בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

איך תדעו אם נדבקתם במחלת מין?

עמוד הביתבלוג › איך תדעו אם נדבקתם במחלת מין?

הגורם הראשי לריבוי מחלות מין בישראל הוא קיום יחסי מין לא מוגנים

מחלות מין זהו שם כולל למגוון וירוסים ובקטריות, שעלולים לפגוע בגוף ברמות שונות – החל מאי נעימות קלה ועד בעיות חמורות המסכנות את בריאותו של האדם. מדובר במחלות מדבקות ביותר שעוברות במגע מיני.

איך תדעו אם נדבקתם במחלת מין
איך תדעו אם נדבקתם במחלת מין

ואכן, הגורם העיקרי לריבוי מחלות מין כגון זיבה, סיפיליס, כלמידיה, הרפס ואחרות בקרב נשים וגברים בישראל בשנים האחרונות, הינו קיום יחסי מין לא מוגנים ללא קונדום. ישנן מחלות מין שנגרמות כתוצאה מקיום יחסי מין אוראליים שגורמים לפגיעה במיתרי הקול והריריות, שבאה לידי ביטוי בצרידות, או בווירוסים שעלולים לתקוף את הפה והלוע ואף לגרום לסרטן.

האוכלוסייה שנמצאת בסיכון הגבוה ביותר להידבקות במחלות מין הינה צעירים וצעירות סביב גיל 20, אנשים שאינם משתמשים בקונדום, אנשים המקיימים יחסי מין עם פרטנרים רבים וכאלה שיש להם היסטוריה של מחלות מין. מן הראוי שאלה הנמנים על אוכלוסיית הסיכון ייבדקו באופן שוטף אצל רופא עור ומין, רופא נשים או אורולוג, ובמידת הצורך יבצעו בדיקת מחלות מין לרבות בדיקת איידס.

חשיבות המניעה, האבחון והטיפול המוקדם

הדרך הטובה ביותר לצאת מחוץ למעגל הסיכון של מחלות המין הינה על ידי קיום יחסי מין תוך שימוש בקונדום, שלרוב מהווה אמצעי מניעה יחידי כנגד מחלות אלה. כמובן שקיום אורח חיים מיני בריא עם בני זוג קבועים, עשוי להוריד משמעותית את הסיכוי ללקות במחלת מין כזו או אחרת. עם זאת, חשוב שגם אלו שנשמרים, יבצעו בדיקות דם תקופתיות, ויהיו ערים וערניים לתסמינים שעלולים להעיד על הידבקות במחלת מין. חשוב לציין כי התסמינים המוקדמים של מחלות מין יכולים להיות קלים מאוד ואף בלתי מורגשים. מצד שני, הנזק המצטבר עלול להיות חמור ואף קריטי. לפיכך, יש חשיבות רבה לגשת לאבחון בכל מקרה של חשד או סיכון למחלת מין. אבחון מוקדם המקדם טיפול במחלות מין בשלב ההתחלתי, עשוי לשנות את כל התמונה.

איך בכל זאת תדעו שנדבקתם במחלת מין?

בדיקות למחלות מין הן הדרך היחידה לדעת בוודאות אם נדבקתם במחלת מין. לפיכך, מומלץ לכל מי שנמנה על אוכלוסיית הסיכון – להיבדק. כמו כן ועל אף שפעמים רבות תסמיני מחלות מין אינם מורגשים, יש להיות ערים לסימנים שעלולים להעיד על הידבקות במחלת מין, ולהוות אור אדום.

נציין את העיקריים שבהם:

  • סימנים ונגעים על איברי המין – הפרשות וגינליות, הפרשות מהפין, פצעים ויבלות על איברי המין – כל אלה יכולים להעיד על מחלת מין. כך לדוגמה, זיבה  מתאפיינת בהפרשות מוגלתיות מהנרתיק, טריכומונס מאופיינת אף היא בהפרשות וריחות רעים מהנרתיק, ואילו יבלות באברי המין או בפי הטבעת עלולות להצביע על וירוס הפפילומה.
  • צריבה בשתן – תופעה המאפיינת מחלות מין שונות כמו כלמידיה, שגורמות לזיהומים בדרכי השתן, וכתוצאה מכך לצריבה במתן שתן בקרב נשים וגברים כאחד
  • כאבים חריפים וכרוניים – כאבים כאלה המופיעים בבטן התחתונה ובאגן בקרב נשים, באשכים ובשלפוחית בקרב גברים –  עלולים להצביע על קיום טריכומונס או כלמידיה.

 

  • דימום וגינלי לאחר מגע מיני – תסמין שמאפיין מחלות מין שונות ובעיקר כלמידיה.

רופאי המחלקה

דילוג לתוכן