בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

בדיקת דם ALT

בדיקת דם alt בתל אביב מדיקל סנטר

בדיקת דם alt לבירור מחלות כבד נעשית באופן פרטי במסגרת המעבדה של מרכז רפואי תל אביב מדיקל סנטר. מדובר בבדיקה בסיסית ופשוטה לחלוטין, כמו כל בדיקת דם אחרת המתבצעת במסגרת בדיקות מעבדה

בדיקת דם ALT

רגילות, על ידי לקיחת דם מהווריד של הנבדק. אנו מבצעים את הבדיקה במרכזנו על ידי צוות המעבדה המיומן, ומעבירים ללא דיחוי את התוצאות לנבדקים ו/או לפענוח על ידי רופא מומחה למחלות כבד.

 

מהי בדיקת דם (ALT) GPT ומתי מבצעים אותה?

בדיקת דם (ALT) GPT הינה בדיקה לתפקודי כבד, הבודקת את ריכוז האנזים אלאנין טרנסאמינאז בדם. אנזים זה מצוי בכבד וכן ברקמות אחרות בגוף. הוא משתחרר לדם כשיש פגיעה בתאים בהם הוא נמצא.  מכיוון שפעילותו של האנזים גבוהה בכבד פי 10 לעומת רקמות אחרות, ממצאים המצביעים על עליית רמתו בדם עלולים להצביע על חשד למחלות כבד.  בהתאם לכך, נבדקים נשלחים לבצע את הבדיקה בדרך כלל בשני מצבים: האחד – במצב בו עולה חשש למחלת כבד, והשני – כדי לוודא שתרופות מסוימות שהמטופל נוטל אינן פוגעות בתפקודי הכבד.

תוצאות בדיקת דם alt

כאשר נמצאים ערכים גבוהים מהנורמה בבדיקת דם alt, הדבר עלול להצביע על מחלת כבד נגיפית, תורשתית או אוטואימונית, על הצטברות רעלים בכבד כמו למשל מצריכת אלכוהול מופרזת, על מחלות בדרכי המרה או על נטילת תרופות כלשהן. ממצאי ערכים נמוכים הינם חסרי משמעות רפואית.

הכנה לבדיקה

כאמור, מדובר בבדיקת דם פשוטה שאינה דורשת צום או הכנות מוקדמות. עם זאת, מומלץ להימנע  ממאמץ פיזי משמעותי בשעות שטרם הבדיקה על מנת למנוע תוצאה שגויה. כמו כן, רצוי לבצע את הבדיקה בבוקר כדי להימנע מסטיות בתוצאה, מה שיכול לקרות כשהדם נדגם למדידת ALT בשעות שונות של היום.

דילוג לתוכן