בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

MRI מוח

עמוד הביתבלוג › MRI מוח

מהי בדיקת MRI מוח?  

בדיקת mri מוח או MRI ראש סורקת את המוח בצורה לא פולשנית על ידי שימוש בתהודה מגנטית. הסריקה מספקת תמונות מפורטות וברורות של שכבות המוח השונות ושל העצבים, לרבות אזורים שלא מודגמים

MRI מוח
MRI מוח

בבירור ב-CT ראש. ניתן לעבד את המידע המתקבל בבדיקה עד כדי פריסה של המוח ל”פרוסות”, מה שמאפשר לרופא נוירולוג לבחון בחדות את כל הפרטים המעניינים אותו. לעיתים מזריקים לווריד ביד חומר ניגוד כדי לשפר את רמת הדיוק של הבדיקה. הבדיקה אינה כרוכה בקרינה מייננת ונחשבת לבטוחה אפילו לנשים בהריון.

מתי ולאיזה צורך מבצעים בדיקת  MRI מוח?

בדיקת mri מוח היא כלי שנועד לאבחון של מחלות ומצבים שונים שפוגעים במוח ולמעקב אחר התפתחותם. בעזרת בדיקה זו ניתן לאתר בעיות מוחיות כגון: אירוע מוחי, מומים מולדים במוח, מחלות של המוח ומערכת העצבים כמו טרשת נפוצה, מחלה שפוגעת במוח כמו דימום, זיהום או גידול, פגיעות בכלי הדם במוח כמו מפרצת, חסימה או דלף, פגיעה בבלוטת יותרת המוח שגורמת להפרעות הורמונליות ועוד. כמו כן, בעזרת MRI ראש ניתן לבצע הדמיה של העיניים וכן של האוזן הפנימית.

כאשר עולה חשד לבעיה מוחית עקב שינויים בהתנהגות או בחשיבה, אובדן הכרה, כאבי ראש מסוימים, הפרעות חושיות למיניהן או מגוון תסמינים אופייניים נוספים, המטופל יופנה לביצוע בדיקת MRI  מוח. לעיתים יש המתנה ארוכה בתור לביצוע הבדיקה, ואז קיימת האפשרות להזמין תור לביצוע MRI פרטי. בתל אביב מדיקל סנטר פועל שירות מיוחד לקביעת תורים מהירים לבדיקה זו ולבדיקות נוספות אחרות.

הכנה לבדיקה

בדיקת MRI מוח מתבצעת לרוב לאחר מספר שעות צום ממזון ושתייה. יש להגיע לבדיקה ללא כל חפץ מתכתי על הגוף לרבות שעונים, תכשיטים, עטים, משקפיים, כרטיסי אשראי וכו’ שעלולים להינזק מהשדה המגנטי החזק ואף לשבש את תוצאות הבדיקה. יש להסיר גם שיניים תותבות נשלפות.

כמו כן, לפני ביצוע mri מוח מבצעים בדיקת קריאטינין, שהינה בדיקת דם פשוטה, על מנת לבחון את תפקוד הכליות, במידה ותידרש הזרקה של חומר ניגוד.

יש ליידע את הרופא בטרם בדיקה במקרים כגון: קלסטרופוביה – יתכן שבמקרה כזה תינתן תרופה להרגעה ולנמנום, בעיות בכליות, ניתוחים בהם הושארו בגוף חלקי מתכת כמו קוצבי לב, מסתמי לב, או כל מאפיין בריאותי/רפואי אחר.

יש מקרים בהם תבוצע הזרקת חומר ניגוד לווריד ביד כדי לצבוע את כלי הדם במוח ולהקל על איתור חסימות, גידולים ודימומים.  חומר הניגוד בטוח ואינו כרוך בתופעות לוואי, אך כאמור עלול להשפיע על נבדקים הסובלים מתפקוד לקוי של הכליות.

מהלך הבדיקה  

בדיקת mri מוח נמשכת בין 60-30 דקות, לרוב ללא צורך בהרדמה, אלא אם כן מדובר בילדים קטנים או נבדקים שלא מסוגלים לשתף פעולה בשל חרדה או מגבלות אחרות. הבדיקה מתבצעת תוך שכיבה על שולחן ייעודי צר, שמחליק אל תוך סורק הנראה כמעין מנהרה. בזמן הבדיקה תידרשו  לשכב ללא כל תזוזה על מנת לשמור על בהירות התמונה המתקבלת. לעיתים וכדי לוודא שהראש לא יזוז, נעשה שימוש במתקן תמיכה. לעיתים תידרשו גם לעצור את הנשימה לזמן קצר במהלך הבדיקה. לאורך כל הבדיקה, הטכנאי המבצע נוכח בחדר סמוך ונמצא בתקשורת מלאה עם הנבדקים.

משמעות התוצאות של MRI מוח

תשובה תקינה של mri מוח מעידה על תקינות אברי המוח שנסרקו. לעומת זאת, ממצאים בלתי תקינים יכולים מצד אחד להיות חסרי משמעות מבחינה רפואית, ומאידך להעיד על בעיות ברמות חומרה שונות. משמעותו המדויקת של ממצא בלתי תקין שעלה מהבדיקה, תלויה בגורמים שונים כמו סוג הממצא, מיקומו, גיל הנבדק, מצבו הבריאותי והסיבה לשמה הופנה לבצע את הבדיקה. המשמעות הברורה תתברר בשיחה עם הנוירולוג או הרופא המטפל.

מחלקת נוירולוגיה רופאים

דילוג לתוכן