רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

אוזמפיק – למה מיועדת התרופה ומה הקשר שלה לירידה במשקל?

עמוד הביתבלוג › אוזמפיק – למה מיועדת התרופה ומה הקשר שלה לירידה במשקל?
אוזמפיק – למה מיועדת התרופה ומה הקשר שלה לירידה במשקל
אוזמפיק – למה מיועדת התרופה ומה הקשר שלה לירידה במשקל

שמעתם על אוזמפיק (® Ozempic) ? חשוב לדעת במה מדובר

לפני כמה שנים, המחקר אודות הטיפול במחלת הסוכרת קפץ קפיצה משמעותית קדימה. תרופות הדור החדש שינו באופן משמעותי את איכות הטיפול ואיכות החיים של המטופלים במחלה זו.
בראש הרשימה של התרופות החדשות לטיפול בסוכרת נמצאת אוזמפיק (® Ozempic), או סמגלוטיד בשמה הגנרי. תרופה זו, מסוג אנאלוג (חיקוי, או חומר דומה מאוד) של ההורמון GLP-1, הוכחה כיעילה לא רק עבור טיפול בסוכרת, אלא גם עבור הגורם המשמעותי ביותר בהתפתחות סוכרת סוג 2 – השמנה.
כיום, בארצות הברית כבר משתמשים באוזמפיק (® Ozempic) בתור תרופה לירידה במשקל. זוהי כמובן התפתחות אדירה בעולם הרפואה, בו נוסו כדורי הרזיה שונים ומזיקים לאורך שנים רבות עד שנמצאה הסמגלוטיד – וכעת נכיר את התרופה הזו והשימוש בה לעומק.

נתחיל מבראשית – כיצד פותחה התרופה, ולמה היא מיועדת?

אוזמפיק / סמגלוטיד פותחה בשנת 2012 על ידי חברת התרופות Novo Nordisk, בתור תחליף בעל זמן פעילות ארוך משל הלירגלוטיד (ויקטוזה) – התרופה הישנה שפעלה במנגנון חסימה של ההורמון GLP-1. מנגנון הפעולה של אוזמפיק (® Ozempic) הוא אחר – המבנה הכימי והפעילות המטבולית של התרופה מחקה באופן מדויק את הפעילות של GLP-1. אותו GLP-1 הוא בעל תפקיד חשוב ביותר במטבוליזם הסוכר של גופנו, כשהוא אחראי בין היתר על גירוי הפרשת האינסולין מתאי B בלבלב. תפקיד האינסולין, כפי שידוע לרבים מאתנו, הוא להעביר את הסוכר מזרם הדם לתאים ולרקמות השונות בגוף, וכך התאים מקבלים את האנרגיה שנחוצה להם ורמת הסוכר בדם שלנו מתאזנת.
בחולי סוכרת (סוג 2 בלבד), בדרך כלל על רקע של אורח חיים לא בריא והשמנה ממושכת, הרגישות של התאים לאינסולין יורדת, וניתן לראות רמה גבוהה של סוכר במסגרת בדיקות מעבדה כתוצאה מכך. פעילות האוזמפיק, אם כך, יוצרת תגובה חזקה יותר של הלבלב וייצור מוגבר של אינסולין – מה שמבטיח איזון טוב יותר של רמות הסוכר בדם.
התרופה אושרה לשימוש לאחר שלב שלישי של ניסוי קליני בשנת 2016, ונחשבת מאז לתקופה המתקדמת ביותר והיעילה ביותר לטיפול בסוכרת סוג 2. עם זאת, את הרעש המשמעותי ביותר התרופה עשתה ממש לאחרונה, כשהיא אושרה בארה”ב לשימוש בתור תרופה לירידה במשקל.
בשנת 2017 גילו לראשונה באוניברסיטת לידס שבאנגליה שלתרופת אוזמפיק (® Ozempic) יכולים להיות יתרונות נוספים מלבד איזון רמות הסוכר בדם. עם הזמן, נוספו יותר ויותר עדויות לפיהן התרופה מובילה לירידה במשקל, ובנוסף הצטברו עדויות לכך שהיא בעלת אפקט שמשפר גם את בריאותם של בעלי מחלות לב שנוטלים אותה. החוקרים מצאו שהתרופה לא רק מפחיתה את רמות הסוכר, אלא גם את תחושת הרעב, הרצון באכילה ואת אחוזי השומן בגוף. לאורך 68 שבועות מחקר, במטופלים שקיבלו את התרופה פעם בשבוע בזריקה נרשמה ירידה של כ-15 אחוזים ממשקל הגוף, ובשילוב עם הבטיחות הגבוהה של התרופה – הדבר הוביל לכך שמדובר למעשה בתרופה הבטוחה והיעילה הראשונה נגד השמנה. כך, בחודש יוני 2021 אושרה התרופה כטיפול נגד השמנה על ידי מנהל התרופות האמריקאי (FDA).

אז האם אוזמפיק היא תרופה לירידה במשקל?

כמו שכל אנדוקרינולוג או אנדוקרינולוג ילדים יכול לספר, אין דבר כזה תרופה לירידה במשקל כשמתייחסים אליה כטיפול בהשמנה בפני עצמו. שנים על גבי שנים וניסיונות אינספור להטמיע כדורי הרזיה מסוגים שונים הוכיחו באופן חד משמעי שאותם כדורי הרזיה הם אשליה ותו לא. הטיפול היחיד שמונע באופן חד משמעי השמנה ומעודד הרזיה הוא תזונה מאוזנת, פעילות גופנית ואורח חיים בריא.
עם זאת, אוזמפיק (® Ozempic) היא התפתחות מרגשת של ממש, משום שהיא מאפשרת לראשונה טיפול תרופתי שמעודד הרזיה ויוצר איזון של המשקל. היא יעילה במיוחד עבור אנשים בעודף משקל בעלי התוויה נוספת לשימוש בתרופה – סוכרת סוג 2, מחלות לב ועוד. במקרים אלה, התרופה מהווה לא רק תרופה לירידה במשקל אלא טיפול יעיל ומקיף במספר בעיות פיזיולוגיות ומחלות בתרופה אחת.
כיום, בארה”ב יש אישור להשתמש בתרופה בתור תרופה לירידה במשקל בזריקה אחת לשבוע, תחת אחד מהתנאים הבאים:

  • סוכרת סוג 2, שאינה מאוזנת בתרופות אחרות
  • עודף משקל קיצוני ומסכן חיים
  • רמת כולסטרול גבוהה (בנוסף לעודף משקל)
  • יתר לחץ דם

בישראל, עדיין לא ניתן להשתמש בתרופה בתור כדורי הרזיה, אך כבר היום היא משנה חיים של אלפי ישראלים בעלי מחלת סוכרת סוג 2, עודף משקל ומחלות נוספות. נראה כי לא רחוק היום שגם בישראל אוזמפיק תקבל את היחס הראוי לה בתור תרופה לירידה במשקל.

כל מה שצריך לדעת על אוזמפיק (® Ozempic) והשימוש האחראי בה

אופן הלקיחה של אוזמפיק (® Ozempic) הוא אחד משניים – בהזרקה או בכדורים. היתרון הגדול של התרופה הן כטיפול בסוכרת והן כטיפול הרזיה הוא במנגנון הפעולה הארוך שלה ובזמן הפינוי הממושך שלה מהגוף – מדובר בתרופה אותה צריך לקחת פעם בשבוע בלבד.
בשימוש שלה בתור תרופה לירידה במשקל, בארה”ב, התרופה ניתנת פעם בשבוע בהזרקה במרפאה – בכדי למנוע שימוש יתר מזיק. עבור מטופלים חולי סוכרת, ניתן לבחור בין הטיפול בזריקה לבין טיפול פומי (כדורים) בהתאם לאורח חיי המטופל והיכולת שלו להקפיד על הטיפול באופן עצמאי.
מבחינת תופעות לוואי, אוזמפיק (® Ozempic) נחשבת תרופה בטוחה עם תופעות לוואי לא מסוכנות ולא שכיחות. אלה היתרונות המשמעותיים ביותר שלה על פני כדורי הרזיה הרסניים ומזיקים ששווקו בשנים עברו. תופעות הלוואי האפשריות הן כאב בטני, בחילות, הקאות, שלשולים או עצירות. אלה תופעות לוואי שכיחות למדי אך גם בדרך כלל חולפות ככל שממשיכים בקבלת הטיפול, ולכן הטיפול נחשב בטוח וקל יחסית.
התרופה נמצאת בשימוש ברחבי העולם החל משנת 2016. אושרה לשימוש פה אחד על ידי מנהל התרופות האמריקאי בחודש אוקטובר 2017. אושרה לשימוש על ידי האיחוד האירופי, קנדה ויפן בשנת 2018. בישראל היא מהווה חלק מסל הבריאות החל משנת 2021, ונכון לכתיבת שורות אלה עדיין אינה מאושרת כטיפול לירידה במשקל אלא רק כטיפול עבור חולי סוכרת סוג 2.

רופאי המחלקה

דילוג לתוכן