רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

מבחן מאמץ לב-ריאה משולב (CPET)

עמוד הביתמחלקת מחלות ריאה › מבחן מאמץ לב-ריאה משולב (CPET)
מבחן מאמץ לב-ריאה משולב (CPET)
מבחן מאמץ לב-ריאה משולב (CPET)

מבחן מאמץ לב-ריאה משולב (CPET) בתל אביב מדיקל סנטר

מבחן מאמץ לב-ריאה משולב (CPET) היא בדיקה אותה ניתן לבצע דרך תל אביב מדיקל סנטר. בדיקה זו משלבת מספר עולמות רפואיים בבדיקה אחת – פולמונולוגיה (רפואת ריאות), קרדיולוגיה (רפואת הלב) ורפואת כלי דם. משתמשים בה לבירור של בעיות נשימתיות, בדגש על קוצר נשימה במאמץ. הבדיקה מהווה חלק ממערך בדיקות הריאות בתל אביב מדיקל סנטר, הכולל בדיקות נוספות כמו:

  • ספירומטריה פשוטה
  • ספירומטריה עם מרחיבי סימפונות
  • ספירומטריה לאחר מאמץ
  • ספירומטריה לאחר מאמץ עם מרחיבי סימפונות (ונטולין)
  • בדיקת נפחי ריאה
  • בדיקות הדמיה, לרבות CT, MRI ורנטגן

ניתן לתאם כל בדיקה לה תזדקקו דרך תל אביב מדיקל סנטר בכיסוי מלא או חלקי עבור בעלי ביטוחי בריאות פרטיים ובעלי ביטוחים משלימים מתאימים.

מתי יש לבצע מבחן מאמץ לב-ריאה משולב (CPET)?

התלונה המרכזית שבעקבותיה כדאי לבצע מבחן מאמץ לב-ריאה משולב (CPET) נוגעת בדרך כלל למצב קוצר נשימה במאמץ. קוצר נשימה במאמץ, בדומה למצבים רפואיים רבים אחרים, הוא מצב שיכול להיגרם כתוצאה מפגמים במערכות רבות בנפרד ויחד. בעיה במילוי הריאות במאמץ או ירידה בנפח הריאות בהחלט יכולות לגרום לקוצר נשימה במאמץ, אך באותה המידה יכולים לגרום לכך גם מצבים כמו אי-ספיקה לבבית, הפרעות קצב או מחלות כלי דם שונות. משום כך, ישנו צורך בבדיקה בה מנטרים את תפקוד כל המערכות האלה גם יחד בצורה הטובה ביותר בזמן מאמץ, וזהו בדיוק מבחן מאמץ לב-ריאה משולב (CPET).
בתחום רפואת הריאות, הבדיקה יכולה לסייע באבחנה של מחלות ריאה כמו אסתמה, COPD, ברונכיטיס כרונית, ברונכואקטזיס ואמפזימה (נפחת).

כיצד מתבצע מבחן מאמץ לב-ריאה משולב (CPET)? כל מה שצריך לדעת

כפי שניתן להבין משמו של המבחן, מבחן מאמץ לב-ריאה משולב מתבצע לפני, במהלך ואחרי ביצוע מאמץ בתנאי מעבדה. המבחן הוא בן מספר שלבים:

  1. לפני תחילת הבדיקה, נלקחים מדדי לחץ דם ודופק בכדי להשוות למצב הבסיס של המטופל לאחר תחילת המאמץ. בנוסף, מתבצעת בדיקת תפקודי ריאה (בדיקה ספירומטרית) לפני תחילת המאמץ.
  2. המטופל מחובר למספר מכשירים המנטרים מערכות שונות. אלו יהיו מחוברים אליו באופן קבוע לאורך ביצוע המאמץ – אלקטרודות אק”ג בבית החזה לניטור הפעילות הלבבית, מד סטורציה באצבע היד לניטור רווית החמצן בכלי הדם, מד לחץ דם ומסיכה המודדת את כניסת ויציאת החמצן וה-CO2 (פחמן דו חמצני) לאורך כל הבדיקה.
  3. המטופל יתבקש להתחיל לבצע מאמץ הדרגתי, כאשר טכנאי מיומן יגביר את עצימות המאמץ לאורך ביצוע הבדיקה בהתאם למדדים הנבדקים. הקצב יוגבר עד הגעה לדופק שיא, כשאת דופק השיא קובעים בהתאם למדדים הנלקחים בתחילת הבדיקה.
  4. המאמץ יארך כ-30 דקות עד סיום הבדיקה, או עד הופעה של קוצר נשימה, כאבים בחזה, תחושת דפיקות לב, עלייה חדה בלחץ הדם, שינויים בפעילות הלבבית או חוסר יכולת של המטופל להמשיך – שאז יש להפסיק את הבדיקה באופן מיידי.

אין צורך בהכנה מיוחדת לבדיקה, אך יש צורך בהגעה עם לבוש נוח המתאים לביצוע מאמץ. הבדיקה מתבצעת על ידי טכנאי ותוצאותיה מפוענחות על ידי צוות רב-תחומי הכולל רופא ריאות וגם קרדיולוג.

תל אביב מדיקל סנטר – הכתובת שלכם עבור כלל בדיקות הריאה והלב

אם חווים סימפטומים של קוצר נשימה במאמץ ורוצים לבצע מבחן מאמץ לב-ריאה משולב (CPET), הדרך המיטבית עבורכם לבצע את הבדיקה הזו היא אצלנו בתל אביב מדיקל סנטר. כאן תוכלו למצוא לא רק מערך בדיקות ומעבדות ברמה הגבוהה ביותר, אלא גם רופאים מהשורה הראשונה, שיאבחנו את המצב שלכם באופן מדויק בהתאם לתוצאות הבדיקה, ויתאימו לכם טיפול מיטבי. כל זה – תחת קורת גג אחת במרכז יוקרתי ומאובזר בכל הציוד המתקדם ביותר.

דילוג לתוכן