בית גאון (גיבור לשעבר) קומה 12 רח׳ פרופסור יחזקאל קויפמן 6 תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00

מחלות עור

עמוד הביתבלוג › מחלות עור

מהן מחלות עור?

מחלות עור
מחלות עור

העור, על שלוש שכבותיו – אפידרמיס, דרמיס והיפודרמיס – הוא האיבר הגדול בגופנו. לעור יש תפקיד חיוני בהגנה על הגוף מפני פגעי הסביבה החיצונית. מאידך, הוא חשוף למחלות רבות, חלקן מגיעות מבחוץ וחלקן מבפנים.  מחלות עור נמנות בין הבעיות הרפואיות הנפוצות  בעולם. חלקן מהוות מפגע אסתטי בלבד, חלקן בעלות השפעה פיזיולוגית, נפשית וחברתית, ויש כאלה שעלולות לגרום לסיבוכים רפואיים, לפגוע באיכות החיים ואף לסכן חיים. הטיפול במחלות עור נעשה על ידי רופא עור ומין.

ד"ר נועה ריץ
רופאת עור ומין בכירה
לקבוע תור 03-7712804

סוגים של מחלות עור

ניתן לסווג מחלות עור בהתאם לגורמים המחוללים אותן:

  • מחלות עור על בסיס גנטי/תורשתי (גנודרמטוזות) – מחלות כמו פסוריאזיס,  אסתמה של העור – אטופיק דרמטיטיס, תמס בועתי של העור, טרשת גבשושית ועוד. מדי שנה המחקר הגנטי חושף גנים חדשים המעורבים במחלות עור.
  • מחלות אוטואימוניות המשתקפות בעור – בחלק מהמחלות האוטואימוניות, אחד התסמינים ולעיתים אף התסמין היחידי, הוא פגיעה בעור. בקבוצה זו נמנות מחלות עור כמו זאבת, דרמטומיוסיטיס, סקלרודרמה ועוד.
  • נגעים בעור וביטויי ווסקוליטיס – מחצית מהתינוקות נולדים עם נגעים מולדים בכלי הדם. דלקת בכלי הדם (ווסקוליטיס) באה לידי ביטוי בנגע עורי.
  • מחלות זיהומיות עם ביטוי עורי – מחלות כמו אבעבועות רוח, חצבת ואדמת, שיש להן רקע ויראלי. מחלות כמו שושנה, מחלת ריטר או צלוליטיס שמתרחשות על רקע חיידקי, או בעיות על רקע פטרייתי כמו פטרת ציפורניים.
  • גידולים סרטניים בעור – בדרך כלל מדובר בסרטן עור מסוג קרצינומה.
  • מחלות עור של העריה – ליכן פלאנוס, ליכן סקלרוזוס, ליכן סימפלקס כרוניקוס, דלקות עור ממגע בעור העריה ועוד.

כיצד מאבחנים מחלות עור?

מחלות עור ניתנות לאבחון באמצעות בדיקות שונות. ראשית, ניתן לאבחן מחלות עור שונות כבר  מהתרשמות חיצונית. פעמים רבות, רופא עור ומין מנוסה יכול לזהות את סוג מחלת העור לפי הביטוי החיצוני שלה (סוג פריחה, שלפוחיות, פצעים, פטריות וכו’).

כאשר יש צורך לאשש את האבחנה של מחלת עור או לקבל זיהוי ברור שלה, מבוצעות בדיקות דם שעל פי ממצאיהן נקבעת האבחנה.

דרך נוספת לאבחון היא על ידי לקיחת ביופסיה מהנגע העורי. כך נעשית פעמים רבות גם בדיקת מחלות מיניות.

טיפול במחלות עור

טיפול במחלות עור נעשה באמצעים שונים בהתאם לסוג המחלה, לתסמיניה ולחומרתה.

ישנן בעיות עור רבות כמו אקזמה, סבוריאה וגירויים שונים, הניתנות לטיפול  במריחת משחות מקומיות עם אחוז נמוך של סטרואידים. המשחות מקלות על הגרד ולעיתים אף מסייעות להעלמת הנגע.

ישנן מחלות עור שונות המטופלות על ידי תרופות, שניתנות בטבליות וכדורים, לרבות אנטיביוטיקה.

ישנן מחלות כמו פסוריאזיס המטופלות באמצעים שונים כמו שימון הגוף, תרופות ביולוגיות, פוטותרפיה וטבילה בים המלח.

טיפול במחלות עור של העריה (פות אוvulva ) ניתן הן בטיפול תרופתי רגיל והן בהליך תוך נרתיקי. במקרים חמורים נדרשת התערבות ניתוחית.

רופאי המחלקה

דילוג לתוכן