בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

מה ההבדל בין HIV לאיידס?

עמוד הביתבלוג › מה ההבדל בין HIV לאיידס?

איידס הוא מצב רפואי, HIV הוא הנגיף שגורם לו

בדיון על מחלות מין בכלל ועל מחלת האיידס בפרט, אנחנו נוטים להשתמש לסירוגין במושגים איידס ו-HIV. עם זאת ולמרות ששני המושגים קשורים זה בזה, מדובר בשני דברים שונים. המונח HIV מתאר את הווירוס

מה ההבדל בין HIV לאיידס

שתוקף את התאים במערכת החיסונית ואת הזיהום שנוצר כתוצאה מכך, ואילו איידס הוא מצב רפואי, מחלה – תסמונת הכשל החיסוני הנרכש, שנגרמת כתוצאה מהידבקות בנגיף ה-HIV ומופיעה בשלביה המתקדמים של ההידבקות. איידס הוא מצב של התפרצות המחלה המתרחש לאחר שזיהום ה-HIV כבר גרם נזק למערכת החיסונית. במילים אחרות, איידס הוא בעצם השלב הסופי של זיהום ה-HIV.

 

מהו  HIV ?

HIV הוא וירוס, נגיף שפוגע במערכת החיסונית של האדם. ישנה הסכמה מדעית לפיה, הנגיף הופיע סביב תחילת המאה הקודמת באפריקה, תחילה בקרב קופים, ובהמשך עבר לבני אדם.

לאחר כ-4-2 שבועות מזמן ההדבקה, HIV גורם לזמן קצר לתסמינים שמזכירים תסמיני שפעת חריפה. תקופה קצרה זו נקראת תקופת ההדבקה, ואנשים רבים שחווים אותה לא מזהים כלל שמדובר בזיהום HIV וחושבים שהם חלו בשפעת. תקופה זו חולפת כאשר מערכת החיסון מצליחה להשתלט זמנית על זיהום ה-HIV ובשלב זה מתחילה תקופת הדגירה. בתקופת הדגירה, ברוב המקרים אין שום תסמינים. התסמינים מתעוררים לרוב רק לאחר שההידבקות ב-HIV הופכת למחלת האיידס.

ההידבקות ב-HIV נעשית דרך נוזלי הגוף המועברים מאדם לאדם – זרע, דם, נוזלים רקטליים, נוזלים בנרתיק האישה וחלב אם. במקרים רבים ההידבקות קורית במהלך יחסי מין לא מוגנים או משימוש משותף במזרק של אדם שהינו נשא HIV.  אימהות נגועות יכולות להעביר את הנגיף לעובר שבבטנן.

בדומה למחלות מין שונות אותן ניתן לאבחן על ידי בדיקת מחלות המועברות במגע מיני, ניתן לאבחן HIV בשלב הדגירה על ידי בדיקות דם או רוק או בדיקה ספציפית שמזהה אנטיגנים (חלבונים) שמייצר הנגיף בגוף. לפיכך, אם אדם כלשהו חושד שהוא נדבק ב-HIV, עליו לגשת אל רופא עור ומין לאבחון מיידי.

 

מהו איידס?

איידס היא מחלה, מצב רפואי המכונה בשם תסמונת הכשל החיסוני הנרכש. התסמונת קורית כתוצאה מהידבקות בנגיף ה-HIV. האיידס התגלה לראשונה בארה”ב בשנת 1981 כאשר זוהתה עלייה בשכיחות של סרטן וזיהומים נדירים בקרב הומוסקסואלים.

איידס הוא השלב הסופי של זיהום ה-HIV והוא מסמל את התפרצותה של המחלה. בשלב זה מערכת החיסון הפגומה אינה יכולה להתמודד בצורה הולמת עם זיהומים ומחלות שונות, שאדם רגיל יכול להחלים מהם ללא בעיה מיוחדת.

בין התסמינים העיקריים לאיידס נמנים זיהומים שונים מחיידקים, נגיפים, פטריות או טפילים, ביניהם זיהומים אופורטוניסטים שלא מאפיינים אנשים בעלי מערכת חיסון תקינה. תסמינים נוספים הם גידולים ממאירים, מחלות נוירולוגיות, פגיעה בכליות, ירידה בתפקוד הכללי כתוצאה מפגיעות ומחלות, ותסמינים של המחלות בהן נדבק חולה האיידס.

בדיקת איידס בוחנת סמנים ביולוגיים שמסמנים מעבר משלב הדגירה של ה-HIV להתפרצות מחלת האיידס. למעשה האבחון נעשה על ידי ספירת תאים חיסוניים הנקראים 4CD הנהרסים על ידי נגיף ה-HIV.

חשוב לדעת – אפשר להיות נשא מבלי  HIV מבלי ללקות באיידס. כיום, הרפואה המודרנית מאפשרת לנשאי HIV לחיות שנים ארוכות מבלי לרכוש איידס. עם זאת, זיהום ה-HIV אינו נעלם גם אם הנשא אינו מפתח איידס, שכן עד היום לא נמצאה לו תרופה.

דילוג לתוכן