רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

איזה סוגים של ניתוח לב קיימים?

עמוד הביתבלוג › איזה סוגים של ניתוח לב קיימים?
איזה סוגים של ניתוח לב קיימים
איזה סוגים של ניתוח לב קיימים

ניתוחי לב – כשאין שום דרך אחרת

ניתוח לב הוא ההליך האגרסיבי ביותר בין דרכי הטיפול במחלות לב. לרוב, מבצעים ניתוחי לב על מנת לתקן פגם אנטומי בלב או לשחרר חסימה באחד מהעורקים הכליליים. לעיתים, קרדיולוג או קרדיולוג ילדים נאלצים לבחור באופציה של ניתוח לב כי אין להם ברירה אחרת – או בגלל שניסיונות טיפול אחרים נכשלו, או בגלל שמצב הלב כה חמור עד כדי כך שלא ניתן לטפל בו באמצעות תרופות או לבצע צנתור. במקרים רבים, קרדיולוגים נוהגים לבצע בדיקות שונות החל מאק”ג, בדיקות דם, אקו לב במאמץ או אקו לב רגיל, או שילוב של כל הבדיקות, על מנת להגיע להחלטה אם לבצע צנתור או ניתוח לב.

סוגים עיקריים של ניתוחי לב

ניתוח מעקפים – ניתוחי מעקפים, שהפכו לשכיחים בשנים האחרונות, נעשים לצורך תיקון של חסימה באחד מכלי הדם הכליליים. ניתח מעקפים הוא הליך מורכב, המבוצע רק כאשר לא ניתן לשחרר את החסימה על ידי צנתור. בניתוח מעקפים מוציאים עורק מהרגל או מאזור אחר בגוף, ומשתמשים בו לביצוע מעקף על מנת להחזיר אספקת דם לשריר הלב.

ניתוח להחלפת מסתם – פגיעה מסתמית היא אחת מבעיות הלב השכיחות. היא מתבטאת בהיצרות של מסתם הלב או בדליפה ממנו. הפתרון הוא להחליף מסתם בעזרת צנתור או בניתוח להחלפת מסתם, במהלכו מושתל מסתם תותב בלב. ניתוח החלפת מסתם עשוי להציל את הלב מהתדרדרות ולשפר משמעותית את תפקודו.

ניתוח לתיקון מום לב מולד אנטומי – לעיתים, כבר בבדיקת אקו לב לעובר מתגלה מום אנטומי כלשהי שקשור בהתפתחות העוברית. ישנם סוגים שונים של מומים נולדים. ניתן לתקן את הפגם האנטומי ולהביא לשיפור בתפקוד הלב באמצעות ניתוח או סדרת ניתוחים, כשבכל אחד מהם מתוקן חלק אחר של הלב הפגוע.

ניתוח להשתלת קוצב לב – ישנם אנשים הסובלים מתופעה של דופק מהיר באופן קיצוני שעלול להוביל לדום לב. התופעה מאפיינת בעיקר חולי לב ואין הכוונה לדופק מהיר שפיר שאינו מסכן חיים. לצורך טיפול בבעיה פותח קוצב לב, דפיברילטור, שמושתל בכיס תת עורי מתחת לעצם הבריח של החולה, וכאשר הוא מזהה דופק מהיר הוא מפסיק אותו על ידי שליחת שוק חשמלי. השתלת קוצב מיועדת לאנשים עם סיכון גבוה לדום לב, בעיקר כאלה שעברו התקף לב שפגע משמעותית בתפקוד הלבבי או כאלה שעברו החייאה לאחר דום לב. ישנם גם קוצבים לשיפור תפקוד הלב של חולים שעברו אי ספיקת לב. ניתוח השתלת קוצב לב הוא פשוט יחסית ומתבצע לרוב בהרדמה מקומית וטשטוש.

סיכונים בהם כרוכים ניתוחי לב

בדומה לפרוצדורות ניתוחיות שונות, גם ניתוחי לב טומנים בחובם סיכונים שונים.

ראשית קיים הסיכון שבהרדמה המלאה, שהינו מוגבר יותר כשמדובר בניתוחי לב – הן בגלל משך הזמן הארוך של הניתוח והן בגלל שמדובר באנשים הסובלים מבעיית לב ולעיתים גם בעיות בריאותיות נוספות.

סיכון נוסף, המאפיין גם ניתוחים אחרים הוא זיהום שעלול להיגרם מהתיישבותם של חיידקים על גבי צלקת הניתוח.

ספציפית בניתוחי לב קיים גם סיכון מוגבר לדימום מכלי הדם, מצב שעלול לגרום לאיבוד דם במהלך הניתוח ולהסתבכות והארכה של ההליך.

כמו כן, פעמים רבות במהלך ניתוח לב, המנותח מחובר למכונת לב ריאה, שמאפשרת המשך הזרמת דם לגוף במהלך הטיפול בלב – גם בהליך זה קיים סיכון.

קרדיולוגיה רופאים

דילוג לתוכן