בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

כאב ראש

עמוד הביתבלוג › כאב ראש

כאב ראש הוא תופעה שכיחה

למי לא כואב מדי פעם הראש? לפעמים לזמן קצר ולפעמים באופן כרוני, לעיתים מגורמים

כאב ראש
כאב ראש

ידועים כגון מתח, עייפות, מחזור חודשי ואחרים, ולעיתים מסיבה לא ברורה. מדובר בתופעה שכיחה ומוכרת, ולכן לא בכל פעם שכואב הראש צריך לרוץ לרופא המשפחה, לייעוץ נוירולוג או לביצוע בדיקות נוירולוגיות כמו CT, בדיקת EEG ואחרות. רוב כאבי הראש אינם מצביעים על בעיה רצינית, אך הם עלולים לפגוע באיכות החיים, לכן יש לטפל בהם ולמצוא להם פתרון, בעיקר אם מדובר בכאב ראש כרוני כמו מיגרנה.

 

סיבות וגורמי סיכון

למרות שהסיבה לכאבי ראש עודנה בגדר חידה לא פתורה ברפואה, מחקרים שונים מצביעים על כך שהם נוצרים כתוצאה מתהליכים מוחיים שגורמים להתרחבות כלי הדם. ברוב המקרים כאב ראש הינו סימפטום של מחלות ובעיות שונות כגון: בעיות ראייה, סינוסיטיס, בעיות אורתופדיות, וירוסים, מחלות חום, בעיות בשיניים ובחניכיים, מחזור חודשי, לחצים ומתחים נפשיים, עייפות, תזונה לקויה, כאב ראש ריבאונד שנובע מנטילת משככי כאבים מופרזת ועוד. במקרים נדירים ביותר כאב ראש עלול להצביע על גידול במוח, אך אז יצטרפו אליו תסמינים נוירולוגיים שלא ניתן להתעלם מהם כגון חולשה בגפיים, הפרעות תחושתיות, בלבול, הפרעות ראייה וכו’.

 

אבחון הגורם לכאב הראש

כאמור, רוב כאבי הראש אינם מצריכים ייעוץ נוירולוג ואפילו לא ביקור אצל רופא המשפחה. במידה ומדובר בכאב ראש חריג וחדש, או לחילופין בכאב כרוני שמפריע לשגרת החיים – יש מקום לאבחון רפואי ולטיפול מעמיק. לרוב, הרופא יבצע אבחון על סמך התיאור של המטופל לגבי סוג הכאב ודרך בדיקה נוירולוגית גופנית שלו. אף רופא לא ימהר לשלוח מטופל לעשות בדיקת EEG, CT או MRI בגלל תלונה על כאב ראש בלבד. רק במקרים של כאב לא מוכר, שמתעצם ומלווה בעוד תסמינים נוירולוגיים – יומלץ על בדיקות נוירולוגיות נרחבות יותר.

 

יש להבדיל בין כאב ראש ממתח וכאב של מיגרנה

כאב ראש הנובע ממיגרנה שונה מכאב ראש שמקורו במתח. כאב ראש ממתח תוקף בדרך כלל את כל הראש כמו חגורה לוחצת. לעומת זאת כאב ראש של מיגרנה מתמקד בצד אחד של הראש ויש לו אופי פועם. בניגוד למיגרנה, כאב ראש רגיל אינו מלווה בתסמינים כמו בחילות, הקאות או רגישות לאור, ריחות ורעש.  לרוב הוא מופיע בשעות היום המאוחרות ונובע ממתח של השרירים בעורף ובקרקפת כתוצאה מלחץ ועייפות. מיגרנה היא מחלה כרונית המאופיינת בהתקפים חוזרים ונשנים.

 

טיפול בכאבי ראש

טיפול בכאבי ראש נועד להפחית ולהעלים כאב ראש רגיל ולסייע בהפחתת תדירות המיגרנות. הטיפול ניתן באמצעות תרופות מוכרות לשיכוך כאבים, עיסוי או חימום של האזור הכואב או שילוב של כל אלה. במקרים של כאבי ראש חזקים מאוד, הרופא ימליץ על תרופות חזקות יותר. במקרים רבים, רכישת הרגלי חיים בריאים עשויה לתרום משמעותית להפחתת כאבי ראש ולמניעתם.

רופאי המחלקה

דילוג לתוכן