בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

בדיקת LH

בדיקת LH בתל אביב מדיקל סנטר

בדיקת LH
בדיקת LH

בדיקת LH Luteinizing Hormone) ) הינה בדיקת דם המתבצעת באופן פרטי במרכז הרפואי תל אביב מדיקל סנטר. מדובר בבדיקה פשוטה, אחת מיני בדיקות דם רבות המבוצעות במעבדת המרכז, ובה נלקחת דגימת דם לצורך הערכת רמת הורמון LH  בדם. דגימת הדם נמסרת לבדיקה ולפענוח לצוות המעבדה הכימית הפועל במרכז.

בדיקת LH, כמו גם בדיקות ופעולות שונות אחרות המתבצעות בתל אביב מדיקל סנטר, מתקיימת במרכז המתקדם והמעוצב באווירה נעימה ומכילה, תוך מתן יחס אישי מצוות המעבדה והמרכז כולו. ניתן להזמין תור לבדיקה בנוהל מזורז, ובהתאם לכך גם התוצאות נמסרות ללא דיחוי לנבדקים ו/או לרופאים, גניקולוג או אורולוג, שהפנו אותם לבדיקה.

אודות הורמון ה-LHLuteinizing Hormone

הורמון LH הידוע גם בשם הורמון ההצהבה, מיוצר בבלוטת יותרת המוח. פעילותו המשולבת עם הורמון FSH משפיעה על ייצורם של הורמוני המין בשחלות ובאשכים. אצל גברים, הורמון LH אחראי על ייצור טסטוסטרון באשכים, והורמון FSH אחראי על הבשלתם של הזירעונים. אצל נשים – שני הורמונים אלה לוקחים חלק בגירוי השחלה לייצור של הורמוני פרוגסטרון וכן אסטרוגן (בעיקר אסטרדיול). רמת הורמון ה-LH משתנה בתקופת המחזור הנשי ומגיעה לשיא בביוץ. למעשה, העלייה החדה ברמות הורמוני ה-LH וה-FCH מביאה להתרחשות הביוץ אצל האישה. במהלך הביוץ, הורמון LH מביא להבשלתו של הזקיק, והופך את השארית שלו לגופיף צהוב ממנו מופרש הורמון פרוגסטרון המסייע באחזקת ההיריון.

מה ניתן לאבחן באמצעות  בדיקת LH?

בדיקת LH נועדה לבדוק מהי רמת הורמון LH בדם. ניתן לבדוק באמצעותה הפרעות בפריון אצל גברים ונשים. כמו כן, היא מסייעת בבחינת התפקוד של בלוטת יותרת המוח – היפופיזה. לרוב, מבצעים את הבדיקה בשילוב עם בדיקות נוספות לבירור הפרעות פריון.

במקרים בהם יש הפרעות בתפקוד השחלות או האשכים, וכתוצאה מכך נפגע הייצור התקין של הורמוני המין, הבדיקה תאבחן עלייה ברמת הורמון LH הנובעת מהניסיון לפצות על המחסור בייצורו. הערכת רמות ה-LH וה- FSH בבדיקה מסייעת לבחון אם מדובר בכשל כלשהו של האשך או השחלה, או שהמקור נעוץ במחלה הנובעת מבעיה בבלוטת יותרת המוח. במקרה של כשל שחלתי או אשכי, יימדדו רמות גבוהות של הורמונים אלה בדם, בעוד במקרה של פגיעה בבלוטת יותרת המוח יודגמו רמות נמוכות שלהם.

המשמעות של תוצאות הבדיקה

כאשר תוצאות הבדיקה מראות ערכי LH גבוהים מהנורמה, הדבר עלול להצביע על בעיות באשכים או בשחלות. בהתאם לתוצאות, יש להתייעץ עם גניקולוג או אורולוג, לפי העניין, ולקבל הנחיות להמשך הבירור. בדיקה בה נמדדו ערכי LH נמוכים מהנורמה, עלולה להצביע על קיום בעיה כלשהי בבלוטת יותרת המוח כמו גם על אנורקסיה והפרעות תזונה אחרות.

חשוב לציין כי בקרב נשים, רמת הורמון LH משתנה הן בתקופת המחזור והן בהתאם לגיל. עד גיל ההתבגרות רמת ה-LH נמוכה, ואילו מגיל הבלות והלאה וכן בזמן ביוץ רמת ההורמון בדם גבוהה. לפיכך, כדאי להתייעץ עם גניקולוג שינחה באיזה שלב יש לבצע את הבדיקה, וידע לבחון את ממצאיה בהתחשב בפרמטרים של גיל וזמן ביצוע הבדיקה במהלך החודש.

דילוג לתוכן