רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

בדיקת הורמון FSH

בדיקת הורמון FSH בתל אביב מדיקל סנטר

בדיקת הורמון FSH
בדיקת הורמון FSH

בדיקת הורמון FSH Follicle Stimulating Hormone) ) כלולה במערך בדיקות דם שונות המבוצעות במסגרת פרטית במעבדת המרכז הרפואי תל אביב מדיקל סנטר. מדובר בבדיקת דם פשוטה, אשר במהלכה נוטלים מווריד הנבדק דגימת דם במטרה להעריך את רמת הורמון FSH  בדמו. הדגימה נמסרת לצוות המעבדה הכימית האמון על פענוח תוצאותיה.

בדיקת FSH, כמו כל מגוון הבדיקות והפעולות שמתבצעות בתל אביב מדיקל סנטר, מתקיימת במרכז המעוצב המאופיין באווירתו הנעימה והמכילה ובצוות מסביר הפנים המעניק יחס אישי לכל לקוחה ולקוח. אפשר להזמין בטלפון תור לבדיקה ללא המתנה ארוכה, וגם התוצאות נמסרות כמעט באופן מיידי לנבדקים ו/או לרופאים המפנים, אורולוג או גניקולוג.

אודות הורמון ה- FSH  Follicle Stimulating Hormone

FSH – Follicular Stimulatting Hormon הינו הורמון המיוצר בהיפופיזה – בלוטת יותרת המוח. ההורמון הפועל בשילוב עם הורמון LH, מגרה את התפתחות הזקיקים בשחלות ואחראי על הבשלת הזירעונים באשכים (הורמון ה-LH מסייע לייצור טסטוסטרון באשכים). שני ההורמונים מגרים את השחלות לייצור של פרוגסטרון וכן של אסטרוגן ובעיקר אסטרדיול.

אצל נשים, הפרשת הורמון FSH, כמו זו של הורמון LH, אינה קבועה. היא משתנה בשלבי המחזור כאשר השיא שלה הינו בעת הביוץ.

רמת ה-FSH עולה בתגובה לירידה ברמת הורמון האינהבין המופרש מהשחלה. כאשר יש בעיה בתפקוד השלייתי, רמת האינהבין יורדת ומאותתת לבלוטת יותרת המוח שקיימת הפרעה בייצור הזקיקים. בתגובה, ההיפופיזה מגבירה את  רמות הורמון ה-FSH על מנת להשיב את ייצור הזקיקים למצב נורמלי.

מה ניתן לאבחן באמצעות בדיקת הורמון FSH?

בדיקת הורמון FSH נעשית לצורך בירור הפרעות בביוץ וכן לבירור הפרעות פריון אצל נשים וגברים.  ניתן להעריך באמצעותה גם את תפקוד ההיפופיזה, לאבחן שחלות פוליציסטיות, גידולים, תסמונות שונות, וכן להסתייע בה לקביעת גיל המעבר.

המשמעות של תוצאות הבדיקה

רמות נמוכות של FSH אצל נשים עלולות להצביע על בעיות בבלוטת יותרת המוח או בהיפותלמוס,

שחלות פוליציסטיות, גידול בשחלות או בבלוטת יותרת הכליה ואנורקסיה.

רמות  גבוהות מהנורמה מצביעות על תפקוד שחלתי לקוי, המתבטא בקושי להיכנס להריון כתוצאה מאיכות ירודה של הביציות. רמות גבוהות יופיעו גם אצל נשים שעברו את גיל המעבר, או נשים שעברו כריתה או הקרנה של השחלות.

רמות FSH גבוהות אצל גברים יופיעו במקרים של הרס אשכים עקב הקרנות, חזרת ודלקות, או כתוצאה מגידול באשכים.  כמו כן במצבים של חוסר אשכים מלידה, תסמונת קליינפלטר וענקות.

דילוג לתוכן