רציף הרברט סמואל 46, תל אביב 03-771-2804 א'-ה' 08:00 - 20:00 ו' 08:00 - 14:00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

ההבדל בין חולה לנשא איידס

עמוד הביתבלוג › ההבדל בין חולה לנשא איידס

נשיאת וירוס ה-HIV והתפרצות מחלת האיידס הם 2 דברים שונים  

מחלת האיידס, תסמונת הכשל החיסוני הנרכש, נגרמת עקב הידבקות בווירוס ה-HIV. הנגיף שנמצא בנוזלי הגוף של האדם הנגוע –  זרע, דם, נוזלי נרתיק, חלב אם – מועבר מאדם לאדם דרך מגע מיני, מגע דם בדם,

ההבדל בין חולה לנשא איידס
ההבדל בין חולה לנשא איידס

הנקה, או העברה מאם הרה לעובר שלה. מחלת האיידס עצמה משנה את המערכת החיסונית כך שהחולים נעשים פגיעים למחלות ולזיהומים, ורגישותם מתגברת ככל שהמחלה מתקדמת.  נשיאת וירוס ה-HIV והתפרצות המחלה הם שני מצבים שונים. אנשים נשאים הם כאלה שנדבקו ב-HIV ובעקבות זאת עלולים לפתח מחלת איידס בהמשך. בשלב הנשאות הם עדיין לא חולים.

ההבדל בין חולה לנשא איידס

אדם שנדבק בווירוס ה-HIV הוא נשא איידס אך לא בהכרח חולה איידס, ובוודאי שלא בשלבים הראשונים של הנשאות. אדם הופך מנשא לחולה כאשר תסמונת האיידס מופיעה בשלביה המתקדמים של ההידבקות. אמנם זיהום HIV הינו הגורם להתפתחות איידס, עם זאת אדם יכול להיות נשא מבלי לפתח כלל את המחלה. בדיקת איידס ראשונית היא למעשה בדיקה לאיתור נוגדני HIV בדם. אם מתגלים נוגדנים כאלה, הדבר מעיד שהאדם הוא נשא איידס. בשלב מוקדם של הזיהום, ניתן להאט את קצב שכפול הווירוס על ידי מתן תרופות למניעה, וכך ניתן לעכב את תחילת/התפרצות המחלה.  אמנם עד היום לא נמצאה תרופה לאיידס, אך חלק גדול מהנשאים  יכולים לחיות חיים בריאים, איכותיים וארוכים בזכות הטיפולים המונעים.

 

תסמינים שונים אצל נשא איידס וחולה איידס

נשאים רבים של וירוס הHIV לא חווים כלל תסמינים במהלך מספר שנים. נשאים אחרים יכולים לפתח מיד אחרח ההידבקות תסמינים הדומים לתסמיני שפעת כמו חום, צמרמורות, כאבי שרירים, כאב גרון, חולשה, עייפות, ירידה במשקל, פריחה, בלוטות מוגדלות והזעת לילה. גם כאשר הנשא סובל מתסמינים כגון אלה, הם  חולפים ונעלמים כעבור מספר שבועות.  אדם יכול להיות נשא איידס במשך שנים רבות ולהרגיש בריא לחלוטין ללא שום תסמינים. בינתיים, ללא טיפול, הנגיף מתפתח בגוף הנשא ופוגע במערכת החיסון שלו עד שמגיע שלב התפרצות המחלה.

מחלת האיידס מתפרצת בשלבים המתקדמים של זיהום ה-HIV. בשלב זה עלולים להופיע סימנים לאיידס כמו שלשולים כרוניים, טשטוש ראייה, חום גבוה שנמשך זמן רב, שיעול יבש, קוצר נשימה, עייפות קבועה, בלוטות נפוחות לאורך זמן, הזעות לילה, כתמים לבנים בפה ועל הלשון וירידה במשקל. בשלב המחלה עצמה, האדם נעשה פגיע להידבקות במחלות שונות כאשר המערכת החיסונית שלו אינה יכולה להגן עליו.

 

בדיקת איידס לנשאים ולחולים

ישנן בדיקות דם סרולוגיות לאבחון נשאים וחולים שדומות לכל בדיקה למחלות מיניות אחרות. לעומת זאת יש בדיקות ספציפיות לזיהוי וירוס ה-HIV בשלביו השונים. בכל חשד להידבקות בווירוס, יש לפנות אל רופא עור ומין, שיבצע אבחון לשלילת הנשאות או לקיומה.

רופאי המחלקה

דילוג לתוכן