רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

בדיקת דם Sodium (סודיום, נתרן)

עמוד הביתבדיקות דם, שתן, בדיקות מעבדה פרטיות › בדיקת דם Sodium (סודיום, נתרן)
בדיקת דם Sodium (סודיום, נתרן)
בדיקת דם Sodium (סודיום, נתרן)

בדיקת נתרן בתל אביב מדיקל סנטר

בדיקת דם Sodium (סודיום, נתרן) בה בודקים את ריכוז הנתרן בדם המטופל, היא בדיקה שניתן לבצע במסגרת שירותי המעבדה של תל אביב מדיקל סנטר. הנתרן הוא אחד הפרמטרים החשובים ביותר לבדיקה במסגרת בדיקות מעבדה, והמטרות עבורן צריך לבדוק את ריכוז הנתרן בדם הן רבות מאוד בהתאם.
הקשר ההדוק ביותר של ריכוז הנתרן בגוף (ולכן גם השימוש השכיח ביותר של בדיקת נתרן מבחינה רפואית) הוא בתחום של רפואת הכליות – נפרולוגיה. נפרולוג יכול לבקש בדיקות דם שכוללות בדיקת נתרן עבור המטופל מסיבות שונות. אחת המרכזיות שבהן היא כחלק מתוך בדיקת תפקודי כליות עבור הערכה ואבחון של מחלות כליה.
בדיקות רלוונטיות נוספות בהקשר זה הן בדיקת קריאטינין בדם (Creatinine Blood Test), בדיקת דם Urea (בדיקת דם אוריאה) וכן בדיקת דם Potassium (אשלגן).
ניתן לזמן את הבדיקות, כמו גם תור לרופא, דרך תל אביב מדיקל סנטר, ולקבל החזר מלא או חלקי לבעלי ביטוחי בריאות פרטיים או ביטוחים משלימים מתאימים.

לקבוע תור לבדיקת דם Sodium
לקבוע תור לבדיקת דם Sodium
037712804

קצת על תפקידו של הנתרן בגוף האדם

הנתרן הוא מינרל מרכזי וחשוב, בעל תפקיד מהותי בהעברת אנרגיה ובפעילות תאית של כמעט כל תא בגוף האדם. מדובר במלח שנמצא בריכוז הגבוה ביותר בדם, כמו גם בחומר המרכזי (יחד עם אשלגן וכלור) האחראי על הכנסה והוצאה של חומרים מתוך תאי הגוף השונים שלנו. הנתרן חשוב במיוחד לשמירה על מאזן הנוזלים של הגוף, כשהוא מגן מפני אובדן נוזלים ואחראי גם להפרשה של הורמון בשם ADH – הורמון שמונע השתנה. כאשר ישנה חריגה בפעילות הנתרן בגוף, הדבר יכול להעיד על מגוון רחב של בעיות ומחלות, כך שחשוב מאוד להבין מה שורש הבעיה ולטפל בה.
השלב הראשון בבירור הוא ביצוע בדיקת דם Sodium (סודיום, נתרן) בכדי להעריך האם מדובר בעודף נתרן (היפרנתרמיה) או חוסר נתרן (היפונתרמיה), כשלכל אחת מהן יכולות להיות משמעויות רבות בפני עצמן.

ד”ר זאב קציר
מומחה לנפרולוגיה
לקבוע תור 03-7712804

מתי נרצה לעשות בדיקת דם Sodium (סודיום, נתרן) ומה המשמעויות האפשריות שלה?

בדיקת נתרן מתבצעת כיום כחלק מכמעט כל בדיקת דם ובירור מעבדתי סטנדרטי, משום שמדובר במינרל חשוב מאין כמותו, שנותן לנו אינדיקציות על מערכות פיזיולוגיות רבות. מלבד זאת, נרצה גם לבצע בדיקת נתרן כאשר נחשוד במחלות כליה ספציפיות הגורמות להפרשת יתר או לתת הפרשה של נתרן.

דוגמאות למצבים שיכולים לגרום לעודף נתרן (היפרנתרמיה, מעל 145 מא”ק לליטר):

  • התייבשות (כולל הקאות ושלשולים)
  • פגיעה בתפקוד הכליות
  • Diabetes Insipidus – מחלת הסוכרת התפלה, בה ההורמון מונע השיתון (ADH) אינו מופרש בצורה תקינה

דוגמאות למצבים שיכולים לגרום לריכוז נמוך של נתרן (היפונתרמיה, מתחת 135 מא”ק לליטר):

  • אי ספיקת כליות המובילה להפרשה לא מובחנת של נתרן בשתן
  • הפרשת יתר של ADH
  • היפותיירואידיזם (תת פעילות של בלוטת התריס)

בדיקת דם Sodium (סודיום, נתרן) – תל אביב מדיקל סנטר

בתל אביב מדיקל סנטר תוכלו לבצע בדיקת נתרן כחלק ממערך בדיקות המעבדה הרחב שלנו. בין אם אתם צריכים לבצע אותה כחלק מבירור רחב של מחלות מערכתיות אחרות, ובין אם אתם צריכים לבצע בדיקה ספציפית זו בהפניה של נפרולוג – בתל אביב מדיקל סנטר תקבלו את המענה השלם והמלא ביותר לכך. אצלנו תוכלו לבצע את הבדיקה, לקבל את התוצאות שלה לידיכם במהירות, ולפגוש ברופא מומחה שיתאים לכם תכנית טיפול אופטימלית המתאימה לצרכיכם.
את כל זה תוכלו לעשות תחת קורת גג אחת – במרכז מקצועי מעוצב ויוקרתי.

דילוג לתוכן