בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

בדיקת דם WBC

בדיקת דם WBC בתל אביב מדיקל סנטר

בדיקת דם WBC
בדיקת דם WBC

בדיקת דם WBC (ספירת כדוריות דם לבנות) מבוצעת כחלק ממערך בדיקות מעבדה וממכלול בדיקות רפואיות, שנערכות באופן פרטי במרכז הרפואי תל אביב מדיקל סנטר. מדובר בבדיקת דם רגילה ופשוטה, שנעשית באמצעות דקירה בווריד ושאיבת דגימת דם. הדגימה מועברת לבדיקה במעבדה הכימית של המרכז ומפוענחת במקום. הבדיקה מבוצעת בידי צוות המעבדה המנוסה והמיומן.

בדומה לפעולות רפואיות אחרות המבוצעות אצלנו במרכז, גם בדיקה זו מאופיינת בהתנהלות באווירה נעימה, מתן יחס אישי ומכבד ושמירה על דיסקרטיות הנבדק. כמו כן, היא נעשית בנוהל זריז במיוחד, הכולל קביעת תור מהיר והעברת התוצאות לנבדקים ללא דיחוי.

מהי בדיקת דם WBC ומה ניתן לאבחן באמצעותה?

בדיקת דם WBC בוחנת את כמות כדוריות הדם הלבנות, לויקוציטים – white Blood Cells . הכדוריות הלבנות שייכות למערכת החיסון שלנו, ותפקידן הוא להילחם בווירוסים, חיידקים וכן בתאים סרטניים שפולשים אל הגוף. לפיכך, כאשר קיים חשד לקיומה של מחלה זיהומית כלשהי, אלרגיה או מחלות אחרות, המטופל יישלח על ידי הרופא לבצע בדיקת WBC. כמו כן, הבדיקה עשויה לסייע באבחון של כשלים במערכת החיסון. הבדיקה אינה דורשת כל הכנה מוקדמת ואין צורך בצום לפני ביצועה.

המשמעות של תוצאות בדיקת דם WBC

כאמור, בדיקת דם WBC בוחנת את רמת תאי הדם הלבנים (לויקוציטים, white Blood Cells ). כאשר תוצאות הבדיקה מצביעות על ערכים מתחת לנורמה, מה שמעיד על ירידה בכמות כדוריות הדם, מדובר במצב של לויקופניה. לעיתים זהו מצב חולף שהמקור שלו יכול להיות מחלה ויראלית או תופעת לוואי של תרופות מסוימות. עם זאת, במצבים קיצוניים, ערכים כאלה יכולים לנבוע מזיהומים חמורים או ממחלות נגיפיות קשות כמו איידס ואפילו מגידולים סרטניים.

כאשר הבדיקה מראה ערכים גבוהים מהנורמה, המעידים על עלייה בכמות כדוריות הדם הלבנות, הממצא עלול לנבוע מזיהום חיידקי, ויראלי או טפילי. אופי הזיהום ניתן לזיהוי בהתאם לסוג כדוריות הדם הלבנות בהן נצפתה העלייה. במקרים בהם הבדיקה העלתה ערכים גבוהים בצורה קיצונית, אנו מפנים את הנבדק לבדיקת רופא מעמיקה יותר על מנת לשלול או לאמת אבחנה של לוקמיה (סרטן הדם).

דילוג לתוכן