בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

וולווסקופיה

עמוד הביתמחלקת גניקולוגיה › וולווסקופיה

בדיקת וולווסקופיה בתל אביב מדיקל סנטר

וולווסקופיה
וולווסקופיה

בדיקת וולווסקופיה, בדיקה של העריה – שפתי הנרתיק, מתבצעת במחלקה הגניקולוגית של המרכז הרפואי תל אביב מדיקל סנטר. הבדיקה מבוצעת על ידי גניקולוג מנוסה תוך שימוש במכשיר קולפוסקופ משוכלל. במידת הצורך מעורב בבדיקה גם רופא עור ומין האמון על טיפול במחלות עור של העריה. מדובר בבדיקה פשוטה למדי, שאינה כרוכה בכאב בדרך כלל. כמו כן, לא נדרשות לה הכנות מקדימות כלשהן, אך יש להקפיד שלא לבצעה בזמן הדימום של המחזור החודשי. הבדיקה האורכת מספר דקות, נערכת בחדר פרטי ונוח במרכז הרפואי, באווירה נעימה ורגועה, במלוא הדיסקרטיות והרגישות מצד הרופא והצוות. הבדיקה אינה מצריכה הפניה מיוחדת.

לקבוע תור לוולווסקופיה
לקבוע תור לוולווסקופיה
037712804

מהי בדיקת וולווסקופיה ומהי מטרתה?

וולווסקופיה הינה בדיקה גניקולוגית הבוחנת את העריה – החלק החיצוני של הנרתיק הנשי.  הבדיקה נועדה לאתר ממצאים חשודים, שעלולים להצביע על נגעים ומחלות כגון נגעי הרפס, קונדילומות – יבלות שנגרמות מווירוס הפפילומה, גידולים, מחלת ליכן פלנוס שהינה מחלת עור של העריה ועוד.

ההבדל בין קולפוסקופיה לוולווסקופיה

וולווסקופיה וקולפוסקפיה הן 2 בדיקות דומות, שמטרתן היא לאתר נגעים במערכת במין הנשית. שתי הבדיקות מתבצעות באמצעות אותו מכשיר – הקולפוסקופ. ההבדל ביניהן בא לידי ביטוי באזור בו מתמקדת הבדיקה. וולווסקופיה היא בדיקה שמתמקדת רק בחלק החיצוני של של מערכת המין הנשית, בעוד במהלך בדיקת קולפוסקופיה  בוחנים גם את האזור הפנימי יותר של צוואר הרחם. בהתאם לכך, וולווסקופיה היא בדיקה פשוטה יותר מקולפוסקופיה.

ד”ר לודמילה ירמין
רופאת נשים
לקבוע תור 03-7712804

מי צריכה לבצע בדיקת וולווסקופיה?

  • מי שנתגלו אצלה ממצאים חריגים באזור העריה במהלך בדיקה שגרתית.
  • מי שקיבלה תוצאה חריגה של בדיקת פאפ .
  • מי שסובלת מגירוד מתמשך או מפצע שאינו נרפא באזור העריה.
  • מי שהופיע אצלה דימום חריג בין מחזורי הווסת או לאחר קיום יחסי מין.

כיצד מתבצעת הבדיקה במרכז שלנו? 

הבדיקה מתבצעת במרכז שלנו על ידי גניקולוג מנוסה ומיומן. במידת הצורך ואם היא מבוצעת עקב ממצא חריג שעלה במסגרת בדיקת מחלות מין, או שאובחנה מחלת עור ומין כדוגמת ליכן פלנוס – יעורב בבדיקה גם רופא עור ומין.

במהלך הבדיקה, המתבצעת לרוב בהרדמה מקומית, הרופא בוחן את אזור העריה – השפתיים הגדולות והקטנות ופתח הנרתיק –  בעזרת מכשיר הקולפוסקופ. מדובר בסוג של מיקרוסקופ מיוחד,  שמגדיל את תמונת האזור ומאפשר לסקור אותו בצורה מדוקדקת ולזהות גם את הנגעים המזעריים ביותר. כמו כן, במהלך הבדיקה משתמשים בחומרי צביעה ייעודיים, שצובעים את הרקמה ומסייעים בזיהוי רקמה נגועה. בהתאם לממצאי הבדיקה ובמידה ונמצא נגע חשוד, תבוצע ביופסיה – לקיחת דגימה מהרקמה הנגועה. בתום הבדיקה ניתן לשוב לשגרה ללא התאוששות, ובהתאם להנחיות הרופא.

דילוג לתוכן