רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

סוכרת ילדים

עמוד הביתבלוג › סוכרת ילדים

מהי סוכרת ילדים?

סוכרת ילדים המכונה גם סוכרת נעורים או סוכרת מסוג 1 נחשבת לסוג הסוכרת השכיח ביותר אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים צעירים. סוכרת ילדים

סוכרת ילדים
סוכרת ילדים

היא מחלה אוטואימונית, שבה המערכת החיסונית פועלת נגד תאי הגוף. במחלה זו נוצר תהליך דלקתי כרוני, שהורס את תאי הבתא המצויים בלבלב ואחראים על ייצור הורמון האינסולין. סוכרת ילדים מאופיינת בהעדר מוחלט של ההורמון המאזן את רמות הסוכר בדם ומחייבת להשיגו ממקור חיצוני. למרות שמדובר במחלה המאפיינת בעיקר גילאים צעירים, היא יכולה להופיע גם אצל מבוגרים.

 

הגורמים להיווצרות סוכרת ילדים

הגורם הגנטי – לסוכרת נעורים אין דפוס תורשתי ברור, אך נמצא כי אנשים בעלי מבנה גנטי מסוים רגישים יותר לגורמים סביבתיים, שמגרים את המערכת החיסונית להתחיל בתהליך האוטואימוני המאפיין את סוכרת הנעורים.

הגורם הסביבתי – עד היום לא הוגדרו באופן מובהק גורמים סביבתיים המעודדים התפתחות סוכרת נעורים. חוקרים רבים סבורים כי ישנם נגיפים מסוימים, שלוקחים חלק בתהליך המוביל להיווצרות המחלה.

 

תסמיני סוכרת ילדים

סוכרת נעורים מאופיינת במגוון תסמינים וביניהם: תכיפות במתן שתן,  צימאון מוגבר, עייפות, עלייה בתיאבון לעומת ירידה במשקל, בחילות, הקאות, כאבי בטן, ראייה מטושטשת, פטרת באיבר המין הנשי ועוד.

 

סיבוכים של סוכרת ילדים

לפני גילוי האינסולין, סוכרת ילדים הייתה מחלה קטלנית. כיום, כאשר החולים מטופלים באינסולין, שומרים על שגרת חיים בריאה ומבצעים מעקב שוטף אצל אנדוקרינולוג, הם יכולים ליהנות מתוחלת חיים ארוכה. עם זאת, קיימים סיבוכים שונים למחלה במידה ואינה מטופלת כראוי. בין הסיבוכים ניתן למנות:  פגיעות בכלי דם והיווצרות טרשת עורקים המהווה גורם עיקרי למחלות לב ואירועים מוחיים, רטינופתיה – פגיעה ברשתית העין שעלולה לגרום לעיוורון, פגיעה בכליות, פגיעות עצביות, שכיחות גבוהה של זיהומים וקושי לרפאם עקב הפגיעה במערכת החיסונית. אחד הסיבוכים הנפוצים של סוכרת נעורים הוא קטואצידוזיס – חמצת של סוכר. החמצת נגרמת עקב מחסור אקוטי באינסולין שמעלה את רמת הגלוקוז בדם ויוצר חומר בשם “גופי קטו” שמסכן את הגוף. יש לטפל בקטואצידוזיס באופן מיידי על ידי מתן נוזלים ואינסולין על מנת להוריד את רמת הסוכר ואת גופי הקטו.

 

אבחון סוכרת ילדים

עם היווצרות חשד לסוכרת נעורים, יש להיבדק אצל אנדוקרינולוג ילדים או אנדוקרינולוג מבוגרים (תלוי בגיל המטופל), ולעבור סדרת בדיקות, ביניהן בדיקות דם ובעיקר בדיקת העמסת סוכר. הבדיקה הבסיסית בוחנת את רמת הגלוקוז בדם בצום. אם שתי בדיקות דם רצופות מצביעות על ערך גלוקוז של 126 מ”ג ומעלה – הדבר מעיד לרוב על סוכרת נעורים.  כמו כן, מקובל לבצע בדיקות מעבדה נוספות כגון: בדיקת שתן הבודקת את רמת הגלוקוז ותפקודי הכליות, ובדיקת HbA1C הבודקת את רמת ההמוגלובין הקשור לסוכר, ואשר מהווה כיום בדיקה עיקרית לאיזון סוכרת נעורים ומעקב אחרי המחלה.

 

טיפול בסוכרת ילדים

הטיפול בסוכרת נעורים נועד לשמור על רמת גלוקוז תקינה בדם על מנת למנוע סיבוכים שונים של המחלה. המטרה העיקרית של הטיפול היא להביא להפחתת רמת ה- HbA1C – ההמוגלובין הקשור לסוכר,  ולשמור על רמת סוכר שתהיה קרובה ככל הניתן למדדים התקינים.  לשם כך, נדרש מהחולים עצמם לבדוק את רמת הסוכר בדמם באופן עצמאי ותכוף.

טיפול בסוכרת ילדים מותאם באופן אישי לכל מטופל בהתאם למצבו, אורח חייו וחומרת מחלתו. הטיפול כולל זריקות אינסולין, הקפדה על תזונה מתאימה (רצוי בעזרת תזונאית) לרבות גודל הארוחות וזמניהן וביצוע פעילות גופנית קבועה וסדירה.

רופאי המחלקה

דילוג לתוכן