בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

חרדה מהידבקות באיידס

עמוד הביתבלוג › חרדה מהידבקות באיידס

מהי פוביית איידס?

חרדה מהידבקות באיידס, תסמונת הכשל החיסוני הנרכש, היא תופעה כה שכיחה בעולם המערבי כיום, עד כדי כך שהיא מסווגת כפוביה בפני עצמה – פוביית איידס. אנשים עם פוביית איידס מפתחים חרדה לא רציונלית

חרדה מהידבקות באיידס
חרדה מהידבקות באיידס

לאיידס, שיש לה גם תסמינים פסיכוסומטיים. החרדה שלהם גורמת להם להימנע מכל מה שקשור באיידס – שהייה במחיצתו של חולה או נשא איידס, ואפילו שהייה במקום ציבורי מחשש שנגיף ה-HIV מחולל האיידס יעבור אליהם במגע עם חפצים, שתייה ממתקן מים ציבורי,  שימוש בשירותים ציבוריים ועוד. כל אלה אינן דרכים להידבקות מאיידס, מכאן שהחששות האלה אינם רציונליים בעליל.

מתי פחד מאיידס הוא נורמלי ומתי הוא נחשב לפוביה?

זה בהחלט נורמטיבי לחשוש מהידבקות במחלות שיש בהן סיכון כמו מחלת איידס, בעיקר אם מקיימים יחסי מין לא מוגנים עם פרטנרים רבים או לחילופין מקבלים עירוי דם או זריקה באזור נחשל בעולם. אלו אכן יכולות להיות דרכים להידבקות באיידס, לכן במקרים כאלה הפחד לגיטימי ואינו מנותק מהמציאות. הפחד יוגדר כפוביה של ממש כאשר הוא משתלט על האדם ומופיע בצורה מוגזמת שפוגעת בתפקודו, או כשסיבתו אינה הגיונית וסבירה. לדוגמה, אדם עם חרדה לאיידס יכול להתעקש שהוא נדבק בנגיף גם כאשר תוצאות בדיקת איידס שביצע הינן שליליות, או להחליט שנדבק בנגיף רק בגלל ששהה בחדר בו היה מזרק משומש.

 

תסמינים של חרדה מהידבקות באיידס

אצל אנשים עם פוביית איידס, וגם אצל כאלה שאינם סובלים מחרדת איידס תמידית אלא חווים אותה רק לאחר שנחשפו לצורת הדבקה כלשהי – יכולים להופיע תסמינים פסיכוסומטיים שונים. מדובר בתסמינים גופניים כגון כאבי ראש, בחילות, הקאות, חולשה, עייפות וכו’. התסמינים נובעים מהחרדה עצמה אך מי שחווה אותם עלול לפרשם כתסמיני איידס. לפיכך, בכל מקרה בו קיימים תסמינים מחשידים, מומלץ לבצע בדיקת איידס ספציפית ו/או בדיקה למחלות המועברות במין. אם מתקבלת תשובה שלילית, והאדם עדיין בטוח שהוא נדבק באיידס, מומלץ לפנות אל טיפול פסיכולוגי כדי לטפל בבעיה האמיתית.

 

התמודדות עם פוביית איידס באמצעות פסיכותרפיה

כמו כל פוביה, גם בפוביית איידס אפשר לטפל באמצעות פסיכותרפיה הנוקטת בהתמודדות הדרגתית עם המקור לחרדה. טיפול CBT  – טיפול קוגניטיבי התנהגותי מציע שיטות שונות להתמודדות עם החרדה מאיידס. בעזרת טכניקות של דמיון מודרך והרפיה מבצעים חשיפה הדרגתית לגורם המאיים או הפחתת רגישות (דה-סנסטיזציה) למקור החרדה. טיפול פסיכולוגי כזה מזמן לאדם החרד חוויה שונה מזו שחווה, ומאפשר לבטל את המחשבות השגויות שאימץ באשר להידבקות באיידס.

דילוג לתוכן