בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

בדיקת העמסת סוכר / אינסולין בדם

עמוד הביתהמחלקה האנדוקרינולוגית › בדיקת העמסת סוכר / אינסולין בדם
בדיקת העמסת סוכר אינסולין בדם
בדיקת העמסת סוכר אינסולין בדם

בדיקת העמסת סוכר (OGTT – Oral Glucose Challenge Test) מתבצעת במכון האנדוקרינולוגי בתל אביב מדיקל סנטר, בראשות פרופ’ דניאלה יעקובוביץ, לצורך אבחון סוכרת.

מטרת הבדיקה 
סוכרת אינם מתמודדים כראוי עם סוכר המגיע לגופם, שכן הלבלב אינו מייצר את האינסולין נדרש לוויסות רמות הסוכר בדם. העמסת סוכר הינה בדיקת סקר, הנערכת במטרה לבחון את תגובת הגוף ואת אופן התמודדות הלבלב עם העמסה חד פעמית של סוכר. באמצעות הבדיקה ניתן לראות אם הגלוקוז ששותה הנבדק מתפנה היטב לרקמות הגוף, או נשאר בזרם הדם כפי שקורה אצל חולי סוכרת.
בדיקה זו משמשת כיום ככלי האמין והטוב ביותר לאבחון סוכרת ולהערכת מצבים טרום סוכרתיים. בהתאם לכך, נהוג להתייחס לתוצאות שלה המעידות על סוכרת, כאבחנה מלאה למחלה, מה שדורש תחילת טיפול רפואי ללא דיחוי.

גורם המפנה לבידקה הוא בד”כ רופא אנדוקרינולוג.


אנדוקרינולוגים במרכז

ד"ר אסף אורן

ד”ר אסף אורן

אנדוקרינולוג ילדים

למי מיועדת הבדיקה?

  • לנבדקים שקיבלו תוצאות בלתי תקינות במסגרת בדיקת סוכר בדם בצום. תוצאות אלו עלולות להעיד על קיום מחלת הסוכרת, ולכן נדרשת בדיקת העמסת סוכר שתוצאותיה אמינות יותר.
  • לאנשים בעלי סיכון לסוכרת, כגון אלה הסובלים מהשמנת יתר או שיש להם היסטוריה משפחתית של סוכרת. הבדיקה עשויה לאבחן את המחלה כבר בשלב הטרום סוכרתי, כך שניתן יהיה לטפל בה בצורה האפקטיבית ביותר.

הבדיקה בגרסה שונה מעט נערכת לנשים בהריון במקרי חשד לסוכרת הריון.

מהלך הבדיקה 
בדיקת העמסת סוכר מתבצעת במכון האנדוקרינולוגי במספר שלבים:

  • בדיקה ראשונית של רמת הסוכר/אינסולין בדם לנבדק המגיע בצום. דגימת דם שנלקחת מהנבדק בודקת את רמת הסוכר בדם בצום. התוצאה מהווה מדד השוואתי לתוצאות המתקבלות בשלבים הבאים לאחר העמסת הסוכר. התוצאה בטופס הבדיקה תסומן כ-0 – דהיינו, משקפת את המצב הבסיסי והראשוני לפני שתיית הגלוקוז.
  • העמסת הסוכר עצמה, המתבצעת ע”י שתיית 100 גרם גלוקוז מומסים במים.
  • בדיקת רמת הסוכר/אינסולין בדם חצי שעה לאחר שתיית הגלוקוז. התוצאה תסומן כ-30 – דהיינו, משקפת את המצב 30 דקות לאחר ההעמסה.
  • בדיקת רמת הסוכר/אינסולין בדם שעה לאחר שתיית הגלוקוז. התוצאה תסומן כ-60 – דהיינו, משקפת את המצב 60 דקות לאחר ההעמסה.
  • בדיקת רמת הסוכר/אינסולין בדם שעתיים לאחר שתיית הגלוקוז. התוצאה תסומן כ-120 – דהיינו, משקפת את המצב 120 דקות לאחר ההעמסה.

ישנה אפשרות לביצוע בדיקה בביתך או מקום עבודתך .

במכון האנדוקרינולוגי אנו מטפלים בסוכרת וכן בהשמנת יתר, בעיות מטבוליזם, בלוטת התריס ופוריות, ובאבחון מחלות מין.

אנדוקרינולוגיה רופאים

דילוג לתוכן