רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

מיקופלסמה הומיניס Mycoplasma hominis

עמוד הביתבלוג › מיקופלסמה הומיניס Mycoplasma hominis

מהי מיקופלסמה הומיניס?

מיקופלסמה הומיניס היא מחלת מין מדבקת, שהגורם לה הינו אחד מזני חיידק

מיקופלסמה הומיניס Mycoplasma hominis
מיקופלסמה הומיניס Mycoplasma hominis

המיקופלסמה – על שמו נקראת גם המחלה. זן ספציפי זה גורם לזיהומים  במערכות המין והשתן, המתבטאים אצל נשים בדלקות בנרתיק, בשלפוחית השתן ובאגן. גם זן המיקופלסמה גניטליס מחולל מחלות מין. חיידק המיקופלסמה הומיניס מועבר במהלך קיום יחסי מין לא מוגנים. מדובר בחיידק זעיר שאינו יכול לפלוש אל תאי הגוף ומסוגל להתקיים אך ורק כטפיל המתיישב על קרום התא החיצוני.

חיידקי המיקופלסמה הומיניס נפוצים אצל אוכלוסיות בריאות. לפיכך, השערת החוקרים היא שלזיהום הראשוני באברי המין אחראים חיידקים אחרים כגון חיידקי העגבת, הזיבה והכלמידיה. זו הסיבה גם לקושי באבחון המחלה. חיידקי המיקופלסמה הומיניס משגשגים בסביבה הזיהומית, מחמירים את הזיהום הקיים ואף גורמים לזיהומים משניים.

 

ד"ר נועה ריץ
רופאת עור ומין בכירה
לקבוע תור 03-7712804

 

תסמיני המחלה

מתוך ממצאי המחקרים השונים על מחלות מין, הנגרמות כתוצאה מחיידקי המיקופלסמה הומיניס ומיקופלסמה גניטליס, עולה כי רוב הנשים שהנגיף נמצא בדמן אינן מראות תסמין כלשהו לכך. עם זאת, כאשר מופיעים תסמינים, אלו יבואו לידי ביטוי בקרב נשים בכאבי בטן המופיעים לרוב באזור הבטן התחתונה, דלקות נרתיק, הפרשות סמיכות המלוות בריח חריף, וכן חום נמוך. חלק ניכר מהנשים שלא יקבלו טיפול במיקופלסמה הומיניס עלולות לפתח דלקות וזיהומים גם באיברים הסמוכים לנרתיק כמו צוואר הרחם, השחלות, החצוצרות, שלפוחית השתן. אצל מחצית מהנשים הנושאות את החיידק מסתמנות ם בעיות פוריות. גם אצל גברים נשאים או סובלים ממיקופלסמה עלולים להופיע תסמינים של בעיות בפוריות.

 

כיצד מאבחנים מיקופלסמה הומיניס?

פעמים רבות גם רופא עור ומין יתקשה לאבחן את מחלת המיקופלסמה הומיניס, מכיוון שתסמיניה דומים מאוד למחלות מין אחרות כגון כלמידיה וזיבה. כמו כן, קיימת בעיית אבחון כתוצאה מכך שנשים רבות אינן מראות תסמינים למחלה. על מנת לדייק יותר באבחנה יש לבצע בדיקות מעבדה הכוללות בדיקות דם – הן כלליות, והן כאלה שהינן ספציפיות לאיתור נוגדני המיקופלסמה בדם. בנוסף, ניתן לאשש את החשד למחלה על ידי ביצוע בדיקת מחלות מין באמצעות לקיחת תרבית מההפרשות מהנרתיק או מצוואר הרחם.

חשוב לציין כי חיידק המיקופלסמה אינו אהוד במיוחד במעבדות, שכן הוא מצליח לחבל ולתעתע בכל הקשור אל בדיקות מעבדה. החיידק נוטה לזהם תרביות תאים ולכן הוא מקשה על מתן אבחנה ברורה. כמו כן, יש קושי לזהות את הזן הספציפי של המיקופלסמה שכן עם השנים החיידקים פיתחו עמידות לתרופות אנטיביוטיות רבות המשמשות לצורך טיפול במחלת מין. זו גם הסיבה שלעיתים נטילת אנטיביוטיקה כחלק עיקרי בתכנית טיפול במיקופלסמה הומיניס אינה משיגה את המטרה.

 

טיפול במיקופלסמה הומיניס

כמו כל טיפול במחלת מין גם כשמדובר במיקופלסמה הומיניס, ככל שהטיפול יינתן מוקדם יותר, כך ההחלמה תהיה מהירה יותר ויימנעו סיבוכים. לפיכך, יש להיות ערניים לתסמינים ואם יש חשד למחלת מין בכלל או למיקופלסמה הומיניס בפרט, חשוב לגשת מיד אל רופא עור ומין שלבטח יבצע בדיקות דם ו/או בדיקת מחלות מין. ברוב המקרים מטפלים במיקופלסמה הומיניס באמצעות אנטיביוטיקה ממשפחת הטטרציקלינים. לרוב, התוצאות יהיו מהירות ואפקטיביות למעט מקרים בהם כאמור החיידק מגלה עמידות לאנטיביוטיקה. מלבד הטיפול בחולה, יש ליידע גם את בני הזוג או הפרטנרים לקיום יחסי מין, על מנת שגם הם יקבלו טיפול, וכך יימנעו הידבקויות וסיבוכים מיותרים.

רופאי המחלקה

דילוג לתוכן