בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

שפיכה מוקדמת

עמוד הביתבלוג › שפיכה מוקדמת

מהי שפיכה מוקדמת?

שפיכה מוקדמת
שפיכה מוקדמת

שפיכה מוקדמת הידועה גם בשם שפיכה מהירה הינה אחת ההפרעות השכיחות ביותר בתפקודו המיני של הגבר. היא קיימת בקרב כ-30% מגברים שיש להם זקפה תקינה. אצל גברים מבוגרים לרוב מופיעות יחד שתי התופעות – שפיכה מהירה וירידה באיכות הזקפה.

שפיכה מוקדמת יכולה להתרחש לפני החדירה או ממש זמן קצר לאחריה, מבלי שלגבר יש שליטה כלשהי על המצב. גברים עם שפיכה מהירה חווים תסכול רב בקיום יחסי המין עם בנות זוגם, והתופעה עלולה לגרום להפרעה בזוגיות ולקשיים וחששות ביצירת זוגיות חדשה.

בדומה לאנשים שדוחים ביצוע בדיקת מחלות מין כתוצאה בושה, כך גם גברים רבים חוששים לפנות לטיפול בשפיכה מוקדמת מתוך אי נעימות. כמובן שבשני המקרים חיוני להתגבר על הבושה על מנת למצוא פתרון לבעיה.

שפיכה מוקדמת ראשונית ושפיכה מוקדמת שניונית

ישנם גברים שהשפיכה המוקדמת שלהם היא הפרעה ראשונית ומולדת. משמעות הדבר היא שהם חוו שפיכה מהירה מאז ומתמיד בכל מגע מיני שהיה להם, ושהתופעה ממשיכה לאורך השנים ללא שינוי. לעומת זאת ישנם גברים שהייתה להם שפיכה תקינה בעבר, והחלו לסבול משפיכה מוקדמת באמצע החיים כתגובה לאירוע טראומטי או לבעיות זקפה.

הגורמים של שפיכה מהירה

נהוג לחלק את הגורמים לשפיכה מוקדמת לפיזיולוגיים ולפסיכולוגיים:

במקרים בהם מדובר בשפיכה מהירה ראשונית, ההערכה היא שהדבר נעוץ בהפרעה תפקודית מולדת במערכת  העצבים המרכזית, הפוגעת ביכולת השליטה העצבית על מנגנון שפיכת הזרע. גם שפיכה מהירה שניונית יכולה להיות מושפעת ממצבי חולי כמו דלקת הערמונית, סוכרת, שינוי הורמונלי, פגיעה עצבית עקב חבלה או ניתוח ועוד.

לעיתים המקור לשפיכה המוקדמת הינו פסיכולוגי. ישנם גברים שהתופעה התקבעה אצלם כהרגל נרכש כתוצאה מהצורך בשפיכה מהירה בניסיונות המיניים הראשונים שלהם – אוננות או מגע מיני חפוז שהיו כרוכים בצורך להסתרה, באשמה או בחרדה. לעיתים, המקור לבעיה נעוץ במצבים נפשיים שהאדם חווה בהמשך החיים: דיכאון, חרדות, סטרס וכיו”ב. המצב עלול להחמיר כתוצאה מבעיות בין בני הזוג, חוסר תקשורת ורגשות שליליים.

דרכי טיפול בשפיכה מוקדמת

כיום ניתן לטפל בשפיכה מוקדמת באופן מקצועי בעזרת טיפול תרופתי או התנהגותי-סקסולוגי, כשההמלצה היא לשלב בין שני סוגי הטיפול להשגת תוצאה מיטבית.

טיפול תרופתי – ניתן לעכב שפיכה מהירה על ידי נטילת תרופות מסוגים שונים. סוג אחד הוא מאלחשים מקומיים, שמורחים על איבר המין לפני קיום המגע המיני, במטרה להפחית את רמת הרגישות ולהגביר את השליטה בשפיכה. מדובר בתרופות יעילות שאינן כרוכות בתופעות לוואי, אך חסרונן הוא בכך שהן פוגעות בתחושת ההנאה המינית. ניתן ליטול גם תרופות דרך הפה לעיכוב השפיכה אך יש לקחת בחשבון אפשרות של תופעות לוואי, וכן את העובדה שברגע שיופסק הטיפול בתרופה – תחזור תופעת השפיכה המוקדמת. לעיתים אורולוג ימליץ על שילוב של מספר תרופות.

טיפול התנהגותי – סקסולוגי – מדובר בטיפולים אפקטיביים ומומלצים, בהם לומד הגבר בהעזרתו של פסיכותרפיסט טכניקות שליטה שעוזרות בשיהוי השפיכה. המטופל משתמש בטכניקות אלה על מנת להעלות את רמת הגירוי שלו בצורה מבוקרת ולשלוט על מועד השפיכה. היתרון הגדול של טיפולים אלה הוא העדר תופעות לוואי.

כאמור, שילוב בין טיפול התנהגותי לטיפול תרופתי עשוי להניב את התוצאות  המיטביות לאורך זמן.

אורולוגיה רופאים

דילוג לתוכן