רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

בדיקת תפקודי כבד

בדיקת תפקודי כבד בתל אביב מדיקל סנטר

בדיקת תפקודי כבד מתבצעת במסגרת פרטית במעבדת מרכז רפואי תל אביב מדיקל סנטר. למעשה, כדי לבדוק תפקודי כבד בדיקת דם פשוטה כזו יכולה לספק אינדיקציה ראשונית טובה. מדובר בבדיקה רגילה שנעשית

בדיקת תפקודי כבד
בדיקת תפקודי כבד

תוך נטילת דם מהווריד, ככל אחת מבדיקות הדם השגרתיות המהוות חלק ממערך בדיקות מעבדה רגילות. אנו מבצעים בדיקת תפקודי כבד ע”י צוות המעבדה המקצועי והמנוסה שלנו, ומעבירים לנבדקים את התוצאות ללא דיחוי. הפענוח יכול להתבצע על ידי רופא מומחה לבעיות כבד או על ידי רופא המשפחה של הנבדק.

 

מהי בדיקת דם לתפקודי כבד ומתי מבצעים אותה?

הכבד נושא במספר תפקידים ביולוגיים חיוניים בתחומים רבים, ומהווה איבר מטבולי חשוב במערכת חילוף החומרים בגוף. תפקודי הכבד ניתנים למדידה על ידי בדיקות מעבדה שונות, שיכולות להצביע על פגיעה בכבד כתוצאה ממחלה, בעיה או מצב כלשהו.

בדיקת תפקודי כבד נעשית במצבים הבאים:

  • כחלק מבדיקת דם שגרתית, במטרה לאבחן דלקות, זיהומים או נזקים שנגרמו לכבד כתוצאה מתרופות או הצטברות רעלים, ועדיין לא באו לידי ביטוי בתסמינים כלשהם אצל הנבדק.
  • לצורכי אבחון ספציפי, כאשר קיים חשד לבעיה בכבד (הופעת חום, צהבת וכו’).
  • למעקב בעקבות נטילת תרופות שעלולות לגרום נזק לכבד.
  • לצורך בדיקות הדמיה בהן נעשה שימוש בחומר ניגוד.

 

בדיקות דם לתפקודי כבד שאנו מבצעים במרכז הרפואי

הכבד וכן דרכי המרה התוך-כבדיות מכילים חלבונים/אנזימים פונקציונליים מסוימים. כאשר נגרם נזק כלשהו לתאי הכבד, החלבונים משתחררים מהתאים ונספגים בדם, מה שמעלה את רמתם בדם. בהתאם לכך, אנו בודקים מספר חלבונים ובוחנים את רמתם בדם כדי לאבחן או לשלול בעיה כלשהי:

  • אלבומין – החלבון העיקרי שבזרם הדם, שקושר חומרים רבים המומסים בדם כגון הורמונים ותרופות. פגיעה ארוכה וממושכת בכבד תביא לירידה ברמת האלבומין בדם. ירידה באלבומין יכולה להצביע גם על מחסור תזונתי לאורך זמן.
  • אנזימי AST ו- – ALT אנזימים המצויים בתאי הכבד. לעיתים, רמה גבוהה שלהם מעלה חשד להרס של תאי הכבד, וגלישת תוכנם לזרם הדם. רמת האנזימים הללו בדם עולה  במצבי דלקת כבד זיהומית, ופגיעות בכבד כתוצאה מאלכוהול ותרופות.
  • פוספטאזה אלקלית – אנזים שמייצג את פעילות מערכת ייצור המרה בגוף. רמה גבוהה שלו בדם עלולה להעיד על פגיעה מרתית – כולסטטית.

בבדיקת תפקודי כבד נבדקת גם רמתם של תוצרי חילוף החומרים הכבדי: אלבומין וגלובולין, וכן פקטורי קרישה שייצורם נפגע במקרה של פגיעה חריפה בכבד.

חומר נוסף שנבדק הוא בילירובין, הנוצר מפירוק כדוריות הדם האדומות. כאשר יש פגיעה בכבד, רמת הבילירובין עולה כי הכבד לא מצליח לצמד אותו או להפרישו.

הכנה לבדיקה

כאמור, בדיקת תפקודי כבד נעשית באמצעות בדיקת דם פשוטה. לפיכך, בדרך כלל לא נדרשת בהכנה מיוחדת, אלא אם כן במסגרת אותה בדיקת דם פרטית, נבדקים גם ערכי סוכר או כולסטרול, שאז יש לבצע את הבדיקה לאחר צום.

 תוצאות הבדיקה

אנו מעבירים את תוצאות הבדיקה לנבדק בהקדם האפשרי, תלוי הרכז של בדיקה בד”כ בטווח 48 שעות שלאחר הבדיקה. במידה ועולות שאלות לגבי הפענוח, אנו זמינים לענות ככל הנדרש.

דילוג לתוכן