בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

ההיסטוריה של הסרת שיער

עמוד הביתבלוג › ההיסטוריה של הסרת שיער

הסרת שיער – זה לא היה כאן תמיד

כיום, כאשר הסרת שיער במגוון שיטות הינה נחלת הרוב המוחלט של הנשים, מדובר בפעולה שכיחה, מקובלת ומובנת מאליה – אסתטיקה בסיסית. עם זאת, מסתבר שהרגל הסרת השיער נחשב לחדש יחסית, וניצניו

ההיסטוריה של הסרת שיער
ההיסטוריה של הסרת שיער

נבטו רק בסוף המאה ה-19, כלומר – קצת יותר מ-100 שנים. איך קרה שבכל כך מעט זמן מנקודת מבט היסטורית, הסרת שיער הפכה לסטנדרט כמעט אחיד עבור נשים בעולם כולו?

 

הכול החל מהתפיסה: שעירות מעידה על פרימיטיביות

אחת הטענות הרווחות, המוצגת על ידי החוקרת והסופרת רבקה הרציג, היא ששורשי התפיסה נגד שיער גוף של נשים נעוצים בספר “מוצא האדם” של דארווין שהתפרסם ב-1871. במסגרת השיח האבולוציוני נבנתה פתולוגיה שהתבססה על מידת השעירות, כאשר שיער גוף התקשר לצורת חיים פרימיטיבית יותר. בתוך השיח הזה הייתה הבחנה בין גברים שאמורים להיות שעירים לבין נשים שאמורות להיות חלקות ונטולות שיער גוף. כך קרה ששיער גוף הפך למאפיין של נחיתות בקרב נשים, כאשר חוקרים מסוימים אף טענו ששיעור יתר שכיח יותר בקרב נשים הלוקות בנפשן.

 

ההיסטוריה של אמצעי הסרת שיער – מנייר שיוף עד הסרת שיער בלייזר

כבר בתחילת המאה ה-20, נשים אמריקאיות, בעיקר ממעמד בינוני ומעלה, התייחסו לשיער גוף מיותר כאל מטרד משמעותי, בעוד עור חלק ונקי הפך לסמל נחשק של נשיות. ככל שהשמלות והחצאיות התקצרו, כך הנשים היו נחושות בדעתן למצוא דרכים להסרת השיער. כל האמצעים, כולל המסוכנים שבהם,  קידשו את המטרה. נשים פצעו את עורן כשהיו משפשפות אותו בעזרת נייר שיוף או אבני ספוג ובהמשך כשהשתמשו בשעוות סנדלרים למריטתו.  בשנות ה-30 אלפי נשים הפכו לנכות ואף איבדו את חייהן כשהשתמשו בקרם הסרת שיער על בסיס רעל עכברים. באותה תקופה החלו גם בטיפולי הסרת שיער ברנטגן, שהקרינה שלהם גרמה לנזקים קשים, מצלקות וכיבים ועד סרטן. בתקופת מלחמת העולם השנייה, לנוכח המחסור בגרבי הניילון שהסוו את שיער הרגליים, נשים רבות פנו בלית ברירה לפתרון הגברי והחלו לגלח את רגליהן. כידוע, שיטה זו על יתרונותיה וחסרונותיה  רווחת בקרב נשים רבות עד היום. באמצע המאה הקודמת, רופאים החלו לרשום לנשים תרופות הורמונליות שטיפלו חלקית בשיעור היתר והיו כרוכות בתופעות לוואי קשות, לרבות התקפי לב, שבץ וסרטן. עם הזמן פותחו שיטות שונות ומודרניות יותר להסרת שיער לטווח קצר כמו קרמים ומשחות, שעווה ומסירי שיער חשמליים, או שיטות הסרת שיער לטווח ארוך כמו IPL, אפילציה וכמובן הסרת שיער בלייזר.

 

הסרת שיער במאה ה-21 – חלק משגרת הטיפוח

אפשר לדון רבות בסוגיית בעד או נגד הסרת שיער, אך עם עובדה אחת לא ניתן להתווכח: כיום זהו חלק בלתי נפרד משגרת הטיפוח של נשים בישראל ובעולם כולו. כל אחת בוחרת באמצעים המתאימים לה ובתקציב שהיא מוכנה להשקיע לצורך העניין. יתרה מזאת, כיום גם גברים רבים הצטרפו לקבוצת “מסירי השיער” ורואים בכך חלק מהאסתטיקה הבסיסית שלהם. כיום, נשים וגברים כאחד מסירים שיער מאזורים שונים בגופם, כאשר חלק ניכר מהם עושים זאת במסגרת מרכז רפואי כלשהו, על מנת לוודא שהטיפול ייעשה בידיים מיומנות ומקצועיות.

דילוג לתוכן