בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

בדיקות ארגומטריות

עמוד הביתבלוג › בדיקות ארגומטריות
בדיקת ארגומטריה היא בדיקת מאמץ קרדיולוגית – (Ergometric Stress Testing) היא נועדה לבדוק את סיבולת הלב בזמן מאמץ.
בדיקת המאמץ נעשית על פי תכנון מחושב על מנת להגיע לדופק המטרה שנקבע לפי הגיל והמין של הנבדק.   
אנשים שעברו אירוע לב או נמצאים בסיכון יעברו גם את הבדיקות הבאות:
בדיקת דם שבאמצעותה ניתן לזהות גורמי סיכון למחלות לב ובנוסף לבדוק אם יש מצב של אוטם שריר הלב, הולטר – בדיקה שמבצעת רישום אק”ג ב- 24 שעות רצופות. זאת כדי לעקוב אחר הפרעות קצב הלב שלא תמיד מתגלות מרישום חד פעמי, ולכן נבדקים על פני יממה, אקו לב / אולטרה סאונד – לשם קבלת המבנה האנטומי של הלב ותפקודו יש צורך בבדיקה זאת. היא יעילה וחשובה לצורך הערכת תקינות מסתמי הלב והחדר החשמלי ועוד.  

מהלך הבדיקה:
הנבדק הולך/רץ על מסילה או רוכב על אופני כושר בזמן שהוא מחובר לאלקטרוקרדיוגרם. בהדרגה מעלים את השיפוע ו/או את המהירות ומודדים לחץ דם ואת פעילות הלב . המכשיר מתעד לאורך כל הבדיקה את קצב הלב,
בבדיקה על הליכון שאורכת כ- 10 דקות יש כמה שלבים, בהתחלה מהירות התנועה של ההליכון תהיה 2.5-3 קמ”ש לאחר מכן היא תעלה ל- 4 קמ”ש  ולבסוף המהירות תגיע ל- 5 וחצי קמ”ש.

מדובר בבדיקה שאינה פולשנית והיא מוגדרת כחובה עבור ספורטאים חובבנים ומקצועניים אשר משתייכים לאיגוד או קבוצה כלשהי.     

 

מטרת הבדיקה:
הבדיקה מסייעת בבדיקת שינויי אק”ג – קרי, האם קיימים פערים בין צריכת החמצן המוגברת כתוצאה מהמאמץ לבין היכולת של עורקי הלב לספק את החמצן, היא בודקת ערכי לחץ דם במאמץ, הפרעות קצב לב, את כושרו הגופני של הנבדק והאם הצליח להגיע לדופק האידאלי במאמץ.  
הבדיקה נעשית כדי לוודא שכלי הדם לא סתומים, אחרת, תצרוכת החמצן של הלב עולה בזמן המאמץ והלב יהיה במצב של מחסור בחמצן – מה שמכונה איסכמיה.  
לרוב, כשהעורקים פתוחים גם בדרגת מאמץ גבוהה הלב יקבל את החמצן הדרוש לו ללא שינויים באק”ג.

למי מיועדת הבדיקה:
ארגומטריה מיועדת בראש ובראשונה להערכת הכושר הגופני. אך נשלחים לעשותה גם אנשים שחשים שיש להם לחץ בחזה במאמץ, לנבדקים שהחלימו מהתקף לב או מניתוח מעקפים ולכל אדם שעבר את גיל ה-40 ומעוניין לעסוק בפעילות גופנית .  
הוראות לפני הבדיקה:
על הנבדק להביא טופס התחייבות והפניה מרופא. מומלץ להגיע בבגדים נוחים ונעלי ספורט. יש לצום כשעתיים לפני הבדיקה (מותר לשתות מים) יש להימנע משתייה חריפה, עישון או שתיית קפה ביום הבדיקה, חולי סוכרת הנוטלים אינסולין ייקחו גם ביום הבדיקה ויאכלו ארוחה קלה כשעה שעתיים לפני הבדיקה. באם הנבדק נוטל תרופות קבועות יש להמשיך  לקחתן כרגיל גם ביום הבדיקה למעט תרופות שלגביהן נאמר אחרת. יש להביא את התרופות כדי להמשיך לקחתן בסיום הבדיקה.  

רופאים

דילוג לתוכן