהם. כך ניתן לקבל תמונה בהירה יותר של הממצא שאותר בבדיקות הקודמות.

ד”ר לודמילה ירמין
רופאת נשים
לקבוע תור 03-7712804

כיצד מתבצעת הבדיקה? 

בדיקת קולפוסקופיה נעשית בדומה לבדיקה גינקולוגית שגרתית, כאשר הנבדק שוכבת על הגב ברגליים מפושקות. במהלך הבדיקה, הגינקולוגית בוחנת ממצאים חשודים בעזרת הקולפוסקופ תוך הגדלת התמונה בהתאם לצורך. במידת הנדרש, ניתן לבצע במהלך הבדיקה גם נטילת דגימת ביופסיה מהממצא, ולשלוח אותה לבדיקת מעבדה.

הבדיקה אינה כואבת אך הנבדקת עלולה לחוש חוסר נוחות כלשהי במהלכה. במידה ובוצעה במסגרתה גם ביופסיה, על הנבדקת להימנע משימוש בטמפונים וממגע מיני למשך שבוע, וכן מפעילות ספורטיבית למשך יום אחד.

בהתאם לממצאי הבדיקה, הגינקולוגית תחליט אם יש צורך בהמשך בירור, בדיקות דם או בדיקות גינקולוגיות אחרות, ו/או תתאים טיפול במידת הנדרש.

 

תופעות לוואי

בשעות הראשונות לאחר הבדיקה עלולים להופיע כאבי מחזור, ובימים הראשונים ייתכנו דימומים מהנרתיק, בעיקר אם בוצעה גם ביופסיה בעת הבדיקה. במידה ומופיעות תופעות חריגות כמו התכווצויות, כאבים בלתי פוסקים, הפרשות בעלות ריח רע או דימומים משמעותיים מהנרתיק – יש ליידע את הרופאה ולהיוועץ עימה.

דילוג לתוכן