בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

בדיקת ויטמין D

בדיקת ויטמין D בתל אביב מדיקל סנטר

בדיקת ויטמין D
בדיקת ויטמין D

בדיקת ויטמין D הינה בדיקת דם רגילה, המהווה חלק ממערך בדיקות דם שונות שמבוצעות במסגרת מעבדת המרכז הרפואי תל אביב מדיקל סנטר. הבדיקה הינה בסיסית ופשוטה ומתבצעת בלקיחת דגימת דם מהווריד של הנבדק.

כמו כל הליך המתבצע במרכזנו, גם בדיקת ויטמין D נעשית באווירה נעימה תוך מתן יחס אישי ואדיב מכל הצוות. הבדיקה עצמה נעשית בידי צוות האחיות המיומן. התוצאות מפוענחות על ידי רופא המצוי במרכז ומועברות באופן ישיר ומהיר לנבדקים.

 

מהי מטרתה של בדיקת ויטמין D?

בדיקת ויטמין  D כשמה כן היא, נועדה להעריך מהי רמת ויטמין D בדמו של הנבדק. בעזרת הבדיקה ניתן גם להעריך יעילות טיפול בוויטמין D. כמו כן, הבדיקה מסייעת באבחון גורמים למחלות עצם.

 

מדוע חשוב להעריך את רמת ויטמין D  בדם?

ויטמין D  הינו מרכיב שחיוני לתקינותן, צפיפותן וחוסנן של העצמות בגוף. הוויטמין לוקח חלק בתהליך ספיגתם של הסידן והזרחן במעי, שני מינרלים חשובים שמרכיבים את העצמות. הוא מסייע לשמור על רמתם בדם על ידי הגברת ספיגתם מהמזון והפחתת איבודם דרך השתן. המקור העיקרי לוויטמין D  הוא אור השמש, אך הוא נמצא גם במוצרי חלב, דגני בוקר, ביצים, דגים וכבד.

ישנם אנשים שסובלים ממחסור בוויטמין D – לרוב עקב אי חשיפה לשמש, שימוש מופרז במסנני קרינה, מחלות בדרכי העיכול או חסרים תזונתיים.

חשוב מאוד להעריך את רמת ויטמין D בדם, מכיוון שמחסור בוויטמין המתבטא בערכים נמוכים שלו בדם, גורר השלכות בריאותיות משמעותיות. אצל מבוגרים הוא עלול להתבטא בחולשת העצמות ושבירותן. מחסור בוויטמין זה בקרב עוברים וילדים עלול להביא לפיגור בגדילה ולבעיות במבנה השלד.

מקרים של עודף ויטמין D הם נדירים, ולרוב נובעים מצריכה מופרזת של תוספי מזון או מזונות המכילים את הוויטמין.  התסמינים במקרי עודף ויטמין D הם יתר לחץ דם, תחושת בחילה, חולשה בגוף, חוסר ריכוז ובלבול.

.

הכנה לבדיקה

מכיוון שמדובר בבדיקת דם פשוטה, אין צורך בהכנה מוקדמת ולא נדרש גם צום.

דילוג לתוכן