בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

בדיקת BRCA

בדיקת BRCA
בדיקת BRCA

בדיקת BRCA בתל אביב מדיקל סנטר

בדיקת  BRCA נכללת במערך בדיקות גנטיות נרחב שאנו מבצעים במרכז הרפואי תל אביב מדיקל סנטר. מדובר בבדיקת דם, הבודקת נשאות של סרטן השד. בדומה למגוון בדיקות מעבדה הנערכות אצלנו במרכז, היא מתבצעת באמצעות בדיקת דם רגילה ופשוטה. בהמשך הבדיקה עוברת אנליזה ופענוח במעבדה גנטית.

בתל אביב מדיקל סנטר כל אישה יכולה להזמין תור ולבצע את הבדיקה בזמינות גבוהה. ברוב המקרים, ניתן לקבל החזר כספי על הבדיקה דרך ביטוח בריאות פרטי והביטוחים המשלימים בקופות החולים.

כמו כל בדיקה אחרת המתבצעת במרכזנו, גם בדיקת BRCA מתבצעת באווירה נעימה, ברגישות ובדיסקרטיות, ותוך מתן יחס אמפתי.

אנו פועלים בהתאם לחוק בישראל, ושומרים על חיסיון מלא של תוצאות הבדיקה ללא העברתן לאף גורם חיצוני.

מהי בדיקת BRCA ?

בדיקת BRCA היא בדיקה גנטית לנשאות סרטן השד.

הבדיקה הנעשית תוך לקיחת דגימות דם קטנות, מבוססת על בידוד הגנים אשר אחראים או מעודדים התפתחות סרטן שד. כיום ידוע באופן ודאי כי אישה שזוהתה אצלה מוטציה בגן BRCA1 או בגן BRCA2 מצויה בסיכון גבוה יחסית להופעת סרטן שד (75%-80%) או סרטן שחלות (30%-50%).

הבדיקה חשובה מאוד, שכן אבחון המוטציה עשוי להציל חיים.

למי מומלץ לבצע בדיקת BRCA ואיזו הכנה נדרשת לה?

אונקולוג ימליץ על ביצוע הבדיקה לנשים שחלו בסרטן שד או סרטן שחלה, וכן לקרובות משפחה ישירות של  נשאיות המוטציה. הבדיקה מבוצעת לרוב לאחר קבלת ייעוץ גנטי.

הבדיקה עצמה פשוטה מאוד ולא נדרשת לה הכנה פיסיולוגית כלשהי. עם זאת, היא לא מתאימה לכל אישה מבחינת הנכונות הרגשית למקרה שהתשובה תהיה חיובית. ההחלטה על ביצוע הבדיקה ועל ייעוץ גנטי תיעשה על ידי המטופלת לאחר שנספק לה הסבר בנושא ונציג בפניה את משמעותיה והשלכותיה של תשובה חיובית.

אנו מבחינתנו, ערוכים לספק כל תמיכה רגשית ומקצועית שתידרש לנבדקת לפני האבחון, במהלכו ולאחריו. עם זאת, אנו ממליצים להגיע לביצוע הבדיקה בליווי של אדם קרוב ותומך.

תוצאות הבדיקה והמלצות להמשך טיפול ומעקב

ישנן מדינות באירופה כדוגמת הולנד, בהן נשים המאובחנות כנשאיות המוטציה, בוחרות לעבור ניתוח לכריתת השדיים על מנת להפחית את הסיכון ללקות בסרטן שד. הסיכון יורד לכדי 90% במקרה של כריתה. כך נהגה כזכור, השחקנית ההוליוודית אנג’לינה ג’ולי. לעומת זאת, רוב הנשים הישראליות המאובחנות כנשאיות, מסתפקות במעקב שגרתי אצל כירורג שד, ביצוע ממוגרפיה, אולטרסאונד שד ו-MRI.

דילוג לתוכן