בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

בדיקת קומבו – אבחון איידס באמצעות רוק

עמוד הביתבלוג › בדיקת קומבו – אבחון איידס באמצעות רוק

בדיקת קומבו לאבחון איידס באמצעות רוק – חדשה בשטח

בדיקת איידס על ידי רוק נקראת בדיקת קומבו מכיוון שהיא מהווה קומבינציה של 2 בדיקות: האחת היא בדיקה של ריכוז כמות הנוגדנים לנגיף ה-HIV, והשנייה היא בדיקה של חלבון נגיף ה- HIV עצמו ע”י איתור אנטיגן.

בדיקת הקומבו היא בשורה חדשה יחסית בתחום בדיקת מחלות מין בכלל ואבחון איידס בפרט. עד לאחרונה ניתן היה לאבחן הידבקות בנגיף ה- HIV רק באמצעות בדיקות דם. הבדיקה באמצעות רוק הופיעה עם ההתקדמות העצומה בתחומי המדע ובטכנולוגיה, והיא טומנת בחובה יתרונות רבים. למרות שרמת הדיוק שלה עדיין לא משתווה לזו של בדיקת דם, היא נושאת אחוזי הצלחה גבוהים.

יתרונות הבדיקה באמצעות רוק

ישנם מספר יתרונות בולטים לבדיקת אבחון איידס באמצעות רוק:

  • הבדיקה המתבצעת באופן מהיר ויעיל, עשויה לזרז את האבחון והטיפול בשלבים המוקדמים של ההידבקות ולמנוע חוסר ודאות מהנבדק.
  • הבדיקה אינה פולשנית ולא כרוכה בכאב או אי נוחות.
  • לא נדרש רופא או כוח אדם מיומן לצורך ביצוע הבדיקה.
  • ניתן לבצע בדיקות רוק על היקף רחב של אוכלוסייה (למשל, במסגרת בדיקות סקר בכל מרכז רפואי פרטי), וכך להוזיל את הוצאות הבדיקה באופן משמעותי.

 

מה בודקים באמצעות הרוק?

בבלוטות הרוק שלנו יש ריכוז גבוה של נוגדנים מסוג  IgA המיוצרים נגד גורם זר שבא במגע עם  אזורי הריריות אשר מכסים את הגוף. בשלבים המוקדמים של הידבקות בנגיף ה-HIV , ריכוז הנוגדנים גבוה ביותר, אך הוא הולך ויורד עם החמרת המחלה והתגברות התסמינים. בהתאם לכך, בדיקת הרוק מאפשרת לאתר את הנגיף באופן לא פולשני בשלב מוקדם של ההידבקות, וכן ניתן ללמוד דרכה על התקדמות המחלה.

 

בדיקות HIV באמצעות רוק מתאימות לאנשים רבים

מכיוון שמדובר בבדיקה שאינה פולשנית, ומכיוון שהסיכוי להידבקות בנגיף ע”י רוק הינו קלוש ביותר – הרי שבדיקת הקומבו מתאימה לאנשים רבים. הבדיקה מתאימה במיוחד לכל מי שחושש מזריקות ומחטים, לילדים, לנרקומנים שלעיתים קשה לאסוף מהם דם בשל ורידיהם ההרוסים, וכן לחולי המופיליה הסובלים מבעיות בקרישת הדם.

דילוג לתוכן