בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

בעיות גדילה

בעיות גדילה
בעיות גדילה

בעיות גדילה – מדד למצבו הבריאותי של הילד 
גדילה תקינה או כזו שאינה תקינה יכולות להצביע על מצבו הבריאותי של הילד. על מנת להעריך אם ילד גדל בצורה תקינה, יש לבצע מעקב גדילה תקופתי באמצעות מדידות גובה ומשקל. בעזרת מדידות אלה ניתן לסמן את קו הגדילה של הילד על פני עקומת הגדילה של בני גילו. סטייה ברורה מהעקומה והבדל משמעותי בגדילת הילד משנה לשנה עלולים להצביע על בעיה בריאותית או הפרעות הורמונליות. אחוזון הגדילה הוא הסמן לגדילה התקינה של ילדים. אם ילד נולד במשקל ובגובה תקינים ובשלב מסוים הוא נמוך או גבוה בשמונה ס”מ ומעלה מאחוזון הגובה – יש לבדוק זאת. רופאי ילדים ובעיקר אנדוקרינולוגים ילדים הם הכתובת לטיפול בבעיות גדילה שונות: קומה נמוכה, כישלון בשגשוג, גדילה מואצת והתבגרות מינית מוקדמת ומאוחרת.

חלק חשוב באבחון בעיות גדילה זה בדיקות מעבדה, בין היתר בדיקת הורמונים ובפרט בדיקת הורמון גדילה.

ד”ר אניטה שכטר
אנדוקרינולוגית ילדים
לקבוע תור 03-7712804

קומה נמוכה 
ישנו הבדל משמעותי בין ילד נמוך לבין ילד נמוך בצורה בולטת יחסית לבני גילו. קומתו של האדם מושפעת בעיקר מהגורם התורשתי אך גם מתזונת הילד, מצבו הבריאותי הכללי ומצבו ההורמונלי. כאשר ילד נמצא בחריגה משמעותית מאחוזון הגובה של גילו, יש לפנות לרופא ולבצע בדיקות שיאבחנו את הגורם לכך. אחד הגורמים האפשריים הינו כמות בלתי מספקת של הורמון הגדילה המיוצר ע”י בלוטת יותרת המוח. אם הבעיה מאותרת כבר בשלב מוקדם, ניתן לטפל בילד ע”י מתן הורמון הגדילה (בין גיל 4 ל-8), להכניסו לעקומת הגדילה ולמנוע ממנו לחיות כאדם נמוך קומה הסובל מבעיות בריאותיות.

כישלון בשגשוג 
נהוג להשתמש במושג “כישלון בשגשוג” בהתייחס לתינוקות או ילדים בגיל הרך, שגדילתם פחותה משמעותית לעומת שאר בני גילם. הפרעה זו בולטת בעיקר אצל תינוקות שנולדו קטנים יחסית לגיל ההיריון, והפיגור בגדילתם החל כבר בהיותם ברחם. הסיבות לפיגור כזה יכולות להיות: זיהומים ברחם, הפרעות גנטיות או חשיפה לסמים, תרופות או אלכוהול בהיותם עוברים. תינוקות כאלה שרק משקלם נמוך לגיל ההיריון בעוד הגובה והיקף הראש נפגעו פחות, הינם בעלי סיכוי טוב להשיג את הפיגור התוך רחמי ולגדול באופן תקין. לעומת זאת, תינוקות בעלי משקל, גובה והיקף ראש קטנים לגיל ההיריון, הם בעלי סיכוי קטן יותר להדבקת הפער שהחל ברחם, ואחוז גבוה מהם ימשיך לסבול מכישלון בשגשוג. הטיפול בכישלון בשגשוג עשוי לסייע במידה והגורם לבעיה מזוהה ומאותר בשלב מוקדם ומטופל בהתאם. הטיפול כולל תמיכה תזונתית ברמה קלורית גבוהה, וכן מנה מתוגברת של גירויים סביבתיים, תשומת לב, חום וקרבה פיזית.

ד”ר אסף אורן
מומחה ברפואת ילדים ואנדוקרינולגיה
לקבוע תור 03-7712804

גדילה מואצת 
גדילה מואצת מתבטאת בגדילת יתר של אברי הגוף או גדילה גלובאלית של הגוף העולה על שתי סטיות תקן לגיל. זיהוי מצבי גדילה מואצת חשוב באותה מידה של זיהוי האטה בגדילה, שכן הוא נקשר לא פעם למעורבות מערכות שונות של הגוף, ודורש טיפול וייעוץ רפואי. גדילת יתר עלולה לנבוע מבעיות גנטיות, אנדוקריניות או קוגניטיביות ולעיתים אף נקשרת לסיכון יתר לגידולים. בחלקם הגדול של המקרים, הגורם ידוע, ובדיקות ספציפיות נעשות כדי לאשר את האבחנה. גדילה מואצת שמקורה בתסמונות גנטיות כרוכה במעקב וטיפולים, ומחייבת ייעוץ גנטי למשפחה באשר להריונות עתידיים.

התבגרות מינית מוקדמת או מאוחרת 
התבגרות מינית מוקדמת – נהוג לסמן התבגרות מינית מוקדמת כשהיא מתרחשת אצל בנות לפני גיל שמונה ואצל בנים לפני גיל תשע. לרוב די במעקב ובתמיכה ללא טיפול תרופתי. במידה ונדרשת התערבות תרופתית, היא מתבצעת בהזרקת הורמון המדכא זמנית את הפרשת הורמוני המין ומעכב את תהליך ההתבגרות. הטיפול ניתן לבנות עד גיל 11 ולבנים עד גיל 12, ועם סיומו תהליך ההתבגרות שב למסלול רגיל. התבגרות מינית מאוחרת – בדרך כלל התבגרות מינית מאוחרת אינה מעידה על בעיה בריאותית, אלא אם כן עולה חשד שהא נובעת מחוסר אספקת הורמונים לחיזוק העצמות. לרוב, הבעיות של התבגרות מינית מאוחרת הן יותר ברמה החברתית והרגשית. אם אכן ישנו איחור משמעותי בהתבגרות המינית, מומלץ לפנות לרופא שיעיין בהיסטוריה הבריאותית והמשפחתית של הילד, ויערוך לו בדיקה גופנית. בהתאם לממצאים שיעלו מהבדיקה, הרופא יחליט אם נדרשות גם בדיקות לרמות ההורמונים או צילום רנטגן שיבוצע לידו של הנבדק.


במכון האנדוקרינולוגי בתל אביב מדיקל סנטר אנו מטפלים גם בהשמנת יתר אצל ילדים, בעיות בבלוטת התריס אצל ילדים, הפרעות במחזור במתבגרות ושיעור יתר, טיפול בסוכרת ילדים, בעיות פוריות, מחלות מטבוליות והשמנת יתר. כמו כן אנו מספקים ייעוץ אנדוקרינולוג ילדים וייעוץ אנדוקרינולוג מבוגרים

אנדוקרינולוגיה רופאים

דילוג לתוכן