בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

MRI פרטי: באילו מקרים מפנים לבדיקת MRI

עמוד הביתבלוג › MRI פרטי: באילו מקרים מפנים לבדיקת MRI
ראשית, יש להבין מה בודקים ב-MRI ? איזו מין בדיקה זאת?
ראשית, יש להבין מה בודקים ב-MRI ? איזו מין בדיקה זאת?

ראשית, יש להבין מה בודקים ב-MRI ? איזו מין בדיקה זאת?

בדיקת MRI היא בדיקה אבחנתית מתקדמת, המאפשרת לאבחן מגוון גדול של מחלות ופגיעות. מכשיר ה-MRI מבצע סריקה לא פולשנית של איברי הגוף הפנימיים וכלי הדם על ידי תהודה מגנטית. באמצעות השימוש בגלי רדיו ושדה מגנטי עוצמתי, ניתן להפיק תמונות ברורות, לרבות תלת ממדיות, של האיברים והאזורים הנבדקים. הנתונים המתקבלים בסריקה ניתנים לעיבוד מתקדם עד כדי רמה של פריסת האיברים לפרוסות-פרוסות. מדובר בכלי חשוב שבעזרתו כל רופא – נוירולוג, אורתופד, גסטרואנטרולוג, כירורג ואחרים – יכול לקבל תמונה כוללת, חדה ומדויקת, ולהתמקד בה עד אחרון הפרטים הקטנים ביותר.

ניתן לבצע MRI פרטי או במסגרת הרפואה הציבורית. חשוב להבין שמדובר בבדיקה מורכבת ומתקדמת, ושלא כמו בדיקות מעבדה, יש קושי רב בזמינות תורים. MRI פרטי מאפשר זמינות תורים גבוהה יותר.

ישנם סוגים שונים של MRI וביניהם: MRI עמוד שדרה, MRI מוח, MRI חזה, בטן ואגן ועוד. 

רופאים נוהגים להפנות מטופלים לבדיקת MRI כאשר עולים צרכים אבחוניים שונים, וביניהם:  

  • לצורך אבחון פגיעות ומחלות מוחיות וביניהן: גידול במוח, לחץ תוך מוחי מוגבר, כלי דם שאינו תקין, אוטם שמהווה גורם לשבץ מוחי, מחלות של רקמת המוח כמו טרשת נפוצה, חבלות ראש שונות. במקרים אלה תינתן הפניה לביצוע MRI מוח.
  • לצורך אבחון מחלות ופגיעות בעמוד השדרה כגון: גידולים, שינויים מבניים, פריצת דיסק, או כלי דם שאינם תקינים. במקרים אלה תינתן הפניה לביצוע MRI עמוד שדרה.
  • במקרים בהם נדרש לאבחן מחלות כלי דם באיברים שונים, כדוגמת חסימה או הרחבה לא תקינה. במקרים אלה תינתן הפניה לביצוע MRA או MRV (MRI ורידים או עורקים).
  • כאשר עולה צורך באבחון של פגיעות ומחלות באיברים פנימיים הממוקמים באזורי גוף אלה – המטופל יופנה לביצוע MRI חזה, בטן או אגן .
  • נשים שנמצאות בסיכון גבוה לפתח סרטן שד, יופנו לביצוע MRI שד, המספק תמונה חדה וברורה של רקמת השד.
  • לאבחון של פגיעות ומחלות במפרקים, ולקראת ביצוע ניתוחים, בעיקר אורתופדיים, אורתופד עשוי להפנות את המועמד לניתוח לבדיקת MRI מפרקים.
  • יש מקרים בהם יש חשד להריון לא תקין, והאישה תופנה לבדיקת MRI לבירור מצב העובר.

מחלקת נוירולוגיה רופאים

דילוג לתוכן