בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

הרזיה

עמוד הביתבלוג › הרזיה

מה עומד מאחורי השגשוג של תעשיית הדיאטות ?

תעשיית הדיאטות הישראלית המגלגלת מאות מיליוני שקלים בשנה, נחשבת לענף משגשג ביותר, שהעלייה בצריכתו רק הולכת ועולה מדי שנה. למרבה הצער, אחת הסיבות לשגשוג נעוצה דווקא בעובדה שאנשים רבים שמאמצים דיאטה כלשהי, לא מצליחים לשמור בהמשך על משקלם החדש. חלק גדול מהדיאטות כרוכות במאמץ לא פשוט – הכנת אוכל מתאים, איסורים חמורים על צריכת מזונות מסוימים, התמודדות עם הקושי לאכול במסעדות, רכישת מוצרים מיוחדים ויקרים ועוד. מעט מאוד אנשים יכולים להתמיד באורח חיים סגפני ותובעני כזה לאורך זמן.  עם זאת התעשייה ממשיכה לפרוח, כי כולם רוצים לרדת במשקל כאן ועכשיו, ו”כולם” זה לא רק אנשים עם עודף משקל, אלא גם כאלה שמשקלם תקין ובריאותם הפיזית טובה, אך לנגד עיניהם ניצב מודל יופי של גוף רזה וחטוב שהם שואפים לחקות.

הוויתור על הרזיה מבוקרת לטובת שיטות אינסטנט

אין ספק שקיים קשר בין משקל הגוף לבין הבריאות, ואין ויכוח על כך שיש אנשים שנדרש להם טיפול בהשמנה. יחד עם זאת טיפול כזה צריך להיות מבוקר ומפוקח ובמקרים מסוימים נדרש לו גם ליווי של אנדוקרינולוג (או אנדוקרינולוג ילדים במידה ומדובר בילדים שסובלים מהשמנת יתר). הבעיה היא שאנשים רבים המעוניינים להוריד ממשקלם, מוותרים על הרזיה איטית ומבוקרת באמצעות תזונה נכונה ופעילות גופנית מאוזנת. זאת לטובת שיטות אינסטנט שמבטיחות הרזיה מהירה – דיאטות לא מאוזנות, כדורי הרזיה, תוספי תזונה, חומרים משלשלים, חומרים משתנים ועוד ועוד. בריאות – זה לא!

אין שיטות יעילות ובריאות להרזיה מהירה

היום בעידן האינטרנט אנשים נחשפים לשלל שיטות הרזיה מהירות ולדיאטות שונות ומשונות כמו דיאטה ללא פחמימות, דיאטה נטולת גלוטן, דיאטת אשכוליות, דיאטת חלבונים, דיאטה בלי מוצרי חלב, דיאטה ללא סוכרים, דיאטת פליאו, דיאטה מקרוביוטית ועוד. לרוב אלו הן שיטות הרזיה קיצוניות, שקשה להתמיד בהן. לפיכך הן נעשות לזמן קצוב, והסטטיסטיקה מצביעה על כך שסיכויי ההצלחה שלהן נמוכים, בין השאר בשל הנזקים הבריאותיים שהן גורמות, כמו למשל פגיעה במטבוליזם. לראיה, ישנם אנשים שמנים שאינם צורכים הרבה מזון אך בכל זאת עולים באחוזי השומן ובמשקל. כך גם לגבי כדורים, תוספים ושאר חומרים שמבטיחים הרזיה. זה פשוט לא עובד. אין כדורי פלא שהופכים גוף שמן לחטוב.

חשוב לציין שבשנת 2021 יצא לשוק תרופה אוזמפיק המיעדת לטיפול בחולי סוכרת מסוג 2, יחד אם זאת מחקרים הקליניים מצביעים על ייעולות גבוהה של אוזמפיק לירידה במשקל.

נזקים והשלכות בריאותיות של שיטות הרזיה שונות

תפריט דל קלוריות ובלתי מאוזן שאינו כולל רכיבים תזונתיים הדרושים לגוף, עלול לגרום למחסור בוויטמינים ומינרלים, ולהוביל לנזקים בריאותיים כמו אובדן מסת שריר, ירידה בחילוף החומרים, עלייה באחוזי השומן בגוף ועוד. דיאטות כסאח בלתי מבוקרות מלוות פעמים רבות בתסמינים של חולשה, חרדות, חוסר סבלנות, עצבנות ודיכאון. ההגבלות הקשות שהן מכתיבות מובילות לא פעם לתסכול, לשבירת הדיאטה ולהתפתחות של הפרעות אכילה כמו אנורקסיה, בולימיה ואכילת יתר התקפית, המוגדרות כהפרעות נפשיות לכל דבר, על כל המשתמע מכך.

הדרך להרזיה בריאה היא טיפול רפואי מבוקר

השמנה מוגדרת כסוג של מגיפה, וכיוון שכך כל מי שסובל ממנה נדרש לסיוע רפואי ולתוכנית ארוכת טווח, המבוססת על שינוי התנהגויות, אורח חיים והרגלי אכילה ועל ביצוע פעילות גופנית מבוקרת. רק כך ניתן להשיג ירידה איכותית במשקל, שתחזיק מעמד לאורך זמן ותיטיב עם בריאות הגוף והנפש. ניתן לעשות זאת אצל אנדוקרינולוג המתמחה בתזונה נכונה כדוגמת פרופסור דניאלה יעקובוביץ, הפועלת בין השאר במסגרת מרכז רפואי תל אביב מדיקל סנטר. רק בהתוויית דרך מקצועית ונכונה אפשר להגיע לתוצאות רצויות תוך שמירה על הבריאות וגם על המשקל החדש.

רופאי המחלקה

דילוג לתוכן