רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

בדיקת דם Urea (אוריאה)

בדיקת דם Urea (בדיקת דם אוריאה)
בדיקת דם Urea (בדיקת דם אוריאה)

בדיקת דם Urea בתל אביב מדיקל סנטר

בדיקת דם Urea היא בדיקה שניתן לבצע במסגרת בדיקות מעבדה שנערכות בתל אביב מדיקל סנטר. בדיקה זו, שמודדת את ריכוז ה-Urea (או בעברית – שתנן) בדם, הינה בעלת חשיבות רבה עבור הערכת המצב הבריאותי של המטופל, בדגש על הכליות ועל הכבד. ואכן, במקרים רבים ההפניה לבדיקה ו/או הפענוח שלה יתבצעו על ידי נפרולוג (רופא כליות) בחיפוש אחר פגיעה כלייתית או מחלות כליה, ובמסגרת של בדיקת תפקודי כליה.
בדיקות נוספות שמתבצעות עבור מטרה זו הן בדיקת קריאטינין בדם (Creatinine Blood Test), בדיקת דם Sodium (סודיום, נתרן) וכן בדיקת דם Potassium (אשלגן).
ניתן לזמן את הבדיקות דרך תל אביב מדיקל סנטר בכיסוי מלא או חלקי לבעלי ביטוחים משלימים מתאימים וביטוחי בריאות פרטיים.

לקבוע תור לבדיקת דם Urea
לקבוע תור לבדיקת דם Urea
037712804

בתור התחלה – מה זה בכלל אוריאה?

בדיקת דם אוריאה היא בדיקה שבודקת את ריכוז האוריאה בדם. אבל מה זה בכלל אוריאה? אוריאה היא חומר (מזיק) שמיוצר בסוף תהליך העיכול, ספיגת החלבונים וחילוף החומרים בגוף. החלבונים מגיעים לכבד ובאמצעות אמוניה הופכים לאוריאה, שבתורה מתפנה לכליות ומשם אמורה להיות מופרשת בשתן. במסגרת בדיקת דם Urea אנחנו בודקים את ריכוז האוריאה בדם, כלומר את כמות האוריאה שנשארת בזרם הדם לאחר תהליך הסינון הזה. ריכוז גבוה מדי של אוריאה בדם יכול להוביל, בפני עצמו, לנזק במערכות פיזיולוגיות שונות, וכמובן שגם יכול להעיד על בעיה אורגנית אחרת שמובילה אליו. ריכוז נמוך מדי מעיד בדרך כלל על פגיעה ביכולת לייצר אוריאה, או על תת-ספיגה או תזונה.

ד”ר זאב קציר
מומחה לנפרולוגיה
לקבוע תור 03-7712804

מתי צריך לבצע בדיקת דם Urea וכיצד היא מתבצעת?

בהרבה מאוד מקרים, בדיקת דם אוריאה מתבצעת כחלק מבדיקות מעבדה סטנדרטיות המתבצעות בכל בירור רפואי. זאת משום שהאוריאה מהווה שחקן חשוב במצב הפיזיולוגי הכללי שלנו, ובירור של תפקודי הכליות שלנו נחוץ בדרך כלל בכל מחלה או אשפוז.
עם זאת, יש גם מצבים בהם נרצה לבדוק את ריכוז האוריאה בפני עצמו, ונזדקק לבדיקה מוכוונת ואבחנתית של האוריאה בפני עצמה.
המצב השכיח ביותר הוא כאשר אנחנו חושדים שישנה בעיה בכליות. כאשר הכליות נפגעות ולא מבצעות את תהליך הסינון עליו הן אחראיות בצורה טובה, ריכוז האוריאה בדם בדרך כלל יעלה משום שהיא לא תסתנן דרך הכליות ותתפנה מהגוף.
עוד מצב שבו בדיקת האוריאה יכולה לסייע לנו להגיע לאבחנה הינו כשיש מחלות כבד. זאת משום שהאוריאה מיוצרת בכבד ופגיעה בתפקוד הכבד יכולה להיות מתורגמת לערכי אוריאה נמוכים.
עוד מחלה שבה ערכי האוריאה יכולים להיות משמעותיים בכדי להגיע לאבחנה היא גאוט – מחלת פרקים קשה ומכאיבה שבה ריכוז האוריאה בגוף יכול להיות גבוה, מה שייצור את הגבישים האופייניים לדלקת הפרקים.
בדיקת דם Urea, כפי שניתן להבין, מתבצעת כבדיקת דם וכחלק מבדיקות מעבדה. כמו מרבית בדיקות הדם, חשוב (ככל הניתן) להיות בצום עם שתיית מים לפני ביצוע הבדיקה. מלבד בדיקת הדם, ניתן גם לבצע בדיקת אוריאה בשתן – אם כי המטרה שלה תהיה אחרת.

תל אביב מדיקל סנטר – בדיקת דם אוריאה ומענה מעבדתי מלא

בתל אביב מדיקל סנטר תוכלו ליהנות ממערך מלא ומתקדם של בדיקות מעבדה, לרבות בדיקת דם אוריאה וכל בדיקה כלייתית אחרת. אצלנו תוכלו לבצע את הבדיקה, לקבל את התוצאות שלה במהירות, לראות רופא מומחה ברמה הגבוהה ביותר, ולקבל טיפול מיטבי – הכל תחת קורת גג אחת.

דילוג לתוכן