רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

כאבים בפות – וולוודיניה

עמוד הביתבלוג › כאבים בפות – וולוודיניה

מהי וולוודיניה?

כאבים בפות – וולוודיניה
כאבים בפות – וולוודיניה

המילה וולוודיניה מורכבת משני מושגים – וולווה שפירושו פות, דיניה שפירושו כאב. התופעה של וולוודיניה מתארת מצב כרוני של כאבים או תחושה בלתי נעימה בפות כמו שריפה, צריבה, גירוי, גרד או נימול. לעיתים האישה תחוש כאבים בעת קיום יחסי מין או כאבים בנרתיק לאחר קיום יחסי מין  ולעיתים הכאבים יופיעו בלי קשר למגע כלשהו.  עם זאת, לא כל כאב או אי נעימות באזור הפות מוגדר כוולוודיניה, אלא רק כאלה שהינם ממושכים וקבועים ואינם נובעים מבעיות אחרות כמו דלקת, מחלת עור, זיהום, שינוי הורמונלי וכו’.  לפיכך, האבחנה של וולוודיניה תיקבע רק לאחר שיבוצע בירור רפואי מעמיק ויסודי השולל את הגורמים המוזכרים לעיל.

וולוודיניה היא בעיה שכיחה בקרב נשים והיא מופיעה אצל כל אישה בדרגת חומרה שונה. לעיתים  התסמינים קשים עד כדי כך שהכאב מגביל את האישה בתפקודה היומיומי, מונע ממנה אפשרות לקיים יחסי מין, עלול לפגוע בזוגיות שלה ובחיי החברה שלה ולגרום אף לדיכאון ופגיעה בדימוי העצמי. חרף זאת, נשים רבות שסובלות מוולוודיניה נוטות להסתיר זאת מטעמי בושה ומבוכה, ואינן מודעות לאפשרויות הטיפול בבעיה, המוצעות בתחום רפואת נשים וכן רפואת עור ומין.

סוגי וולוודיניה

ישנם שני סוגים עיקריים של וולוודיניה:

כאב בפתח הנרתיק (מבוא העריה) שנגרם כתוצאה ממגע – בקטגוריה זו כלולים כאבים בזמן קיום יחסים, כאבים בפות לאחר קיום יחסים, כאבים בעת החדרת טמפון, במהלך בדיקה גניקולוגית, ברכיבה על אופניים, במהלך מתן שתן או פעילות מעיים, בישיבה ממושכת או בעת לבישת מכנסיים צמודים.

כאב מפושט בפות ללא קשר למגע – מצבים בהם הכאבים או התחושות הבלתי נעימות יופיעו בלי קשר למגע, לעיתים בהתקפים ולעיתים בצורה קבועה. אלו יכולים להופיע בצורה מפושטת בכל הפות או באזורים ספציפיים כמו דגדגן, מבוא העריה, השפתיים הגדולות או הקטנות, חיץ הנקבים או פי הטבעת. הבעיה מיוחסת לליקוי בתפקוד מערכת ההולכה העצבית – סוג של קצר בתאי העצב שגורם לגירוי המפורש במוח ככאב בפות.

בהתאם לכך, ומכיוון שאין כיום דרך לאתר ולזהות קצרים במערכת העצבים, האבחנה של וולוודיניה נעשית תמיד על דרך השלילה. לאחר שלילת אפשרויות אחרות במסגרת בדיקת מחלות מין, בדיקות מעבדה, קולפוסקופיה ועוד, נותרת האבחנה של וולוודיניה.

גורמים להתפתחות וולוודיניה

עד היום לא ידוע בוודאות מה גורם לוולוודיניה, כשההשערות השונות  כוללות גורמים תורשתיים, נטייה מולדת לדלקות וזיהומים, הפרעות תפקודיות במערכת העצבים שבאזור הפות ועוד. נראה שכאב בפות מתפתח אצל נשים שונות כתוצאה מגירויים שונים. לא פעם נמצא קשר בין וולוודיניה לתסמונות אחרות של כאב כמו כאבי גב, כאבי ראש, שלפוחית כאובה, מעי רגיז, פיברומיאלגיה ועוד.

דרכי טיפול בוולוודיניה

ראשית, חשוב להקדים ולומר – אפשר לטפל בוולוודיניה, ובעזרת סבלנות והתמדה ניתן אף להשיג שיפור אצל כ-70% מהנשים הלוקות בבעיה. מכיוון שלא ברור איך אישה מסוימת תגיב לטיפול מסוים, לרוב הרופאים נוקטים בדרך של ניסוי וטעיה עד שהם מגיעים לטיפול האפקטיבי ביותר.

האפשרויות הטיפוליות כוללות חומרי הרדמה מקומיים, צמצום חשיפה לאלרגנים, הדרכה לטיפול עדין בהיגיינת הפות, ביופידבק, פיזיותרפיה של רצפת האגן, תרופות נוגדות דיכאון וחרדה וטיפולים התנהגותיים ופסיכולוגיים.

במקרים של כאבים בפות, מומלץ לפנות אל רופא נשים או רופא עור פרטי כדי לאבחן את הבעיה ולטפל בה בצורה מקיפה ויסודית ככל האפשר. בכל מקרה של כאבים בפות הינך מוזמנת לקבוע תור לרופאת הנשים – ד”ר לודמילה ירמין, או למומחית לרפואת עור ומין –  ד”ר נועה ריץ, הפועלות במרכז הרפואי תל אביב מדיקל סנטר.

דילוג לתוכן