בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

קטרקט

עמוד הביתבלוג › קטרקט

מה זה קטרקט?

קטרקט או בשמו העברי “ירוד” הינו מצב שכיח המאופיין בעכירות בעדשת העין. עדשה תקינה בעין בריאה היא שקופה לחלוטין ובהתאם לכך מאפשרת לקבל תמונה ברורה וחדה. לעומת זאת, עדשה עכורה גורמת

קטרקט
קטרקט

להפרעה בראייה. ככל שהעכירות גוברת, כך חדות הראייה פוחתת.

קטרקט הינו תופעה שכיחה ומוכרת בתחום רפואת עיניים, המטופלת בדרך כלל בצורה אפקטיבית באמצעות ניתוח פשוט, ובמקרים קלים בהחלפת משקפיים. במרכז הרפואי תל אביב מדיקל סנטר ניתן לקבל ייעוץ, אבחון וטיפול בקטרקט על ידי ד”ר אסף אחירון – מומחה לרפואת עיניים.

הגורמים לקטרקט

  • גיל – הגורם הנפוץ ביותר להופעת קטרקט הוא הגיל. קטרקט הוא חלק מתהליך ההזדקנות, כאשר עם העלייה בגיל עדשת העין נעשית עכורה יותר. לרוב, קטרקט יופיע בגילאי 70-60 אך יש גם אנשים שלוקים בקטרקט בגיל צעיר יותר.
  • גנטיקה – ישנם מקרים רבים בהם קטרקט הינו מום מולד כתוצאה מגורם תורשתי.
  • סוכרת והפרעות מטבוליות שונות – בעיות מטבוליות מובילות להצטברות חומרים מופרזת ברקמות הגוף, הגורמת בין השאר לקטרקט.
  • חבלת עין – פגיעה ישירה בעדשת העין.
  • תרופות – תרופות וטיפות הניתנות ישירות לעין כמו סטרואידים.
  • חשיפה לשמש – חשיפת יתר ממושכת לשמש מעלה סיכון ללקות בקטרקט בגיל צעיר.

תסמינים של קטרקט

קטרקט לרוב אינו מופיע ביום אחד אלא הינו תוצר של תהליך ממושך לאורך שנים, שאינו מלווה בכאב או תסמינים מיוחדים. כאשר התהליך מבשיל לכדי קטרקט, האדם יחווה תסמינים כמו סנוור ורגישות לאור, טשטוש ראייה שמחמיר ככל שהזמן עובר, כפל ראייה באחת העיניים, קושי לראות בלילה, צורך באור חזק על מנת לקרוא, צורך להחליף משקפיים לעיתים תכופות, שינוי בראייה של צבעים ועוד.

כיצד ניתן לאבחן קטרקט?

כאשר עולה חשד לקטרקט, יש לפנות אל רופא עיניים לביצוע אבחון. הרופא יכול לאבחן את הבעיה באמצעות בדיקות שונות: בדיקת חדות ראייה, בדיקה על ידי מנורת סדק, בדיקת OCT שמספקת מידע על הרשתית ומודדת את עובייה ואת המבנה שלה כדי לזהות פתולוגיות שונות ברשתית.

טיפול בקטרקט

החלטת רופא עיניים לגבי אופן הטיפול בקטרקט תלויה בראש ובראשונה ברמת החומרה של העכירות על גבי עדשת העין. במקרי קטרקט קל די בהחלפת משקפיים, אך במקרים של קטרקט משמעותי יותר הטיפול היחיד והאפקטיבי הינו ניתוח קטרקט. מדובר באחד הניתוחים הנפוצים, הקצרים והפשוטים ביותר, שמבוצע בהרדמה מקומית. בניתוח מסירים את העדשה הטבעית העכורה, ומשתילים במקומה עדשה מלאכותית. ברוב המקרים, המטופל משוחרר לביתו מספר שעות לאחר הניתוח ללא צורך באשפוז.

ד"ר אסף אחירון

ד”ר אסף אחירון

אופטלמולוג
ד"ר אסף הללי

ד”ר אסף הללי

רופא עיניים
ד"ר ויטלי מן

ד”ר ויטלי מן

רופא עיניים
דילוג לתוכן